دوشنبه 12 خرداد 1399 - 1:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

صدیقه مقدس پور

 

عمليات مرصاد ، شکست مفتضحانه در فتح سه روزه تهران

 

       بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ در تاريخ 27/4/67 از سوى جمهورى اسلامى ايران و قبل از برقرارى آتش بس در خطوط مقدم جبهه ، نيروهاي بعث عراق بار ديگر شانس خود را براى رسيدن به اهدافى كه در سال59 در تجاوز به خاک ميهن اسلامى ما و به اصطلاح فتح ۳ روزه تهران داشتند ، آزموده و در نهايت شكستى مفتضحانه تر نصيب خود و حاميانشان كردند.

       روز31 /4/67 هجوم سنگين دشمن بعثي به جنوب كشور عزيزمان  آغاز شد. اين تهاجم گسترده با يك نقشه از قبل طراحي شده و با دو هدف انجام گرفت ، ابتدا تصاحب بخش وسيعى از مناطق كشورمان و دوم سرگرم كردن نيروهاى رزمنده در جنوب و فراهم كردن امكان نفوذ منافقين از غرب بود. به گونه اي كه همزمان با پشتيبانى و حمايت حزب بعث، حمله سازمان يافته اى را از غرب تدارك ديدند و نام فروغ جاويدان را بر آن نهادند.

       رزمندگان بيدار سپاه اسلام نيز هم زمان با دفع سنگين اين تجاوز در جنوب، با بررسي و ارزيابى شرايط موجود، دامى حساب شده براى انهدام منافقين در منطقه غرب فراهم آوردند. ارتش به اصطلاح آزادى بخش منافقين كه با همه توان خود پا به عرصه نبرد گذاشته بود، به اميد فتح تهران و كمك ارتش بعث عراق، از خطوط مقدم در غرب ، حملات خود را آغاز كردند.

       راه براى نفوذ آنان تا نزديكى باختران باز گذاشته شد و آنها كه تصور مى كردند با هيچ گونه مقاومتى روبرو نخواهند شد، به اميد واهي پيروزى پيش مى رفتند، اما ديرى نپاييد كه در حلقه محاصره نيروهاى اسلام درآمده و آنگاه كه قلع و قمعشان شروع شد تازه فهميدند كه راهى جز مرگ و دستگيرى و احتمالا فرار، در انتظارشان نيست. اين در حالى بود كه نيروهاى بعثى نيز با رشادت دليرمردان سپاه اسلام و با  فضاحت از جبهه جنوب بيرون رانده شده بودند.

       وقتى كه در جنوب، دشمن تار و مار و در غرب حلقه محاصره بسته شد، عمليات غرورآفرين مرصاد آغاز گرديد و انتقام جنايات منافقين از تفاله هاى آنها گرفته شد. اين عمليات از نخستين ساعات بامداد روز  سه شنبه 4/5/68 با رمز مقدس يا على(ع) آغاز و رزمندگان اسلام تا ظهر آن روز اسلام آباد را كه با حمايت ارتش عراق به اشغال منافقين درآمده بود به محاصره كامل خود درآوردند. ساعاتى بعد سپاه اسلام وارد شهر شده و به پاكسازى آن پرداختند.

        در جريان اين پاكسازى تعداد زيادى از جاسوسان و سرسپردگان استكبار که تعدادشان بالغ بر ۱۱۰۰ جاسوس و خودفروخته بود به هلاکت رسيدند. پس از آن براى انهدام باقيمانده آنان شهر تخليه شد تا منافقين به طمع اشغال مجدد آن، وارد شهر شوند و اين تاكتيك حساب شده نيز موثر افتاد. اما از روز پنج شنبه 6/5/86  بقاياى نيروهاى عراقى و منافقين به محاصره كامل درآمدند و سركوب و انهدام آنها شروع شد، به طورى كه تا پايان آن روز آمار تلفات منافقين به ۴۵۰۰ كشته و زخمى رسيد و شهر اسلام آباد غرب پنج شنبه شب كاملا آزاد و به دنبال آن شهر و روستاهاى اطراف كرند، پاكسازى شد . نيروهاى ظفرمند و دلير اسلام تا ظهر روز جمعه 67/5/7  آخرين مواضع دشمن در شهر كرند غرب را فتح كرده ، به سوى شهر سر پل ذهاب پيشروى كردند و تا غروب روز جمعه، غرب كشور از لوث وجود جرثومه هاى فساد و مزدوران منافق پاكسازى شد.

        در ارتباط با اين عمليات جانشين فرماندهى كل قوا چنين گفته بود: تحليل عمده منافقين اين بود كه ملت از رهبرى جدا شده ، مردم به جنگ نمى آيند ، ارتش هم حاضر نيست همراهى كند ، سپاه پاسداران  صلابت سابق را ندارد و بنابراين اعماق ايران قابل نفوذ شده است و بايد حكومت را متزلزل و سرنگون كرد، با اين تحليل وارد عمل شدند. طبق اسناد به دست آمده قطعه قطعه كارشان را معين كرده بودند كه مثلا ساعت ۹ شب به اسلام آباد مى رسيم، ساعت ۱۲ شب به باختران، ساعت ۶ صبح به همدان و. . .  فلان ساعت هم در تهران هستيم، براى توجيه مزدوران گفته بودند وقتى به تهران برسيد، بهمنى از مردم منتظرتان هستند تا شما را به مقاصدتان برسانند!

       منافقين با ورودبه اسلام آباد حدود ۳۰ مجروح در يک بيمارستان را بيرون آورده و به شهادت رساندند. جانشين فرمانده كل قوا در ادامه گفته بود: با بستن جاده كرند - پاتاق، حلقه محاصره بسته شد و اكثر آنها يا به هلاكت رسيدند و يا دستگير شدند... به نظر من اين ضربه جز هدايت الهى نبود. من صميمانه از فرماندهان سپاه كه اين طراحى را پياده كردند و نيز از رزمندگان اسلام و خلبانان هوانيروز و نيروى هوايى كه به خوبى عمليات را پشتيبانى كردند، تشكر مى كنم و...

شمخانى معاون وقت عمليات و اطلاعات ستاد فرماندهى كل قوا در مورد عمليات مرصاد مى گويد: استكبار جهانى، منافقين و رژيم بعث عراق در چارچوب يك مثلث شوم، قصد به اصطلاح براندازى نظام جمهورى اسلامى را داشتند.

       در اين توطئه نيروهاى متجاوز عراق قصد داشتند در مرحله اول با ورود به داخل مرزهاى ميهن اسلامي و تصرف چند شهر، قواى اسلام را در آن بخش متمركز نموده تا منافقين در محور مواصلاتى ديگرى با يك برنامه از پيش تعيين شده به سرعت خود را به تهران رسانده، موجوديت حكومت دموكرات خلق را اعلام نمايند. شمخاني در قسمت ديگرى مى گويد: نيروهاى منافقين در منطقه سرپل ذهاب به همراهى ارتش متجاوز بعث عراق وارد خاك ايران شدند و پس از گذشتن از تنگه پاتاق به سوى شهر شروع به پيشروى كردند.

       وى افزود: ستاد فرماندهى كل قوا با به دست آوردن اطلاعات به اين توطئه شوم پى برده و توسط نيروهاى اسلام با يك برنامه منظم در مناطق مختلف عملياتى ضمن مقابله با تهاجم ارتش بعث عراق در جنوب ، نيروهاى منافقين را در غرب كشور به كلى منهدم كرد.

       سپاهيان اسلام با آزاد گذاشتن نيروهاى منافقين كه به انواع سلاح ها مجهز بودند، باعث به دام افتادن آن ها در نزديكى شهر باختران شدند و موفق شدند كه در مدت ۴۸ ساعت ۴۵۰۰ تن از منافقين را با تمام تجهيزات نابود كرده و تعدادى را نيز دستگير نمايند. شمخانى در پايان افزود: در جريان عمليات مرصاد مقادير زيادى تجهيزات نظامى و اسناد درون گروهى، عكس، پاسپورت، پول عراقى، نقشه هاى كامل شهرهاى ايران و قرص سيانور به دست رزمندگان اسلام افتاد. در همين ارتباط فرمانده سپاه چهارم بعث گفت: منافقين با زمان بندى ۳۳ ساعته و با بهره گيرى از ۲۵ تيپ و بيش از ۵ هزار نيرو، قصد داشتند در ۵ مرحله خودشان را به تهران برسانند.

       اين مراحل عبارت بود از سرپل ذهاب - اسلام آباد ، اسلام آباد - باختران ، باختران - همدان ،  همدان - قزوين و بالاخره قزوين - تهران. آنها حركت در اين مسيرها را زمان بندى كرده و تمام مايحتاج مسيرشان را اعم از سوخت و ساير امكانات فراهم كرده بودند. وى در ادامه گفت: با ورود منافقين به اسلام آباد و تيراندازى هاى وحشيانه، عده اى از مردم با وسايل نقليه شخصى شهر را تخليه كرده و به طرف باختران حركت نمودند.

       منافقين قبل از آغاز حمله به ايران، شرايط موجود را اين طور ارزيابي مى كردند كه: عوارض ناشى از جنگ، ركود اقتصادى، مسائل سياسى، معضلات اجتماعى، اوضاع خليج فارس و همچنين براساس شايعات عناصر ناراضى از اين مسائل، رژيم در حال فروپاشى است و تنها با يك حركت نظامى ميتوان ضربه اى را بر پيكر رژيم بزنيم تا به آسانى فروپاشيده شود.

نتايج اين عمليات ؛ تجهيزات منهدم شده دشمن: بيش از 120 دستگاه تانک 400 دستگاه نفربر 90 قبضه خمپاره اندازه 80 ميليمتري 150 قبضه خمپاره 60 ميليمتري 30 قبضه توپ 106 ميليمتر يگان‌هاي منهدم شده دشمن: بيش از 20 تيپ مشترک منافقين و نيروهاي عراق

غنايم جنگي به دست امده ؛ 1000 قبضه آرپي جي 7 700 قبضه تيربار کلاشينکف ده‌ها دستگاه تانک و نفربر ده‌ها دستگاه خودرو مقاديري تجهيزات پيشرفته الکترونيکي و مخابراتي و اسناد درون گروهي        مجاهدين خلق، در کتاب « عمليات فروغ جاويدان »، آمار کشته‌هاي خود را 1274 تن اعلام کردند که در ميان آنان 5 تن از اعضاي هيئت اجرايي که هر يک فرماندهي يک تيپ را برعهده داشته و 11 تن از معاونان هيئت اجرايي سازمان به چشم مي خورند. بر اساس اين آمار، حدود 1100 تن از نيروهاي مجاهدين در اين عمليات مجروح شدند. خسارات وارده بر ارتش آزاديبخش مجاهدين، بر اساس آمار منتشره در کتاب مجاهدين به اين شرح است: 612 خودرو از انواع مختل 72 تانک و زرهپوش 21 قبضه توپ 122 ميلي متري 51 قبضه تفنگ 106 ميلي متري

       در اين عمليات مسعود رجوي حکم تصفيه خونين « علي زرکش » - جانشين مسئول اول سازمان مجاهدين را که اخيرا همه نظرات او را بي چون و چرا نمي پذيرفت - صادر کرد که به دست يکي از مامورين رجوي کشته شد. ولي سازمان براي پوشاندن مسئله تصفيه زرکش از او به عنوان « شهيد قهرمان » که به دست نيروهاي ايراني کشته شده است ياد کرده و براي او مراسم تجليل مفصلي برگزار کرد. در اين عمليات مجاهدين بسياري از اعضاي اصلي خود را از دست داد.

       سركرده منافقين قبل از ورود مزدورانش به ايران به آنها گفته بود: ايران و رهبرى آن در هيچ شرايطى حاضر به قبول قطعنامه 598 نبود و پذيرفتن آن نشان مي دهد كه هيچ پايگاهى و هيچ سنگرى براى رهبران ايران نمانده و مردم ديگر حمايت نمى كنند. من به شما اطمينان مى دهم كه مردم با شما هستند و...

       و ديديم كه مردم ايران و رزمندگان سلحشور سپاه اسلام، با اجراى عمليات غرورآفرين و پيروز مرصاد چه به روز آنها آوردند و چگونه به اين خودفروختگان نشان دادند كه امت مسلمان ايران هرگز از تبعيت از ولى فقيه و حمايت از اسلام ، انقلاب ، ايران و ارزشهاي والايي كه با نثار مال و جان بهترين جوانان اين سرزمين به دست آورده اند ، دست نخواهند كشيد.

 

 

 

دوشنبه 5 مرداد 1388 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری