سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 22:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م- رستمي

 

مأخذشناسي عناصر داستان ايراني

 

 

 

 

 

مأخذشناسي عناصر داستان ايراني

حسين حداد

انتشارات سوره مهر

چاپ اول: 1388

 

 

 

 

 

كتب مأخذشناسي عموماً بستر مناسبي را فراهم مي‌نمايد تا مشكلات و زحمات فراوان و زمان‌بري كه بر سر راه پژوهشگران و نويسندگان اهل تحقيق وجود دارد كاهش يابد.

يكي از دلايل تهيه و تدوين اين كتاب نيز همين مهم است. «اين مأخذشناسي توصيفي به اين بهانه تهيه و تدوين شد تا محققان، منتقدان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به اين نكته ظريف كه «ما بر سر بزرگترين گنجينه ادبيات داستاني جهان نشسته‌ايم؟» قبل از هرگونه تحقيق جديد بدانند در خصوص موضوع تحقيقاتشان چه مقالاتي نگاشته شده است و چه پژوهش‌هايي صورت گرفته است.»

اين كتاب حاصل تلاش و جستجوي يك گروه تحقيقي فعال است كه با ماه‌ها صرف وقت و جستجو و پژوهش در كتابخانه‌هاي مختلف از جمله كتابخانه‌هاي ملي، مجلس شوراي اسلامي و... زمينه تهيه و تنظيم آن را فراهم نموده‌اند.

كتاب «مأخذشناسي عناصر داستان ايراني» در قالب طرح بزرگي به نام «بازيابي عناصر داستان ايراني» به انجام رسيده است كه كارگاه قصه و رمان حوزه هنري از سال 1380 نسبت به بررسي و اجراي آن اقدام كرده و اين كتابشناسي تنها بخش كوچكي از آن به شمار مي‌آيد.

از نظر اين كارگاه عناصر داستان ايراني «شامل سه بخش ادبيات داستاني متون كهن، ادبيات ديني به معناي تاريخي و ادبيات عاميانه» است كه محققان شناسه‌ها‌ي اين كتاب را بر اساس اين تعريف تهيه و تدوين كرده‌اند.

بدين ترتيب فصل اول كتاب به ادبيات داستاني و متون كهن، فصل دوم به ادبيات ديني و فصل سوم به ادبيات عاميانه اختصاص دارد.

اين كتاب علاوه بر اينكه مي‌تواند مورد استفاده محققين و پژوهشگران قرار گيرد خوانندگان علاقه مند به ادبيات و ادبيات داستاني را نيز با سرفصل هاي مهم اين حوزه آشنا و درگير مي‌كند.

 

چهارشنبه 10 تير 1388 - 13:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری