پنجشنبه 19 تير 1399 - 9:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

چرا بايد هدف داشته باشيم؟

 

 در پشت هر فعاليتي يك هدف شفاف يا مبهم وجود دارد همانطور كه ارسطو مي‌گويد هر رفتاري به سوي هدفي نشانه‌گيري كرده است. ذهن شما داراي يك مكانيسم هدف‌يابي است. وقتي هدف يا آرزويي را در ضمير ناخودآگاهتان طراحي مي‌كنيد نيرويي در ذهنتان ايجاد مي‌گردد كه ظاهراً موجب هدايت و حركت شما به سوي آن هدف مي‌شود. از اين جهت دستيابي به اهداف به صورت خود‌به خود انجام مي‌شود و اين توانايي هدف‌يابي مانند دم و بازدم براي شما طبيعي است. مشكل هميشه اينجاست كه شما اول از همه بتوانيد هدف‌هاي شفافي را براي خودتان تعيين كنيد. موقعي كه اين مهارت حساس را بياموزيد و به كار گيريد تقريباً بلافاصله به پيشرفت‌هاي زيادي نائل مي‌شويد و سريع‌تر و راحت‌تر به هدف‌هايتان مي‌رسيد. كليد فعال‌ كردن موفقيت اين است كه هدف يا هدف‌هاي موردنظر و ويژگي‌ها و خصوصياتشان به هنگام دستيابي به آن‌ها كاملاً مشخص باشد. همانطور كه شما ساختن يك خانه را بدون نقشه شروع نمي‌كنيد، زندگي پرثمري را هم بدون داشتن ليست مشخصي از اهداف موردنظر و برنامه‌اي مكتوب و مدون براي اقداماتي كه منجر به رسيدن به هر يك از آن‌ها مي‌شود نمي‌توانيد پايه‌گذاري كنيد.

متأسفانه‌ طبق آخرين تحقيقات كمتر از 3 درصد از افراد داراي هدف‌هاي مدون و روشن و برنامه اجرايي براي آن‌ها هستند. شما هم با يك كار ساده، يعني برداشتن كاغذ و قلم و يادداشت كردن چيزهايي كه مي‌خواهيد، مي‌توانيد به صف موفق‌ترين افراد بپيونديد و در تمام سال‌هاي زندگي از يك روش مؤثر براي مشخص كردن و رسيدن به هدف‌هايتان استفاده كنيد.

اين روش هفت مرحله ساده دارد كه با رسيدن به هر كدام از اين هفت مرحله مي‌توانيد كارآيي خودتان را دو يا چند برابر كنيد.

1-    مشخص كنيد كه دقيقاً چه مي‌خواهيد و يا آرزوها و خواسته‌هاي داراي اولويت شما كدام هستند.

2-    هدف‌هايتان را روي كاغذ بياوريد افكارتان را بنويسيد. وقتي هدف‌هايتان را مي‌نويسيد آن را شفاف و قابل لمس مي‌كنيد. با اين كار چيزي خلق مي‌كنيد كه قابل لمس و ديدن است. به بيان ديگر هدفي كه روي كاغذ نيامده است فقط يك آرزو و روياست و هيچ انرژي در پشت آن نيست. هدف‌هاي نوشته نشده منجر به سردرگمي، ابهام، گمراهي و اشتباهات بسيار مي‌شود.

3-    براي هدف خود مهلت تعيين كنيد. براي يك هدف يا تصميم‌ بدون مهلت مشخص هيچ فوريتي وجود ندارد. چنين هدفي فاقد يك آغاز يا پايان واقعي است. اينكه محول كردن يا پذيرش كارها و يا مسئوليت‌ها فاقد مهلتي معين براي انجام باشد طبيعتاً باعث مي‌شود كه كارها را به تعويق بيندازيد و بخش ناچيزي از آن‌ها را انجام دهيد.

4-    از تمام كارهايي كه فكر مي‌كنيد بايد براي رسيدن به هدفتان انجام دهيد فهرستي تهيه كنيد. هربار چيز جديد به ذهنتان رسيد آن را به ليست فعاليت‌ها اضافه كنيد. اين كار را تا كامل كردن ليست ادامه دهيد. اين فهرست به شما تصوير قابل مشاهده‌اي از طبقه يا هدف اصلي و نيز راهي كه بتوان در آن بي‌وقفه به كار ادامه داد ارائه مي‌دهد و احتمال رسيدن به هدف را به طور چشمگيري افزايش مي‌دهد.

5-    فهرست را به يك برنامه تبديل كنيد. كارهايي را كه به صورت ليست درآورده‌ايد اولويت‌بندي كنيد. مشخص كنيد چه كاري بايد قبل از همه و چه كاري بعد انجام شود. حتي اگر مي‌خواهيد برنامه خود را قابل مشاهده‌تر كنيد كارها را به ترتيب اولويت در داخل مستطيل يا دايره‌ها بنويسيد. خواهيد ديد وقتي با اين كار هدف خود را به وظايف يا كارهاي كوچك تقسيم مي‌كنيد تا چه اندازه رسيدن به هدف برايتان آسانترمي‌شود. با داشتن يك هدف مكتوب و يك برنامه منظم و يا سازمان‌يافته كارآيي و توانايي شما بسيار بيشتر از فردي خواهد بود كه هدف‌هايش را در ذهن نگاه مي‌دارد و با خودش حمل مي‌كند.

6-    فوراً كا را بر اساس برنامه شروع كنيد، هر كاري را كه مي‌خواهد باشد. برنامه متوسطي كه بسيار خوب است اجرا شود بسيار بهتر از يك برنامه عالي است كه هيچ اقدامي در جهت اجراي آن نشود. در راه رسيدن به هر موفقيتي اجراي برنامه از همه چيز مهم‌تر است.

7-    تصميم‌ بگيريد كه هر روز براي آن قدمي به سوي هدف اصلي برداريد كاري انجام دهيد. اين كار يا فعاليت را در برنامه روزانه خود بگنجانيد. هر روز تعداد صفحات معيني در مورد موضوع موردنظر خود مطالعه كنيد. به سراغ تعداد مشخصي از مخاطبان برويد. مدت زمان معيني ورزش كنيد. از يك زبان خارجي تعداد مشخص واژه‌هاي جديد ياد بگيريد. هرگز يك روز خود را بيهوده تلف نكنيد. حركت به جلو را ادامه دهيد. وقتي حركت را شروع كرديد به پيشروي ادامه دهيد و متوقف نشويد. همين استواري و ثبات قدم به تنهايي شما را تبديل به يكي از فعال‌ترين افراد در نسل خود مي‌كند. داشتن هدف‌هاي مكتوب تأثير بسيار خوبي روي قدرت شما دارد. به شما انگيزه كار و فعاليت مي‌دهد، قدرت خلاقيت شما را تقويت مي‌كند. انرژي‌بخش است و بيش از هر عامل ديگري به شما كمك مي‌كند تا بر تنبلي خود پيروز شويد.

هدف‌ها سوخت و انرژي آتشدان موفقيت هستند. هرچه اين هدف‌ها بزرگ‌تر و روشن‌تر باشند براي رسيدن به آن‌ها مشتاق‌تر مي‌شويد. هرچه به هدف‌هايتان بيشتر فكر كنيد تمايل و اشتياق دروني شما براي دستيابي به آن‌ها بيشتر مي‌شود.

هر روز به هدف‌هايتان فكر كنيد و آن‌ها را مرور نماييد. اكثر مردم هرگز چنين كاري را نكرده‌اند. فقط به روي كاغذ آوردن هدف‌ها، مشخص‌كردن فعاليت‌هايي كه رسيدن به آن‌ها در سه، چهار ماه آينده كافي است تا زندگيتان را متحول كند. موقعي كه اهدافتان را يادداشت مي‌كنيد بلافاصله به شخص ديگري تبديل مي‌شويد و نظري مثبت به خود و آينده‌تان پيدا مي‌كنيد.

اعتماد به نفس و خوشبيني، جزيي از صفات شما مي‌شود و احساس مي‌كنيد كنترل بيشتري روي زندگيتان داريد. از همه بهتر موقعي است كه هم هدف‌ها و هم برنامه اجرايي خودتان را بنويسيد، اين كار احتمال رسيدن به هدف‌هايتان را به ده يا صد برابر افزايش مي‌دهد.

پس ليست اهدافتان را همين حالا بنويسيد.

 

شنبه 20 تير 1388 - 16:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری