پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 16:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م- رستمي

 

مرد خوابيده

 

 

 

 

 

مرد خوابيده

سيدمحمدسادات اخوي

انتشارات اميركبير

چاپ اول 1387

 

 

 

 

 

 

«آدم‌هاي بسياري در حاشيه زندگي ما نشسته‌اند كه بي‌خيال بودنشان، مي‌گذريم و وقتي پشت سرمان را نگاه مي‌كنيم و جاي خالي‌شان را مي‌بينيم، تازه متوجه مي شويم چقدر به بودنشان نياز داشته‌ايم.»

اين جملات برگرفته از پيشگفتار مجموعه «در مكتب عشق» است. مرد خوابيده دومين جلد اين مجموعه را شامل مي‌شود كه به برسي ابعادي از زندگي ميرزا جواد ملكي تبريزي مي‌پردازد.

مجموعه كتب مزبور كه به همت سيدمحمد سادات اخوي تهيه، تدوين و نگارش گرديده است تلاش دارد تا «با تكيه بر آنچه در دسترس است يادتان باشد تا بزرگي را بشناسيد» در گزينش اين بزرگان عموماً كوشش بر آن بوده است تا ابعاد عرفاني و اخلاقي ايشان در بعد برجسته‌تري به نمايش گذاشته شود.

نويسنده در پيشگفتار اين جلد از مجموعه مي‌نويسد «نوشتن درباره ميرزاجواد بزرگ، بسيار دشوار است... نوشتن درباره «ميرزا» سخت است، از اين نظر كه تاريخ رخدادهاي زندگي او زياد معلوم نيستند و نمي‌شود به نقل‌ها، نگاهي زماني داشت.»

با اين حال اين عارف بزرگوار صاحب تأليف «در ميان عارفان شيعه، كمتر كسي را پيدا مي‌كنيد كه دغدغه تأليف كتاب داشته باشد... در اين حال و هوا، پيدا كردن بزرگواري مانند ميرزاجواد ملكي تبريزي بسيار دلپذير است، زيرا بخش مهمي از زندگي او، صرف نوشتن كتاب‌هايي شده كه مانند «قطب‌نما» جهت عارفانه زيستن را به علاقه‌مندان عرفان اسلامي در تمام زمان‌ها نشان مي‌دهد».

نويسنده كتاب معتقد است كه در نگارش اين مجموعه و خصوصاً اين كتاب از شيوه مدرني بهره گرفته است «يكي از شيوه‌هاي نوين زندگي‌نامه‌نويسي در دنياي پيشرفته امروز، نوشتن پاره- پاره از زندگي بزرگان است تا مخاطبان كتاب بتوانند با كنار هم چيدن قطعه‌ها به جورچين نهايي برسند و از وراي خاطره‌ها و بريده‌هاي زندگي بزرگان، شخصيت‌ حقيقي را به «واقعي» تبديل كنند».

با اين روش سيدمحمدسادات اخوي تلاش نموده است تا با شيوه ساده‌نويسي و تركيبي از ثبت خاطره‌گويي، خاطره‌نويسي و ملموس‌نمايي اين اثر را به سليقه مخاطبان امروزي نزديك نمايد. اين كتاب همچنين بخش‌هايي از دو كتاب ميرزاجواد ملكي تبريزي را هم ضميمه كرده است. مرد خوابيده مي‌تواند براي خوانندگاني كه براي دريافت پيچيدگي‌ شخصيت‌هاي عرفاني زباني ساده و قابل لمس را مي‌پسندند كتابي مقبول باشد.

 

يكشنبه 14 تير 1388 - 15:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری