شنبه 21 تير 1399 - 13:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

عباس لهراسبي
رئيس اداره روابط عمومي

 

فرهنگ جنبه معنايي اجتماع است

 

 

صبح روز يكشنبه 21/4/88 رئيس سازمان تبليغات اسلامي به همراه معاون اداري و مالي، مديركل دفتر رياست و روابط‌عمومي، مديركل دفتر طرح و برنامه، رئيس سازمان مدارس و معارف اسلامي و رئيس اداره روابط عمومي در جمع كاركنان تبليغات اسلامي استان هرمزگان حاضر و با آنان ديدار و گفتگو كرد. به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين مراسم مديركل استان ضمن خيرمقدم به رياست و هيأت همراه، گزارشي از وضعيت سازمان در استان را ارائه نمود:

حجت الاسلام زندوي گفت: استان هرمزگان حدود يك ميليون و پانصد هزار نفر جمعيت دارد كه يك سوم آنان اهل سنت مي‌باشند. وي ادامه داد نيروهايي كه در سطح استان در سازمان فعاليت مي‌كنند به تعداد 44 نفر رسمي مي‌باشند و با اين مقدار كه كمتر از نصف چارت مصوب سازمان مي‌باشد در حال فعاليت هستند. اين سازمان نسبت به سنوات گذشته در بخش‌هاي مختلف داراي وضعيت بهتري مي‌باشد.

حجت الاسلام زندوي در خصوص سياست‌هاي اعمال شده در بخش زير ساخت‌ها و ايجاد فضاهاي فرهنگي اظهار داشت: زمينه لازم را براي حضور در جوامع فرهنگي ايجاد نموده و هم اكنون در اكثر شهرستانها داراي مجتمع‌هاي فرهنگي مي‌باشيم. در بخش طرح هجرت و روحانيون مستقر داراي 72 نفر روحاني مستقر مي‌باشيم كه تمامي آنها در سازمان و در خانه‌هاي عالم مشغول به انجام وظيفه مي‌باشند. همچنين سازمان داراي 5 مدرسه معارف مي‌باشد.

در بحث مساجد نيز به دليل سفر مقام معظم رهبري و از محل كمك‌هاي ايشان و به دليل عملكرد خوب سازمان در بخش مساجد، 130 مسجد زير نظر مستقيم سازمان آماده سازي گرديد و موفق به افزايش برگزاري نمازهاي جماعت در سطح استان شده‌ايم.

مديركل تبليغات اسلامي هرمزگان ادامه داد: بخش ديگر واگذاري امور مختلف به مردم مي‌باشد كه در راستاي سياست‌هاي سازمان و كوچك نمودن فعاليت‌هاي اجرايي اقدامات مناسبي را انجام داده‌ايم كه مي‌توان به فعاليت‌هاي كانون‌هاي فرهنگي و موسسات قرآني اشاره نمود. عملكرد تعاملي سايت‌هاي سازمان و نيز امضاي موافقت‌نامه‌هاي همكاري با آموزش و پرورش، سازمان ملي جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامي، جهاد دانشگاهي، ستاد امر به معروف و نهي از منكر و نهضت‌ سوادآموزي از اهم فعاليت‌هاي سازمان در سطح استان مي‌باشد.

همچنين رفتن به سمت فضاهاي مجازي و ارتقاي فعاليت سايت سازمان در استان و همكاري با سايت‌هاي ديگر از اقدامات موثر و مفيد ديگر سازمان مي‌باشد.

حجت الاسلام زندوي در ادامه با اشاره به عملكرد روحانيون با توجه به حساسيت استان اظهار داشت: در بخش اعزام، 4358 نفر در مناسبت‌هاي مختلف اعزام مبلغ داشته‌ايم و 338 مسجد را مستقيماً تحت پوشش قرار داده‌ايم. شكل‌گيري و پيش‌نويس و آمادگي سند چشم‌انداز فرهنگي 5 ساله و مدوّن نمودن آن، گفتمان‌هاي ديني و اعتكاف با حدود يازده هزار معتكف در سال جاري از ديگر قسمت‌هاي گزارش حجت الاسلام زندوي در اين مراسم بود.

در ادامه پرسنل سازمان به معرفي خود و سوابق خدمتي مربوط و آشنايي بيشتر با رياست سازمان و هيأت همراه پرداختند.

حجت الاسلام غلامي رئيس اداره قشم نيز در ادامه به ارائه گزارش فعاليت‌هاي خود پرداخت. وي با توجه به وضعيت سازمان و منطقه قشم خواستار فعاليت‌هاي تخصصي در زمينه قرآن شد و همچنين شناخت بيشتر مادحين به مسائل اسلامي براي تاثيرگذاري افزون‌تر را خواستار شد. وي در ادامه گفت: هم اكنون در تمامي روستاهاي شيعه‌نشين در منطقه قشم روحاني مستقر وجود دارد و گفتمان‌هاي ديني مشترك با اهل سنت و حضور فعال آنان و حتي حضور آنان در اعتكاف از فعاليت‌هاي موفق شهرستان قشم مي‌باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمين دكتر خاموشي در ادامه جلسه ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع كاركنان خدوم سازمان تبليغات اسلامي استان هرمزگان اظهار داشت: تقاضا دارم در استان هرمزگان به طور ويژه براي تبليغات جهت اهل سنت طراحي ويژه و بومي انجام پذيرد و با ايجاد كارگروه‌هاي ويژه در حاشيه مرزي بتوان تعامل در حوزه توسعه فرهنگي را بيشتر كرد. وي با ارائه راهكارهاي مختلف ادامه داد: كارهاي جذاب از جمله مسابقات كتاب‌خواني با مضمون‌هاي مختلف از جمله دفاع مقدس و با فراخوان‌هاي متعدد و يا طراحي بازي‌هاي رايانه‌اي و ساخت انيميشن از جمله فعاليت‌ها و طرح‌هاي تاثيرگذار مي‌باشد. همچنين بايد تدابيري براي فعاليت‌هاي سازمان در بحث خط تماس بين برادران اهل تشيع و تسنن به منظور تعامل بيشتر انديشيده شود.

همچنين بايد برنامه‌هايي پيرامون حقوق زنان، خانه و آسايش خانواده و تربيت نيز در دستور كار سازمان در استان قرار گيرد. وي ادامه داد: فرهنگ جنبه معنايي اجتماع است و اگر با اين ديد وارد شويم حوزه ما بسيار حوزه وسيعي مي‌باشد و بسياري از مسايل را نيز پوشش مي‌دهد حتي مسايل اخير انتخاباتي را مي‌توان از ديد فرهنگ نگريست. با اين نگاه چنانچه كسي امنيت را مخدوش نمايد دچار ضعف فرهنگي شده و در آن جنبه معنايي ما دچار خدشه شده‌ايم. دكتر خاموشي ادامه داد: اكنون خانواده‌ي سازمان به منزله سوار شدن بر يكي كشتي است و همگي بايد آن را به سمت ساحل نجات پيش برانند. وي گفت: دنياي امروز دنيايي است كه هر فردي در هر مكان ارتباط وسيعي با مسائل پيرامون خود و فرهنگ‌هاي متفاوت دارد و در آينده‌اي نزديك بشر در يك فضاي مركبي قرار مي‌گيرد كه آن فضاي مركب امكانات خودش را مي‌طلبد و بسياري فرهنگ‌ها ناخواسته خود را بر بشر تحميل مي‌كنند. وارد شدن نسل‌هاي مختلف تلفن‌هاي همراه و يا سيستم‌هاي web 2 بر زندگي بشر حاكي از همين تحميل‌هاي ناخواسته است. در اين فضا بايد علاوه بر تاثيرپذيري تاثيرگذار نيز بود. ما با اين فضاي فرهنگي مي‌خواهيم مديريت آنچه كه بايد را بر اساس اعتقادات و باورهايمان انجام دهيم. ما فضاي فرهنگي جديد در روش‌هاي محتوا و ابزارها را بايد كامل بشناسيم تا بتوانيم بر آنها مديريت نماييم. در روش، محتوا و ابزار بايد با افكار بلند و انديشه والا همت گمارد.

ايشان در ادامه اظهار داشت: دفتر مقام معظم رهبري چند سالي است كه اهدافي را با سهم‌بندي براي هر دستگاه و با توجه به موقعيت‌هاي زماني مشخص نموده است كه هر دستگاه بايد سهم خود را براي نيل به اين اهداف انجام دهد. با اين ديد از طريق طرح و برنامه يك دستورالعمل مشخص و كارشناسي و جمع‌بندي شده و با عنوان چشم‌انداز سازمان به استان‌ها ابلاغ شده است. و تمامي اين تلاش‌ها به جهت نگاه ويژه مقام معظم رهبري به مقوله فرهنگ مي‌باشد كه فرهنگ را به مثابه فضاي تنفسي جامعه مي‌دانند. وي همچنين هدف انقلاب اسلامي را ديني كردن جامعه دانست و گفت: بايد در اين زمينه يعني پياده‌سازي فرهنگ ديني اقدام نمائيم و چنانچه به اين اهداف برسيم اهداف انقلاب اسلامي را به تمامي به انجام رسانده‌ايم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در ادامه با اشاره به كارهاي مثبت انجام شده گفت: ادعاي ما يا ايها الناس است و بر اين باور مي‌باشيم كه فرهنگ فراتر از تاريخ و جغرافيا و زمان و مكان مي‌باشد. ما وظيفه داريم براي تمام بشريت فعاليت نماييم همچنان كه تاكنون در بسياري از مناطق دنيا موفق به صدور انقلاب اسلامي شده‌ايم.

همچنين بايد براي رسيدن به كمال برنامه‌ريزي فرهنگي فعاليت نمود و نبايد در يك جا متوقف شد كه در اين صورت افول سازمان فرا مي رسد. در پايان اين ديدار دو ساعته رئيس سازمان به سئوالات كاركنان در زمينه‌هاي مختلف پاسخ داد.

در ادامه سفر رئيس سازمان تبليغات اسلامي به استان هرمزگان، وي پيش از ظهر يكشنبه در استانداري حضور يافت و با استاندار هرمزگان ديدار و گفتگو كرد. در ابتداي اين جلسه حجت الاسلام زندوي ضمن تقدير از استاندار و مجموعه استانداري نسبت به همكاري با سازمان تبليغات گزارشي كوتاه از فعاليت اين سازمان را ارائه نمود.

در ادامه دكتر خاموشي ضمن ابراز خرسندي از اين ديدار اظهار داشت: نهاد سازمان تبليغات اسلامي يك نهاد حاكميتي است و سازمان ممد حيات حوزه فرهنگ در دولت مي‌باشد و نكته حائز اهميت آن است كه مقام معظم رهبري نسبت به فرماندهي فرهنگي همواره اقدامات ويژه‌اي را انجام داده‌اند. وي با تشريح ديدگاه مقام معظم رهبري نسبت به مقوله سازمان و اقدامات فرهنگي اظهار داشت: از حضرتعالي خواهشمنديم كما في السابق و با اشداد بيشتر استعانت‌هاي لازم را انجام داده تا منويات حضرت آقا از طريق سازمان جامه عمل بپوشد. وي ادامه داد: رشد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي كتاب، ازدياد مجتمع‌هاي فرهنگي و كارآمدي آنان، فناوري نوين در تمامي عرصه‌ها از جمله انيميشن و بازي‌هاي رايانه‌اي و نيز توليد محتوا، توسعه وبلاگ‌هاي مذهبي و توليد رمان‌هاي فاخر از منويات مقام معظم رهبري است كه بايد با قدرت و سرعت بيشتر به آنان رسيدگي شود.

در اين زمينه توليد كتاب «دا» با تيراژ بالا و فروش آن و كتاب «بابانظر» كه در حال توليد مي‌باشد حاصل نگاه ويژه حضرت آقا به توليدات فرهنگي در زمينه دفاع مقدس و فرهنگ و ادبيات و هنر است. توسعه‌ي مدارس معارف، توسعه رسانه‌ها در تقابل با رسانه‌هاي بيگانه و همچنين رسيدگي به فن خطابه و منبر و تقابل با روشنفكري مسموم غرب، توليد نشريات با محتواي عميق و ترجمه‌هاي دوسويه نيز از ديگر دستورات و تاكيدات ايشان و از جمله اقدامات و فعاليت‌هايي است كه سازمان به صورت جدي به آن پرداخته و در حال انجام اين امور مي‌باشد.

وي ادامه داد: نگاه ويژه حضرت آقا به مقوله فرهنگ با هدف ديني كردن جامعه نگاهي بلند است كه منابع و اعتبارات بيشتري را طلب مي‌كند و در اين راستا دولت نهم اقدامات مناسبي را انجام داده و ما از دولت نهم به صورت خاص تقدير مي‌نمائيم و اينجانب شهادت مي‌دهم كه دولت نهم بيشترين كمك را در حوزه فرهنگ ديني نموده است. لكن با توجه به گسترش اين حوزه احتياج به منابع بيشتر و افزون‌تري داريم تا انشاءالله به اهداف بلند مقام معظم رهبري و همچنين اهداف سازمان و سند چشم‌انداز هرچه سريع‌تر نزديك گرديم.

در پايان اين ديدار استاندار هرمزگان ضمن ابراز خرسندي از حضور رياست سازمان در استان اظهار داشت: ما نيز توجه ويژه‌اي به حوزه فرهنگ به طور عام و سازمان تبليغات اسلامي به طور خاص داشته‌ايم. فرهنگ نامناسب ساير بخش‌ها را نيز تحت تاثير خود قرار داده و مسموم مي‌كند. ما به عنوان انسان‌هايي ديندار و بر اساس اعتقاد و باورهايمان دغدغه‌هايي در اين حوزه داريم. لكن هم اكنون اين دغدغه‌ها همچون دغدغه‌هاي اقتصادي و غيره نيست و گرچه كارهاي كوتاه مدت در اين زمينه انجام مي‌شود اما به صورت روزمره و اساسي نيست.

مهندس صاحب محمدي ادامه داد: بحث روش كار از آسيب‌هاي ديگر فرهنگي است كه معمولاً براي رسيدن به يك كار فرهنگي دقت و فرصت و هزينه‌ بالايي را صرف مي‌كنيم و اين همه باعث تحت الشعاع قرار دادن آن هدف مي‌شود. براي مثال اگر چنانچه ما مساجد و خانه‌هاي عالم بسازيم لكن درهاي آن بسته باشد و نتوانيم از آن استفاده نمائيم روش درستي را به كار نبرده‌ايم. اما چنانچه بتوانيم به محتوا رسيدگي بيشتر نمائيم تا جوانان محتاج امروز منحرف نگردند رسالت خويش را سريعتر به انجام رسانده‌ايم.

وي در ادامه گفت: اگر ما به حساسيت امور فرهنگي معتقد مي‌باشيم بايد يك بسته سياسي براي بخش اجتماعي و فرهنگي با منابع مشخص ايجاد نماييم، كه چنانچه اين بسته اجتماعي و فرهنگي در دسترس قرار گيرد با خاطري آسوده‌تر مي‌توان در استان‌ها به امورات فرهنگي رسيدگي كرد.

مهندس صاحب محمدي با اشاره به حساسيت سازمان تبليغات اسلامي استان و افزايش هر ساله اعتبارات براي سازمان و با عنايت به كسر بودجه استانداري آمادگي خود را براي تقويت فعاليت‌هاي فرهنگي به ويژه فعاليت‌هاي نرم‌افزاري و منطقه‌اي در استان اعلام نمود.

در پايان اين ديدار، استاندار هرمزگان از زحمات حجت الاسلام زندوي و پشتيباني‌هاي رياست سازمان تقدير كرد و با پيشنهاد ايجاد يك مركز بزرگ اسلامي در جنوب كشور به سخنان خود پايان داد.

در ادامه اين سفر رئيس سازمان و هيئات همراه از پروژه هاي در حال ساخت مدرسه معارف صدرا واقع در شهرستان بندرعباس ديدار كرد. وي در جريان اين بازديد ابراز اميدواري كرد مدارس معارف گامي موثر در جهت توسعه فرهنگ ديني و آشنايي ريشه اي نوجوانان با مسائل دين مبين اسلام باشد.

در ادامه سفر رياست سازمان و هيأت همراه بعدازظهر روز يك شنبه ايشان در مراسم افتتاح مجتمع فرهنگي آموزشي و تفريحي امام خامنه‌اي كه از محل تخصيص اعتبارات سفر مقام معظم رهبري به استان هرمزگان و در يكصد كيلومتري خارج از شهر و در ارتفاعات آن ساخته شده شركت و اين مجتمع با هدف اردوگاه‌هاي اوقات فراغت در تمام سال و با حضور جمعي از مسئولين نهادها و سازمان‌هاي دولتي و لشكري استان آغاز به كار كرد.

در اين مراسم حجت الاسلام زندوي ضمن خوش‌آمدگويي به حضور مسئولين محلي و مديران دفاتر شهرستاني گزارشي از ساخت و احداث مجتمع و برگزاري اردوهاي فراغت براي حدود 1500 نفر در ماه ارائه كرد. در ادامه مهندس برابر معاون سياسي و امنيتي استاندار هرمزگان نيز ضمن خوش‌آمدگويي به رياست سازمان و هيأت همراه افتتاح اين مجتمع را يكي از الطاف الهي دانسته و ابراز اميدواري نمود كه اين مجتمع مكاني براي رشد و بالندگي نوجوانان استان باشد.

وي گفت: اهتمامي كه دولت نهم به بخش‌هاي مختلف فرهنگي داشته و تخصيص‌هاي صادره نشان دهنده همت دولت نهم به مقوله فرهنگ مي‌باشد. توجه به ساخت خانه‌هاي عالم و رفع مشكلات روحانيون و پاسخ به سئوالات و شبهات ديني نشانه تلاش و زحمات همه كساني است كه در تمامي عرصه‌هاي فرهنگي تلاش نموده‌اند. لكن هنوز به نقطه مطلوب نرسيده‌ايم و مي‌طلبد كه عنايت خاص به استانهاي مرزي داشته باشيم. برابر ادامه داد: هرچقدر نيروهاي بيشتري را براي آينده نظام تربيت نماييم مي‌توانيم در مركز كشور ايمني بيشتري داشته باشيم. اگر قرار باشد كه جوانان را ايمن نمائيم لازم است كه مجتمع‌هاي فرهنگي و ساخت آنها را جدي بگيريم.

معاون استاندار هرمزگان همچنين در پايان سخنان خود ضمن تقدير از خدمات مديريت و پرسنل سازمان تبليغات استان ابراز اميدواري نمود تا در دولت دهم نيز همچنان نسبت به ارائه امكانات براي امور فرهنگي اقدام گردد.

حجت الاسلام والمسلمين دكتر خاموشي در ادامه مراسم افتتاح مجتمع فرهنگي و آموزشي و تفريحي امام خامنه‌اي با اشاره به آياتي از كلام الله مجيد اظهار داشت:

اهميت كار ما آنقدر بالا و والاست كه خطاب الذين يبلغون رسالات الله در خصوص امر تبليغ از سوي خداوند تبارك و تعالي اعلام گرديده است.

اسلام براي اعطاي حيات طيبه معنوي و دنيا و آخرتي آباد براي انسان به پيامبر ابلاغ گرديد و دين تاسيس شد و ما هم بايد بر اين حيات طيبه ايمان پيدا كنيم و در عمل نيز بايد واقف باشيم كه چه مسيري را طي مي‌كنيم. اين حيات طيبه به صورت روشن و مبرهن در دين اسلام تبيين شده است و حيات طيبه انساني كه در دين اسلام به چشم مي‌خورد بايد در جامعه مبنا قرار گيرد و بر اين مبنا حضرت امام(ره) حكومت و دولت ديني را تاسيس نمودند و در اين راه از هيچ كوششي دريغ ننمودند. امام راحل، انقلاب كرد در حالي كه هيچ سرمايه‌اي جز سرمايه بسيار عظيم دين و فهم ديني نداشتند و با همين وسيله، اين انقلاب تاسيس شد و ما نيز سي سال است كه پيرو و دنباله‌روي اين حركت عظيم هستيم. دكتر خاموشي ادامه داد: در اين راه رهزنان بسياري براي مقابله با اين انقلاب از بدو شروع تاكنون برخاسته‌اند.

در اوضاع فعلي جهان نيز مشاهده مي‌كنيم كه انقلاب اسلامي در بسياري از فرهنگ‌ها و كشورهاي ديگر رسوخ كرده و به صورت كليد واژه‌اي در دنياي كنوني قرار گرفته است. وي با اشاره به هجوم رسانه‌هاي معاند اظهار داشت: به وسيله فرهنگ ديني و ايراني امروز هجمه سنگين رسانه‌ها را مقهور خود نموده‌ايم و در اين سرفصل، فرهنگ ايراني همچنان سربلند است و احساس كرامت و برتري مي‌كند و اين برگرفته از انديشه ناب امام و مقام معظم رهبري است. 

ايشان در ادامه اظهار داشت: مقابله با تهاجم فرهنگي مورد نظر مقام معظم رهبري مي‌باشد و مدت‌هاي مديدي است كه بر روي آن كار شده و هر دستگاه بايد با وظايف مشخص نسبت به آن سهمي كه دارد اقدام نمايد.

همچنين براي هر اقدام فرهنگي يك پيوست فرهنگي مشخص ارائه شده است و قطعاً‌توان تاثيرگذاري بر فرهنگ غرب را خواهيم داشت.

دكتر خاموشي گفت بايد مولفه‌هاي فرهنگ خودي و دشمن را شناسايي كنيم و اين منوط است به تحليل شرايط فرهنگي و وضع فعلي خودمان و شرايط فرهنگي دشمن. سازمان تبليغات اسلامي در اين پازل و با مديريت مياني كه در حال انجام است نسبت به تنظيم يك سند چشم‌انداز ده ساله اقدام نموده و بر اساس آن نسبت به انجام وظيفه اقدام مي‌نمايد.

وي با اشاره به ساخت مجتمع فرهنگي امام خميني در منطقه‌اي ويژه گفت: براي نسل جوان هرچقدر استخدام ابزار پيشتر برود اوقات فراغت نيز بيشتر خواهد شد. بايد براي اين اوقات فراغت ايجاد شده برنامه مشخصي داشته باشيم. در حكومت‌هاي دنيا هم كساني كه قوي‌ترين برنامه‌هاي اوقات فراغت را دارند قوي‌ترين حكومت‌ها را نيز دارا هستند. در كشور ما نيز مهم‌ترين بحث و چالش فرهنگي همين بحث اوقات فراغت مي‌باشد و اگر بتوانيم در اين حوزه برنامه‌ريزي دقيق داشته باشيم به توفيقات بسياري دست خواهيم يافت. وي ادامه داد: نبايد اين برنامه‌ريزي را با موازي‌ كاري‌ها اشتباه گرفت. به همين منظور در سازمان به اردوگاه‌هاي فرهنگي اهميتي ويژه داده شد. مي‌بايست كه اردوگاه‌ها از حالت يك فصلي به دو و يا چند فصلي ارتقا پيدا كند. مهم‌ترين بحث در زمينه اوقات فراغت نيز يافتن و شكوفايي استعدادهاي نهفته جوانان و نوجوانان مي‌باشد.

وي در پايان سخنان خود از همكاري دولت نهم، مسئولين اجرايي در استان و دفتر مقام معظم رهبري به خاطر استعانت در زمينه ساخت مجتمع فرهنگي امام خامنه‌اي تقدير ويژه نمود.

 در پايان اين مراسم روحانيون مستقر مناطق مختلف استان و روساي دفاتر شهرستاني در جلسه‌اي دو ساعته با حضور ناصر قاسمي مديركل دفتر رياست و روابط عمومي و غلامرضا محمدي مديركل طرح و برنامه سازمان شركت و مشكلات، كمبودها و پيشنهادات خود را مستقيماً مطرح نمودند تا پس از استحضار رياست سازمان و مسئولين مربوطه نسبت به بررسي جهت رفع معضلات در حد امكان اقدام گردد. رياست سازمان تبليغات اسلامي پس از افتتاح رسمي مجتمع فرهنگي امام خامنه‌اي عصر روز يكشنبه به تهران بازگشت.

 

 

 

پنجشنبه 25 تير 1388 - 11:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری