دوشنبه 23 تير 1399 - 7:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين سعيدي

 

برگزاري نشست مسؤولان شوراهاي هيئات مذهبي كشور

 

 

 نشست مسؤولان شوراهاي هيئات مذهبي كشور با حضور رئيس سازمان تبليغات اسلامي به منظور تبيين ماموريت‌ها و وظايف هيئات مذهبي مطابق اساس‌نامه‌ها و آيين‌نامه‌هاي جديد در تالار شيخ مفيد حرم حضرت عبدالعظيم حسني  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين نشست با تشكيل نه كميسون مختلف به مسايل و موضوعاتي همچون بررسي چگونگي آموزش قرآن كريم، نقش وعظ و خطابه در هيئات مذهبي، بررسي راه‌هاي گوناگون اطلاع رساني براي حضور پررنگ اعضاي هيئات مذهبي در انتخابات شوراي هيئات مذهبي،بررسي راه‌هاي ارتقاي علمي هيئات مذهبي، نقش هيئات مذهبي در اصلاح الگوي مصرف و... پرداخته شد.

*شيعه مکلف است در مسير ولايت‌ گام بردارد

رييس سازمان تبليغات اسلامي با حضور در اين نشست،گفت:تاريخ شيعه بر مبناي ولايت‌مداري استوار است، همانطور که امروزه هر مسلمان شيعه مکلف است در مسير ولايت‌مداري گام بردارد و پرچم ولايت امروزه در دست «ولايت فقيه» است.

دکتر سيد مهدي خاموشي افزود: اين نکته که ما در عزاداري‌هاي خود پرچم ائمه معصومين(ع) را در دست مي‌گيريم، حکايت از فرهنگ غني ديني ما شيعيان دارد و انقلاب اسلامي نشأت گرفته از همين اسلام خواهي و ولايت مداري مردم ايران است.

وي تصريح کرد: امروز اگر هيئات مذهبي جهت ديني و اعتقادي دارند، به‌سبب همين اعتقاد و پرچم‌داري ولايت است.

حجت‌الاسلام و المسلمين خاموشي با اشاره به فرهنگ غني عزاداري‌ها، عنوان كرد: ما شيعيان در طول تاريخ بر ظلمي که به سوي امامان (ع) و بشريت روا داشته شده است، اشک مي‌ريزيم و چرايي فرهنگ عزاداري؛ به‌دليل تاثر از اتفاق ناميموني است که اين اتفاق، صفحه سياهي از تاريخ را ورق زد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين تصريح كرد: محور تاريخ شيعي ما، ولايت علي‌ابن ‌ابي‌طالب است و ما براي ابراز محبت خود به اهل بيت (ع) به عنوان خاندان الگو، پرچم عزاي حسيني را بر در خانه‌هايمان نصب مي‌کنيم و به اين خاندان عشق مي‌ورزيم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد: تاريخ شيعه بر مبناي ولايت‌مداري استوار است، همانطور که امروزه هر مسلمان شيعه مکلف است در مسير ولايت مداري گام بردارد و پرچم ولايت امروزه در دست ولايت فقيه است که اين ولايت فقيه جزء دستورات الهي است و ما مکلفيم که فرمان خدا را در زندگي فردي و اجتماعي رعايت کنيم.

وي در ادامه بيان داشت: تاريخ 100 سال اخير نشان داده است که مسلمانان در جهان يک تفکر جديد پيدا کرده‌اند و پيام‌هايي که از اولياي خدا گرفته‌اند را در عرصه شئونات مختلف بشري به نمايش گذاشته‌اند و اين اتفاق به‌ شكل مشخص در شيعه اتفاق افتاده که در نهايت منجر به انقلاب اسلامي و مقابله با ظلم و ستم و حکومت جور شده است.

خاموشي همچنين در مورد مجالس عزاداري گفت: مجالس عزاداري بايد پيام داشته باشد و پيام واقعي عاشورا و قيام ابا عبدالله را برسانند. هيئات مذهبي مدافع حريم انديشه مذهبي جوانان و مردم هستند.

وي در بخشي از سخنانش پيرامون مسائل و حوادث اخير اتفاق افتاده در کشور افزود: کليد رهايي از همه اين اتفاقات، گوش نهادن به فرامين حکيمانه ولايت است و هر کس از مسير ولايت بيرون برود، قطعاً جزو منافقين و خائنين به انديشه‌هاي ناب خميني کبير است؛ چرا که مبناي ولايت فقيه در انديشه‌هاي امام خميني(ره) بسيار بارز بوده و جاي هيچ‌گونه شک و شبهه‌اي را نمي‌گذارد.

*بزرگترين فعاليت شوراهاي هيئات مذهبي، آسيب زدايي از عزاداري‌هاست

مدير كل تشكل‌هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي نيز در اين نشست گفت: بزرگترين فعاليت شوراهاي هيئات مذهبي، آسيب‌زدايي از عزاداري‌هاست؛ كه اين شوراها توانسته‌‌اند با تلاش بي وقفه خود، به اين مهم دست يابند.

حجت‌الاسلام يعقوب ديلمقاني در نشست سراسري مسئولان شوراهاي هيئات مذهبي کشور افزود: موجي كه توسط دشمنان براي آسيب رساندن به فرهنگ عظيم عزاداري به راه افتاده بود، با تلاش فراوان و بي‌وقفه شوراي هيئات مذهبي و آسيب زدايي از كار هيئات مذهبي توسط اين شوراها از ميان رفت.

وي تصريح كرد: بايد گفت آسيب‌هاي محتوايي در فرهنگ عزاداري در شهرستان‌ها به صفر رسيده است؛ به‌عنوان شاهد مثال براساس بررسي كه توسط مسئولان شوراهاي مذهبي در سراسر كشور انجام شده، در محرم سال گذشته محتواي شعر مداحان در عزاداري‌ها تقريباً بدون مشكل بوده و اگر هم در مواردي مشكلي داشته، نمود چنداني در عرصه اجتماعي پيدا نكرده است.

مدير كل تشكل‌هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان در مورد تاريخچه شكل‌گيري شوراي هيئات مذهبي گفت: سازمان تبليغات اسلامي بر اساس وظيفه و انتظار نظام جمهوري اسلامي، از بدو تاسيس ساماندهي تشكل‌هاي ديني را آغاز كرد و در ادامه، فرآيند ساماندهي تشكل‌هاي ديني نهايتاْ به اين نتيجه رسيد كه تشكلي مياني براي تحقق اين مهم به نام «شوراي هيئات مذهبي» شكل گيرد. نخستين دوره اين شورا در 28 استان و 170 شهرستان تشيكيل شد.

وي مهمترين اقدامات اين شوراها را در دوره اول، تشكيل هسته اوليه شوراها خواند و تصريح كرد: اين هسته‌اوليه، به تدريج توانست آسيب‌شناسي هيئات مذهبي را انجام دهد. اين آسيب‌شناسي پايه و اساس كار‌هاي بعدي شوراي هيئات مذهبي شد.

عضو شوراي ستاد ساماندهي شئونات فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي يادآور شد: پس از دوره اول، دوره دوم فعاليت شوراي هيئات مذهبي آغاز به كار كرد كه در اين دوره شوراهاي هيئات مذهبي توانستند با تكيه بر تجربيات بر جاي مانده از دوره اول، بيش از 400 مصوبه شاخص و عملياتي داشته باشند.

ديلمقاني افزود: از مهمترين فعاليت‌هاي اين دوره مي‌توان به برگزاري كنگره‌هاي شعر عاشورايي در 9 استان اشاره داشت كه محصولات اين كنگره‌هاي شعر تحت عنوان نوحه‌هاي كف دستي در اختيار مداحان قرار گرفته‌است.

حجت الاسلام ديلمقاني، برپايي نمايشگاه هاي بزرگ در جهت ارائه آثار فاخر عاري از آسيب‌هاي مشخص، تشكيل دوره‌هاي آموزشي و توجيهي در استان‌ها و شهرستان‌ها، برگزاري 1000 همايش سراسري در آستانه محرم گذشته را از جمله ديگر فعاليت‌هاي شاخص شوراهاي هيئات مذهبي در سراسر كشور خواند.

مدير كل تشكل‌هاي ديني و هيئات مذهبي سازمان در پايان با ابراز اميدواري از پر ثمر بودن نشست سراسري مسئولان شوراهاي هيئات مذهبي، از زحمات اعضاي شورا هاي هيئات مذهبي سراسر كشور تشكر و قدرداني كرد.

*نماز جماعت در عزاداري ظهرعاشورا، بايد به فرهنگ تبديل شود

همچنين حجت الاسلام محسن قرائتي، رئيس ستاد اقامه نماز در نشست سراسري مسئولان شوراهاي هيئات مذهبي سازمان تبليغات اسلامي سراسر كشور با اشاره به فلسفه قيام ابا عبدلله الحسين گفت: اقامه و برپايي نماز جماعت در عزاداري ظهرعاشورا، بايد به فرهنگ تبديل شود و شوراهاي هيئات مذهبي داراي ظرفيت بالقوه در نهادينه كردن اين فرهنگ در عزاداري‌ها و به خصوص عزاداري سيد و سالار شهيدان هستند.

رئيس ستاد احياي زکات کشور با خواندن آياتي از سوره تكوير افزود: عزاداري ما شيعيان براي ائمه معصومين داراي ريشه قرآني است، همانطور كه خداوند در اين آيات مي‌فرمايد «در آن هنگام كه آفتاب تابان تاريك شود و آن‌گاه‌ كه‌ ستارگان‌ تيره‌ شوند و آن‌گاه‌ كه‌ كوهها به‌ حركت درآيند و آن‌گاه‌ كه‌ ماده‌شتران‌ تعطيل شوند و آن‌گاه‌ كه‌ وحوش به عرصه قيامت محشور شوند و هنگامي كه درياها شعله ور شوند و هنگامي كه نفوس جفت شوند و آن‌گاه‌ كه‌ از دختر زنده‌به‌گور شده پرسيده‌ شود كه‌ به‌ كدامين‌ گناه‌ كشته ‌شده‌ است‌؟» خداوند در آيه ياد شده، براي دختر زنده به گور شده اعراب جاهليت كه مسلمان نيز نبوده، مرثيه‌سرايي مي‌كند و نداي حمايت از مظلوم را سر‌مي‌دهد و در جاي‌جاي قرآن به مسلمانان توصيه مي‌كند كه از مظلوم حمايت كنند، حال چطور ممكن است ما براي مظلوم‌ترين انسان‌هاي تاريخ كه كلامي جز كلام خداوند و رسولش و برپايي شعائر ديني بر زبان نراندند، مرثيه سرايي نكنيم.

وي در ادامه تصريح كرد: ما اگر مي‌خواهيم عزاداري‌ها هرسال پر شور تر از سال گذشته برگزار شود، بايد از آسيب‌ها و انحرافات عزاداري‌ها بكاهيم.

وي در همين راستا به نقل قولي از مرحوم بهشتي پرداخت و گفت: مرحوم بهشتي مي‌گفت اگر مي‌خواهيد اسلام پيش برود، خرافات را از دين جدا كنيد و برخي اشتباهات مسلمانان را به پاي اسلام ننويسيد.

نماينده ولي فقيه در نهضت سوادآموزي در پايان با ارائه راهكار‌هايي به منظور ارتقاء سطح كيفي عزاداري‌ها، افزود: ما بايد همنطور كه عزاداري‌ها را گسترش مي‌دهيم، اعياد را هم گسترش دهيم؛ چرا كه مردم نياز به شادي دارند و ما بايد همانطور كه مردم را مي‌گريانيم، بتوانيم آن‌ها را از راه‌‌‌هاي درست بخندانيم. هر منبري در مناسبت‌هاي مذهبي يك مسئله مذهبي را بازگو كند، در مناسبت‌هاي مذهبي تفسير آيه گفته شود و منبري‌ها مسائل را به زبان گويا بازگو كنند.

قرائتي تأكيد كرد: توجه به نماز خواندن و به‌ويژه نماز خواندن در ظهر عاشورا بايد ملاك قرار گيرد، از اشعار پر محتوا و قرائت قرآن و روايات در مناسبت‌هاي مذهبي استفاده شود، سد معبر و زياده‌روي در عزاداري‌ها را كنار بگذاريم ودر عزاداري‌ها و مجالس به كشش افراد و توانايي‌هاي جسمي شان توجه كنيم و از تعصبات نابجا در عزاداري‌ها كه جزو فرهنگ اصيل اسلامي شيعي ما نيستند، پرهيز شود.

حجت‌الاسلام قرائتي تصريح كرد: بايد ساعات عزاداري به‌گونه‌اي تنظيم شود كه افراد بتوانند متناسب وقتشان به عزاداري بپردازند و جلسات عزاداري طولاني نشود. در عزاداري‌ها از قرآن و نهج البلاغه نيز استفاده شود.

رئيس ستاد اقامه نماز در پايان با ارائه راهكاري در خصوص حذف علم‌هاي سنگين در عزاداري‌ها، بيان داشت:جوانان و عزاداران مي‌توانند در دسته‌هاي عزاداري تابلو‌هاي آلومينيومي بر دست بگيرند كه روي آن‌ها كلام‌ها و احاديثي از امام حسين(ع) نقش بسته باشد.

*سينه زني برترين شكل عزاداري است

در ادامه نشست معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با تاكيد بر اين كه دغدغه ما بايد اعتلاي فرهنگ عاشورا و ترويج فرهنگ ولايت باشد، گفت: امام حسين (ع) در كنار قبر پيامبر (ص) فرمود: خدايا اين قبر پيامبر توست و من هم فرزند همين پيامبرم. خدايا تو مي داني من معروف را دوست دارم و منكر منكرانت هستم. بنابر اين هر هيئتي كه اين واجبات را رعايت نكند كاركرد ندارد.

وي با بيان اين كه شما اعضاي هيئات مذهبي ياران ولي فقيه هستيد، ادامه داد: انگيزه ما از تشكيل اين جلسات احترام به نظرات مسؤولان هيئات است.

روحاني نژاد تصريح كرد: دشمنان مي خواهند هيئات مذهبي را با آسيب هاي مختلف ، خرافات و بدعت ها عجين كنند و آن چه را كه خود مي خواهند به جامعه معرفي كنند.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي رسالت انبياي الهي را دين باور و متدين كردن جامعه دانست و افزود: دعوت پيامبر اسلام (ص) با بصيرت همراه بود و اگر ما در تبليغ فرهنگ ديني بصيرت و آگاهي نداشته باشيم به جايي نمي رسيم.

وي با تاكيد بر لزوم حفظ مناسبت هاي مذهبي، گفت: ما نبايد با به وجود آوردن مناسبت هاي بي مورد مناسبت هاي مذهبي اصلي را تحت الشعاع آنها قرار دهيم.

رييس ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي اظهار داشت: طبق منويات مقام معظم رهبري مردم در بعضي استان هاي سني نشين بايد روابط مسالمت آميزي با اهل سنت داشته باشند و بهانه به دست دشمنان ندهند.

روحاني نژاد برترين شكل عزاداري را سينه زني عنوان كرد و يادآور شد: امروز حكم ولايت فقيه راهنما و ميزان است و خلاف امر ايشان حركت كردن غيرمجاز و گناه محسوب مي شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: شوراهاي هيئات مذهبي بايد به هيئات محتوا بدهند و با برگزاري نمايشگاه مناسبت هاي مذهبي و كنگره شعر عاشورايي به رشد فرهنگي هيئات مذهبي كمك كنند.

گفتني است، نشست سراسري مسئولان شوراهاي هيئات مذهبي سازمان تبليغات اسلامي از دهم تير به مدت 2 روز در تالار شيخ مفيد آستان مقدس حرم حضرت عبدالعظيم حسني برگزار شد.

 

 

چهارشنبه 24 تير 1388 - 13:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری