سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 12:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

حسين سعيدي

 

اميد است طرح گفتمان هاي ديني بتواند نقش فعالي در عرصه فرهنگي جامعه داشته باشد

 

 

 در سال  87تفاهم نامه همكاري در امور فرهنگي ويژه برگزاري گفتمان‌هاي ديني ميان سازمان تبليغات اسلامي و وزارت آموزش و پرورش منعقد شد و به امضاي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و وزير آموزش و پرورش ، معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي و معاون پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش رسيد.

گفتگوي پيش رو به بهانه امضاي اين تفاهم نامه و مسائل پيرامون آن با جمال الدين بانج فروزش دبير اجرايي گفتمان هاي ديني سراسر كشور انجام شده است .

 

آقاي بانج فروزش لطفاً در مورد نحوه شكل‌گيري طرح گفتمان‌هاي ديني توضيح دهيد؟

با لطف خداوند متعال و توجهات خاص حضرت ولي‌عصر(عج) اداره كل امور فرهنگي در راستاي سياست‌هاي كلي برنامه چهارم توسعه فرهنگي به ويژه ماده 106 آن كه سال تعميق ارزش‌ها باورها، فرهنگ معنويت و حفظ هويت اسلامي ايران است با الهام گرفتن از تعاليم قرآني «و لكم في‌رسول‌الله اسوه حسنه(21 سوره احزاب) و ادع الي سبيل‌ ربك و جادلهم بالتي هي‌احسن( 125 سوره نحل) و با نگاهي آزاد به شيوه تبليغ و مناظرات معصومين و بر اساس تجربيات فرهنگي سنوات گذشته و با شناسايي نقاط آسيب‌پذير فرهنگ ديني اقدام به فعاليت‌هاي فرهنگي كرده كه يكي از اين برنامه‌ها برگزاري طرح گفتمان ديني در ميان اقشار مختلف مردم به ويژه جوانان است، كه اميد است اين طرح بتواند نقش فعالي در عرصه فرهنگي جامعه و پاسخگويي به شبهات فكري و اعتقادي مردم جامعه داشته باشد.

 

تعريف ارائه شده از طرح گفتمان‌هاي ديني توسط اداره كل امور فرهنگي چيست؟

تعريف ارائه شده از طرح گفتمان‌هاي ديني بدين شكل عنوان شده است «برگزاري نشست‌هايي با حضور كارشناسان ممتاز و خبره (در حوزه مسايل ديني، فرهنگي و اجتماعي) براي مخاطبين به منظور برقراري ارتباط و گفت‌وگوي چهره به چهره و ايجاد تعامل و پاسخگويي به شبهات مطرح شده.

 

اين طرح شامل چه اهدافي است؟

-ايجاد فضاي مناسب و امن جهت طرح پرسش‌هاي مخاطبين

-تعميق مباني نظري، اعتقادي و ارزشي مخاطبين به واسطه زدودن زنگار شبهات به روش چهره به چهره

-بستر‌سازي مناسب براي ايجاد تعامل ميان جوانان و نوجوانان و اساتيد حوزه و دانشگاه

-تقويت هويت ديني و فرهنگي در نسل جوان

-ايجاد بينش و توانايي تحليل در رويدادهاي فرهنگي جهت مقابله با تهاجمات فرهنگي

 

آقاي فروزش در راستاي اجراي اين طرح چه واحدهايي با شما همكاري مي‌كنند؟

واحدهايي كه در اين طرح همكاري دارند عبارتند از:

-وزارت آموزش و پرورش به منظور جلب مشاركت سرمايه‌هاي عظيم انساني، شناسايي استعدادها و خلاقيت‌هاي جوانان در حوزه‌هاي فرهنگ و دين و استفاده از اماكن عمومي و فضاهاي آموزشي در اختيار

-حوزه‌هاي علميه و دانشگاه به منظور بهره‌گيري از توان عملي، فكري و نرم‌افزاري اساتيد خبره و متخصصين امر

-دفاتر استاني به منظور اجراي طرح

-پژوهشكده باقرالعلوم به منظور پاسخگويي سؤالات مخاطبين

 

آقاي فروزش موضوعات در نظر گرفته شده براي اين طرح چه موضوعاتي هستند؟

با عنايت به سياست سازمان تبليغات اسلامي مبني بر بومي‌سازي فعاليت‌هاي فرهنگي محور 9‌گانه ذيل براساس موفقيت‌ جغرافيايي و بومي هر منطقه ابلاغ گرديد.

1- عفاف و حجاب 2- زن و خانواده 3- آسيب‌هاي اجتماعي 4- عرفان و نحله‌هاي انحرافي 5- نوآوري و شكوفايي 6- نماز 7- جوانان 8- شبهات فكري و اعتقادي 9- گفتمان مناسبتي

 

طرح گفتمان ديني در چه زمان و در چه مكاني به اجرا درخواهد آمد؟

اجراي اين طرح بر اساس ابلاغيه صادره در طول سال در مدارس و مساجد و فضاهاي آموزشي سراسر كشور بوده و مكان اين طرح بر اساس نياز و درخواست دستگاه‌هاي دولتي از جمله سازمان بهزيستي و زندان‌ها براي مربيان آموزش و پرورش، والدين دانش‌آموزان، طلاب علوم ديني برگزار مي‌شود.

 

لطفاً در مورد فعاليت‌هاي انجام شده در اين اداره كل قدري توضيح دهيد؟

اداره كل امور فرهنگي در راستاي اجراي مأموريت‌ خود با رصد كردن آسيب‌هاي اجتماعي، فرهنگي و با استفاده از ابزارهاي فني و هنري تبليغ براساس گزارشات واصله تا پايان 9 ماهه سال جاري تعداد 7500 گفتمان ديني در سراسر كشور برگزار كرده كه از اين تعداد 600 گفتمان به صورت همايش و 1500 گفتمان به صورت كارگاهي بوده است كه با توجه به فعاليت‌هاي سه ماهه آخر سال به ويژه برگزاري گفتمان مناسبتي در ماه محرم و صفر و دهه مبارك فجر پيش‌بيني مي‌گردد تعداد گفتمان در طول سال بيش از 10000 گفتمان باشد.

بر اساس گزارشات واصله بيشترين موضوعات برگزاري گفتمان ديني در سال جاري در زمينه حجاب و عفاف، آسيب‌هاي اجتماعي و زن و خانواده بوده است.

مقرر گرديد علاوه بر پوشش خبري و اطلاع‌رساني فعاليت‌هاي انجام شده در سايت و نشريه‌هاي داخلي سازمان 4 نشريه تخصصي گفتمان ديني از سوي دفاتر منتشر شده كه تا كنون دو نشريه به اداره كل امور فرهنگي ارسال گرديد.

تفاهم‌نامه همكاري با وزارت آموزش و پرورش به مدت 18 ماه از تاريخ 1/10/87 لغايت 31/3/89 در سطح كشور كه به امضاي رياست محترم سازمان و وزير آموزش و پرورش و معاونت امور فرهنگي سازمان و معاون پرورش و تربيت بدني آموزش و پرورش رسيده و به استان‌ها هم ابلاغ شده است.

 

در همين راستا اداره كل امور فرهنگي چه فعاليت‌هايي را در دست اقدام دارد؟

با توجه به اينكه برگزاري گفتمان ديني ارتباطي است بين سازمان تبليغات اسلامي و نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامي ان‌شاءالله بزودي كميته علمي در اداره كل امور فرهنگي با حضور اساتيد حوزه و دانشگاه با هدف ارائه راهكارهاي اجرايي طرح گفتمان با طرح استمرار هسته‌هاي فرهنگي جوان و پاسخگويي به سؤالات سنوات گذشته تشكيل خواهد شد تا مجموعه سؤالات به همراه پاسخ در قالب كتاب يا لوح فشرده با همكاري پژوهشكده باقرالعلوم(ع) جهت بهره‌برداري به دفاتر استاني ارسال گردد.

ايجاد بانك ساماندهي اساتيد به منظور استفاده از اساتيد مجرب و متخصصين در رشته‌هاي مختلف علمي

ارائه نكات قوت و ضعف‌ طرح در بازرسي به عمل آمده از 21 استان كشور از سوي بازرسين به رياست سازمان و معاونت جهت استحضار ارائه شد.

 

و كلام آخر؟

 با عنايت به جمعيت جوان كشور و استقبال چشمگير مدارس و مساجد از اجراي گفتمان ديني ما قبول داريم كه اعتبارات استاني و همايش كافي نبوده و اين طرح بايستي استمرار داشته باشد و پاسخگوي سؤالات مخاطبين در اسرع وقت مي باشيم اما يكي از مشكلات اين طرح محدوديت مبلغ است كه ان‌شاءالله هماهنگي به عمل آمده با اعزام مبلغ حوزه علميه خواهران در سطح كلان مي‌تواند در اجراي اين طرح تأثيرگذار باشد.

 

شنبه 23 خرداد 1388 - 16:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری