پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 22:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

منشور اخلاقي انتخابات منتشر شد

 

 

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، متن اين منشور به شرح زير است:

مقدمه:

الذين ان مكناهم في‌الارض اقاموا الصلوه و ءاتوا الزكوه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنكر و لله عقبه الامور. (حج: 41)

انتخابات را به عنوان هدف عالي و شيرين موردتوجه قرار دهيد و با پرهيز كامل از هر گونه جنجال و تخريب و بداخلاقي، همه عوامل خود را براي برگزاري پرشور و شوق آن بسيج كنيد.

مقام معظم رهبري

امروزه مناديان اخلاق و دغدغه‌مندان فضايل اخلاقي در سراسر دنيا، پس از مطالعه و تأمل بسيار به اين نتيجه رسيده‌اند كه تدوين و انتشار منشورهاي اخلاقي در عرصه‌هاي مختلف زندگي بشر، از راهكارهاي مؤثر ترويج اخلاق و نهادينه‌سازي عمل به موازين اخلاقي است. و انتخابات يكي از مهم‌ترين اين عرصه‌هاست. در كشور ما انتخابات عرصه شكل‌گيري ركن مردمي نظام و ضامن بقا و ثمردهي دست‌آوردهاي شكوهمند انقلاب اسلامي است. انتخابات اخلاقي، از آشكارترين جلوه‌هاي سياست اخلاقي، و سياست اخلاقي، ميدان عملي شدن بسياري از ارزش‌ها و فضايل اخلاق اجتماعي است. ايران سرافراز ما، به يمن برقراري نظام مقدس جمهوري اسلامي، به طور ميانگين هر سال شاهد يك انتخابات مردمي بوده است.

افتخارآميزتر اين كه انتخابات برگزار شده در كشور ما، از نظر رعايت اخلاق و موازين اخلاقي، در مقايسه با بسياري از كشورها، درخشان‌ترين سابقه را بر جاي گذاشته است. اما نبايد فراموش كرد كه بداخلاقي‌هاي انتخاباتي، هر چند اندك، به هيچ روي زيبنده جامعه اسلامي متمدن و فضيلت‌گراي ما نيست، و نيز با مقاصد عالي حكومت اسلامي سازگار نيست؛ حكومتي كه همه اركان تصميم‌گيري و مديريت آن را بايد مؤمنان و صالحاني تشكيل دهند كه قرآن كريم، فراهم‌سازي زمينه‌هاي والاترين ارزش‌هاي اخلاقي در حيطه‌هاي فردي، اجتماعي و الهي را به دست و همت آنان نويد داده است. بدين ترتيب، مهم‌ترين رسالت منشور اخلاقي انتخابات، تحقق كامل اين نويد قرآني است.

توجه به اين مهم، و فرمايشات مقام معظم رهبري در آستانه انتخابات مجلس هشتم مبني بر رعايت اخلاق در انتخابات و مطالبات مردم، گروهي از دلسوزان نظام و انقلاب را به فكر تهيه و تدوين منشوري اخلاقي درباره انتخابات انداخت كه با همكاري معاونت سياسي وزارت كشور نخستين منشور اخلاقي انتخابات در آستانه هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي منتشر شد و اقدامات ارزشمندي نيز براي ترويج و نهادينه‌سازي آن از سوي نهادهاي عضو كميته تدوين و ترويج صورت گرفت.

ضرورت رعايت معيارهاي جهاني منشورنويسي و لزوم مردمي بودن منشور اخلاقي انتخابات از يك سو و جايگاه مردمي تأثيرگذار حوزه علميه قم از ديگر سو، وزارت كشور را بر آن داشت تا كار اصلاح و تدوين نهايي منشور اخلاقي انتخابات را به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم بسپارد. اين پژوهشگاه در قالب يك پروژه كلان علمي پژوهشي و با حضور استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، در چهار كارگروه «اخلاق كاربردي»، «علوم سياسي»، «جامعه‌شناسي و ارتباطات»، «حقوق اساسي» با عنايت الهي به انجام اين مسئوليت همت گماشت.

سرآغاز منشور حاضر به كلام نوراني وحي، حديث شريف نبوي، فرازي از رهنمودهاي بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران و مقام معظم رهبري، و اصل شصتم قانون اساسي زينت يافته است. متن اصلي منشور از دو بخش اصول و ارزش‌هاي اخلاقي و آيين رفتار اخلاقي در انتخابات تشكيل شده است؛ مقصود از اصول و ارزش‌ها، كلي‌ترين اصول اخلاقي است كه منش‌ها و رفتارهاي اخلاقي در انتخابات لازم است با آن‌ها انطباق يابد، و منظور از آيين‌ رفتار اخلاقي، دستورالعمل‌هاي ويژه هر يك از عناصر و اركان دخيل در انتخابات است كه به آن اصول و ارزش‌ها جامه عمل مي‌پوشاند.

در ضمن اين منشور داراي ضمائم سه‌گانه‌اي درباره آسيب‌شناسي‌هاي اخلاقي در انتخابات، بسترهاي بروز آسيب‌هاي اخلاقي و راهكارهاي برون رفت از آن و شيوه‌هاي ترويج منشور اخلاقي انتخابات مي‌باشد كه در اختيار كميته تدوين و ترويج منشوراخلاقي انتخابات قرار گرفته است.

متن منشور را تدوين‌كنندگان، براي نمايندگان 22 سازمان مردمي و دولتي، در كميته ترويج اخلاقي انتخابات قرائت كردند و پس از بررسي و تكميل، در آن كميته به تصويب رسيد.

بديهي است، هيچ منشوري به منزله منشور نهايي تلقي نمي‌شود و پرونده بررسي و اصلاح متن منشوراخلاقي انتخابات، پس از شنيدن آرا و نظرات كارشناسانه دلسوزان و انديشمندان مسائل اخلاقي اين حوزه همواره باز است. از اين رو، تدوين‌كنندگان منشور، نقدها و ديدگاه‌هاي منتقدان و صاحب‌نظران، از احزاب، گروه‌ها و شخصيت‌هاي مختلف سياسي اجتماعي كشور را به گرمي پذيرا هستند و همگان را در تلاش براي غناي هر چه تمام‌تر متن منشور و انديشه در شيوه‌هاي نهادينه شدن مفادآن در جامعه اسلامي‌مان، به همكاري مي‌خوانند.

در اين ميان، با قدرداني و سپاسگزاري از كوشش‌هاي بي‌دريغ و كمك‌هاي بي‌شائبه همه دست‌اندركاران تهيه، تدوين و تصويب منشور، از همه نهادهاي فرهنگي و اجتماعي و تشكل‌هاي سياسي به ويژه رسانه‌هاي جمعي درخواست مي‌كنيم با استفاده از تمامي ظرفيت‌ و توانمندي‌هاي خود در جهت ترويج اصول اين منشور تلاش لازم را به عمل آورند.

اميد است محصول زحمات اين بزرگواران، مرضي رضاي حق و موجب خشنودي حضرت وليعصر(عج) و نايب بر حق ايشان مقام معظم رهبري(مدظله) باشد.

كميته تدوين و ترويج منشور اخلاقي انتخابات

ارديبهشت 1388

به سوي موفقيت در آزمون الهي

و هو الذي جعلكم خلائف الارض و رفع بعضكم فوق بعض درجات ليبلوكم في ما ءاتيكم ان ربك سريع العقاب و انه لغفور رحيم

انعام:165

و او خدايي است كه شما را جانشين گذشتگان اهل زمين قرار داد و رتبه بعضي از شما را بالاتر از ديگري گردانيد تا شما را در اين تفاوت رتبه‌ها بيازمايد كه همانا خدا سخت زود كيفر و بسيار بخشنده و مهربان است.

در هدايت نبوي:

قال رسول‌الله (ص)

كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته

بحارالانوار: ج 72 ص 38

صحيح مسلم: ج 3 ص 88

مسئوليت‌پذيري و تعهد از لوازم ضروري برگزاري يك انتخابات اخلاقي است و افراد و گروه‌هاي دخيل در انتخابات هدايت حيات‌بخش نبوي را سرلوحه اقدامات و فعاليت‌هاي خويش قرار داده، تمام سعي خود را در جهت انجام هر چه تمام‌تر مسئوليت‌هاي اين عرصه مصروف خواهند ساخت.

در بيان امام خميني(ره):

«از آقايان كانديداها و دوستان آنان انتظار دارم كه اخلاق اسلامي و انساني را در تبليغ براي خود و كانديداهاي خويش مراعات و از هرگونه انتقاد از طرف مقابل كه موجب اختلاف و هتك حرمت باشد خودداري نمايند كه براي پيشبرد مقصود ولو اسلامي باشد، ارتكاب خلاف اخلاق و فرهنگ مطرود و از انگيزه‌هاي غير اسلامي است.»

در كلام رهبر معظم انقلاب اسلامي (مدظله):

«معناي وفاق اين نيست كه گروه‌ها و تشكيلات و جناح‌هاي گوناگون اعلام انحلال كنند، نه هيچ لزومي ندارد. معناي وفاق اين است كه نسبت به هم خوش‌بين باشند. (رحماء بينهم) همديگر را تحمل كنند، در جهت ترسيم هدف‌هاي والا و عالي و براي رسيدن به آن‌ها به يكديگر كمك كنند و از ايجاد تشنج، بداخلاقي، درگيري، اهانت‌ و متهم‌كردن بپرهيزند.»

در قانون اساسي:

اصل شصتم: در جمهوري اسلامي ايران امور كشور بايد به اتكاي آراي عمومي اداره شود، از راه انتخابات، انتخاب رئيس‌جمهور، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اعضاي شوراها و نظاير اين‌ها، يا از راه همه‌پرسي در مواردي كه در اصول ديگر اين قانون معين مي‌گردد.

قانون‌گرايي و احترام به قانون از اصول مسلم اخلاقي است كه در همه جوامع متمدن بر آن تأكيد مي‌شود. در منشور اخلاقي انتخابات نيز رعايت قوانين و مقررات انتخاباتي به عنوان قاعده اولي و اصل حاكم شناخته مي‌شود. حفظ احترام و عزم بر عمل به اصل شصتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران كه سرفصل قوانين انتخابات است، مستلزم مراعات بسياري از اصول ارزشي و اخلاقي از سوي اركان مختلف مرتبط با انتخابات است.

متن منشور

اصول و ارزش‌هاي اخلاقي آيين رفتار اخلاقي

فصل اول

اصول و ارزش‌هاي اخلاقي انتخابات

انتخابات سالم در جمهوري اسلامي ايران، تابع اصول و ارز‌ش‌هاي اخلاقي برآمده از متن فرهنگ ديني و هنجارهاي پذيرفته ملي است كه همه اركان و عناصر دخيل در انتخابات خود را به رعايت آن‌ها ملزم مي‌دانند. اساسي‌ترين اصولي كه سلامت اخلاقي انتخابات را تضمين مي‌كنند عبارت‌اند از:

اصل اول: دين‌محوري و ارزش‌گرايي اسلامي

در جامعه ديني ما، اكثريت مسلمان و اقليت‌هاي ديني (مسيحي، زرتشتي و كليمي) به طور عميق به دين گرايش دارند و آموزه‌ها و ارزش‌هاي آن را محترم مي‌دانند، و همگي، رعايت معنويت و احكام ديني را ضروري مي‌شمارند. اين گرايش بستري مناسب براي رشد ارزش‌هاي ناظر به اخلاق بندگي را فراهم مي‌سازدكه بر اخلاق در حيطه‌هاي فردي و اجتماعي تأثيري شگرف خواهد گذاشت. احترام به ارزش‌هاي مترقي ديني، معنويت‌خواهي، خشوع و سرسپردگي در برابر فرمان و اراده الهي، از لوازم اخلاق بندگي مورد تأكيد اديان آسماني، به ويژه اسلام است، و در اين ميان آموزه توكل و توجه به قدرت پروردگار در تمشيت امور و تحقق نتايج، سهم بيشتري در اخلاق مناسب انتخابات دارد و زمينه انتخاب اصلح را فراهم مي‌آورد. همه شركت‌كنندگان در انتخابات،احترام به اين اصل اساسي را تعهد مي‌كنند.

اصل دوم: كرامت انساني و عزت نفس

توجه به ارزش‌‌محوري عزت‌نفس و كرامت انساني مي‌تواند فضايل اخلاقي مهمي را در عرصه‌هاي مختلف زندگي فردي و اجتماعي بپرورد، در عرصه انتخابات نيز اين ارزش، از سويي الهام‌بخش معامله‌ناپذيري گوهر پرارج نفس انساني با متاع پست طمع‌ورزي‌هاي مادي است، و از ديگر سوي، منادي شرافت ذاتي همه انسان‌ها و نفي هرگونه تبعيض و ستم بر آنان است. تأكيد بر اين دو پيام، آثار اخلاقي پربركتي بر سلامت انتخابات خواهد داشت. مشاركت‌كنندگان در انتخابات، در همه مراحل، التزام به اين ارزش اخلاقي را بر خود لازم مي‌شمرند.

اصل سوم: قانون محوري و قانون‌گرايي

احترام و رعايت قوانين انتخاباتي و دقت در حفظ حريم‌هاي قانوني، نشانه رشديافتگي سياسي و اجتماعي افراد وگروه‌هاي جامعه است. هرچند نهاد اخلاقي جامعه گاه به نقد اخلاقي مقررات حقوقي و قانوني مي‌نشيند، تأكيد بر اين نكته را همواره در مقدمه نقد خود لازم مي‌داند كه قوانين مصوب يك كشور تجلي اراده مردم و مرجع تعيين وظايف و حقوق همه افراد و نهادها، و خلاصه، ناموس اخلاقي آن كشور است، و بنابراين رعايت حرمت آن بر همگان الزامي است.

اصل چهارم: وفاي به عهد و امانت‌داري

از اثربخش‌ترين فضايل اخلاقي در انتخابات، وفاي به عهد و امانت‌داري است كه در همه اركان انتخابات، از مجريان و ناظران تا انتخاب‌شوندگان و مردم، جاري است. همه جريان‌ها و اركان انتخاباتي توجه به اين موضوع مهم را بر خود لازم مي‌دانندكه تمام مراحل انتخاباتي امانتي الهي و مردمي است و همگان در پيشگاه خداوند و مردم در قبال صيانت از آراء و سلامت برگزاري اين مراحل مسئول‌اند.

اصل پنجم: احساس تعلق و مسئوليت جمعي

انتخابات عرصه تجلي مسئوليت و تعهد اجتماعي است و اساساً استمرار و پيشرفت حيات اجتماعي در گروه شناخت وظايفي است كه هر يك از اعضاي جامعه در برابر خود و ديگران بر عهده دارند. همه اركان و عناصر دخيل در انتخابات با يادآوري مسئوليت خويش در پيشگاه خداوند و در برابر وجدان خود و ملت مي‌كوشند تا خود را عميقاً متعلق به جامعه دانسته، سرنوشت جمع را سرنوشت خود بدانند.

اصل ششم: پاسخ‌گويي و نقدپذيري

شرح صدر، تحمل مخالف و داشتن روحيه نقدپذيري و پاسخ‌گويي، فضيلتي است كه مي‌تواند رقابت سالم انتخاباتي را ايجاد كند، ضريب تخلف و اشتباه مشاركت‌كنندگان در قدرت را كاهش دهد و در تلطيف اخلاقي فضاي حاكم بر مراحل مختلف انتخابات بسيار اثرگذار باشد. همه شركت‌كنندگان در انتخاباتي، با پرورش اين روحيه در خود، نقدهاي خيرخواهانه را پذيرا هستند و در تمام مراحل خود را در برابر قانون، آيين‌نامه‌هاي انتخاباتي مراجع رسمي، وجدان جمعي و افكار عمومي پاسخ‌گو مي‌دانند.

اصل هفتم: صداقت و راستي

صداقت و يك‌رويي در انديشه، گفتار و رفتار اركان انتخابات نقشي بسزا در ايجاد اميد و نشاط و روحيه اعتماد در افراد و گروه‌هاي اجتماعي دارد، و مهم‌تر اينكه، زمينه را براي تصميم‌گيري مبتني بر حقايق هموار مي‌سازد. همه اركان و عوامل انساني دخيل در انتخابات، با رعايت اين اصل بنيادي اخلاقي، سلامت هر چه تمام‌تر انتخابات را تضمين خواهند كرد.

اصل هشتم: وفاق و اعتماد اجتماعي

همدلي و همراهي اركان و عوامل انساني دخيل در انتخابات و پذيرش اختلاف نگرش‌ها و سلايق، ضامن تقويت وفاق و اعتماد متقابل و امنيت رواني اجتماعي مي‌شود، كه خود ارزشي بنيادين به شمار مي‌‌آيد و عامل مهمي براي رشد فرهنگ اخلاقي تعامل و مشاركت جمعي است. اركان و عوامل انساني انتخابات با پرهيز از همه منشأهاي بدگماني و تفرقه‌، بر ضرورت انسجام و اتحاد ملي براي پيشبرد اهداف انتخاباتي تأكيد مي‌ورزند، و از اين رهگذر، سلامت اخلاقي انتخابات را تعهد مي‌كنند.

اصل نهم: حق‌محوري و انصاف

انصاف را مي‌توان به اين قاعده عام اخلاقي مورد توافق همه مكاتب اخلاقي تفسير كرد كه «هر آنچه براي خود مي‌پسندي براي ديگران بپسند و هر چه براي خود نمي‌پسندي براي ديگران مپسند». روشن است اگر چنين قاعده‌اي همراه با روحيه تسليم در برابر حقيقت، سرلوحه انديشه و رفتار همه اركان و عوامل انساني دخيل در انتخابات باشد، بسياري از فضايل ايمني بخش و انسجام‌آفرين انتخاباتي تضمين خواهد شد. به ويژه كاربرد اين قاعده در مواردي كه قوانين و ضوابط حقوقي ابهام‌ها و نارسايي‌هايي دارند، راهنماي انديشه و عمل اركان مرتبط با انتخابات بوده، مانع تعبير و تفسيرهاي خودخواهانه مي‌گردد.

اصل دهم: مشاركت حداكثري

حضور مسئولانه در عرصه سرنوشت جمعي وظيفه‌اي ديني، اخلاقي و اجتماعي است كه بستر پويايي، نشاط و اميدواري مردمي را در حفظ و استمرار جامعه سالم فراهم مي‌سازد، و انتخابات پرشور و مسئولانه يكي از اين عرصه‌هاست. همه اركان وعوامل انساني دخيل در انتخابات با رعايت ضوابط انتخاباتي، و با تعهد به منش و روش اخلاقي خويش، تقويت زمينه‌هاي حضور و مشاركت حداكثري قشرها و گروه‌هاي مختلف را موجب مي‌شوند.

اصل يازدهم: همبستگي، استقلال و اقتدار ملي

حفظ همبستگي، استقلال و اقتدار ملي ضامن استمرار اجتماع و هويت ملي و نظام سياسي كشور است. شركت‌كنندگان در انتخابات با توجه كامل به اين موضوع مهم در عرصه فعاليت‌هاي انتخاباتي، حراست از تماميت ارضي كشور و استقلال آن از بيگانگان را در كنار حفظ حرمت و كرامت گروه‌هاي گوناگون فرهنگي و پاره‌فرهنگ‌هاي زباني، صنفي و قومي و مانندآن،همواره در نظر داشته، مسئوليت خود را در قبال تقويت اين بنيادهاي اقتدار ملي انجام مي‌دهند.

اصل دوازدهم: پاك‌دستي و پرهيزكاري مالي

تقوا و پرهيزكاري، نقطه آغاز همه ارزش‌هاي اخلاقي، و تقواي مالي، عالي‌ترين نشانه رعايت تقوا در عرصه انتخابات است. مشاركت‌كنندگان در انتخابات در همه مراحل، با التزام به اين ارزش متعالي به ترويج فرهنگ اخلاقي تقوا در جامعه كمك مي‌كنند و به آسيب‌هاي فراوان اخلاقي‌اي كه در مسائل مالي و انتخابات امكان ظهور مي‌يابند، مجال بروز نخواهند داد.

اصل سيزدهم: حفظ منافع ملي و مصالح اسلامي و احترام به آن‌ها

رعايت منافع ملي و مصالح كلي جامعه اسلامي، نشانه دورانديشي و آينده‌نگري است كه التزام به آن در عرصه يك انتخابات سالم و سرنوشت‌ساز، ضرورتي اجتناب‌ناپذير است؛ از اين روي، همه اركان و عوامل انساني دخيل در انتخابات باحزم و دورانديشي خود، به منافع ملي و مصالح اسلامي احترام گذاشته، آينده‌اي ثمربخش و رو به رشد را فراروي انتخابات كشور هموار خواهند ساخت.

اصل چهاردهم: رشد تعالي فرهنگ‌ مناسب سياسي اجتماعي

نقش‌آفريني درست در انتخابات سالم، عرصه تربيت سياسي و تمرين فرهنگ‌پذيري و اداره جمعي امور جامعه است. به اين منظور، شركت‌كنندگان در انتخابات رشد و تعالي فرهنگ مناسب سياسي،اجتماعي را به منزله وظيفه و اصلي اخلاقي، مدنظر مي‌گيرند و در همه مراحل و زمينه‌هاي ناظر به انتخابات، تربيت سياسي، اجتماعي جامعه را نتيجه‌اي گران‌قدر مي‌دانند و به رشد و تعالي آن كمك مي‌كنند.

فصل دوم

آيين رفتار اخلاقي در انتخابات

1. مجريان و برگزاركنندگان (وزارت كشور، هيأت‌هاي اجرايي، نيروهاي انتظامي و...)

1-1 اجراي قوانين و آيين‌نامه‌هاي انتخاباتي، به دور از اعمال سليقه‌هاي جناحي، حزبي و شخصي.

2-1 پيروي از تفسير مراجع رسمي صلاحيت‌دار از قوانين و مقررات انتخابات و پرهيز از اظهار يا اعلان تفاسير سليقه‌اي.

3-1 تعامل دوستانه و سازنده با اركان دخيل در انتخابات، در جهت برگزاري هرچه سالم‌تر و آرام‌تر آن.

4-1 به كارگيري افراد آموزش‌ديده و باتجربه و داراي حسن سلوك، بدون توجه به گرايش‌هاي سياسي.

5-1 حفظ بي‌طرفي كامل در برخورد و تعامل با گرايش‌هاي مختلف سياسي رقابت‌كننده در انتخابات.

6-1 فراهم‌سازي يكسان زمينه رقابت سالم براي همه نامزدها، به دور از هرگونه تبعيض در اعطاي فرصت‌ها و امكانات.

7-1 اهتمام به مشاركت حداكثري صاحبان حق رأي

8-1 اطلاع‌رساني دقيق و به موقع درباره وظايف محول به مراجع ذي‌ربط، رسانه‌ها و افكار عمومي

9-1 گزارش به موقع، شفاف و كامل تخلف‌هاي انتخاباتي به مراجع مربوط.

10-1 برخورد و تعامل برابر با گروه‌هاي مختلف قومي، مذهبي، جنسيتي، طبقاتي، صنفي و...

11-1 صيانت از آراي ملت و حساسيت درباره هرگونه تقلب و دست‌كاري و جلوگيري از آن.

12-1 انتقادپذيري و پاسخ در برابر مراجع قانوني و افكار عمومي.

13-1 حفظ بي‌طرفي در اظهارات رسمي درباره نامزدها و طرفداران آنان.

14-1 همكاري صميمانه و همدلانه مسئولان سازمان‌ها، ادارات و نهادها با مجريان و ناظران در جهت برگزاري هر چه سالم‌تر و آرام‌تر انتخابات.

15-1 تلاش سازمان‌ها، ادارات و نهادها در جهت آموزش همگاني براي شركت آگاهانه و مسئولانه در انتخابات، به دور از هرگونه تهديد و تطميع كادر اداري و مردم.

16-1 صيانت از اطلاعات شخصي، محرمانه و طبقه‌بندي شده سازمان‌هاي دولتي درباره انتخابات، به ويژه اطلاعات مربوط به نامزدها و داوطلبان.

17-1 برخورد قاطع و ضابطه‌مند نيروهاي انتظامي با برهم‌زنندگان نظم عمومي و هنجارهاي اجتماعي، و اهتمام جدي در انجام وظيفه انتظامي و حفاظتي در شعب اخذ رأي.

18-1 حساسيت‌ قانوني نيروهاي انتظامي، در قبال حفظ حريم و حدود و ضوابط قانوني و برخورد بدون اغماض با قانون‌شكنان.

19-1 اجتناب‌ نيروهاي نظام از ورود به جناح‌بندي‌هاي سياسي و جانبداري يا مخالفت با نامزدها، گروه‌ها، احزاب يا جريان‌هاي انتخاباتي، و توجه به ايفاي نقش حرفه‌اي خود در اتحاد و همبستگي ملي.

2. ناظران: شوراي نگهبان، قوه‌قضاييه و مجلس شوراي اسلامي (در انتخابات شوراها)

1-2 احترام و رعايت قوانين و مقررات انتخابات در حوزه نظارت.

2-2 رعايت بي‌طرفي در نظارت و بررسي صلاحيت‌ها.

3-2 به كارگيري افراد آموزش ديده و باتجربه، بدون توجه به گرايش‌هاي سياسي.

4-2 تأكيد بر حضور كافي و مؤثر ناظران در همه شعب رأي‌گيري.

5-2 نظارت بر گزارش به موقع، شفاف و كامل تخلف‌هاي انتخاباتي به مراجع مربوط.

6-2 همكاري صميمانه با مجريان و پرهيز از دخالت‌هاي غيرقانوني در كار آنان.

7-2 اطلاع‌رساني به موقع از رد صلاحيت‌ها با حفظ حيثيت اجتماعي افراد.

8-2 رسيدگي دقيق و بهنگام به شكايات، با پرهيز از هرگونه تبعيض ميان افراد و جريان‌هاي مختلف انتخاباتي

9-2 دقت در حفظ اسرار داوطلبان و نامزدها و صيانت‌ از اطلاعات طبقه‌بندي شده انتخاباتي.

10-2 رعايت حيثيت اجتماعي و آبروي نامزدها در تحقيقات محلي.

11-2 انتقادپذيري و پاسخ‌گويي در برابر مراجع قانوني و افكار عمومي.

12-2 تلاش قوه‌قضاييه در فراهم‌سازي زمينه‌ برخورد قاطع با تخلف‌هاي انتخاباتي.

3. مطبوعات و رسانه‌ها

1-3 رسانه‌هاي دولتي و عمومي

1-1-3 احترام به قوانين و مقررات انتخابات

2-1-3 اهتمام به آموزش، رشد و آگاهي عمومي در زمينه انتخابات و لوازم آن و تشويق مردم به مشاركت در انتخابات.

3-1-3 ترويج اصول و ارزش‌هاي اخلاقي انتخابات و بكارگيري ادبيات صادقانه، وحدت‌بخش، اميدواركننده و نشاط‌آور در عرصه انتخابات.

4-1-3 فراهم‌سازي زمينه بدون تبعيض براي تبليغات همه نامزدها و جريان‌هاي انتخاباتي (در حدودي كه قانون اجازه مي‌دهد)

5-1-3 حفظ بي‌طرفي كامل انتخاباتي و صيانت از لوازم انتخابات آزاد.

6-1-3 رعايت قواعد ناظر به آرامش و نظم عمومي در انتخابات و پرهيز از هرگونه فضاسازي به سود يا زيان حزب يا نامزد خاص.

2-3 رسانه‌هاي خصوصي

1-2-3 احترام به قوانين و مقررات انتخابات.

2-2-3 اهتمام به آموزش، رشد و آگاهي عمومي در زمينه‌ انتخابات و لوازم آن و تشويق مردم به مشاركت در انتخابات.

3-2-3 اهتمام به آموزش، رشد و آگاهي عمومي در زمينه انتخابات و لوازم آن و تشويق مردم به مشاركت در انتخابات.

4-2-3 ترويج نگاه وظيفه‌گرايانه و قانون‌مدار به تبليغات انتخاباتي و پرهيز از نگاه كاسبكارانه به آن.

5-2-3 حمايت معقول و اخلاقي از حزب و جريان متبوع با پرهيز از تخريب و ناديده‌گرفتن شايستگي‌هاي احزاب و جريان‌هاي رقيب.

6-2-3 احترام به ارزش‌ها و دستاوردهاي انقلاب و نظام اسلامي و پرهيز از انتشار مطالب موهن درباره افراد حقيقي و حقوقي.

7-2-3 رعايت قواعد ناظر به حفظ آرامش و نظم عمومي، و پرهيز از فريب افكار عمومي به سود يا زيان حزب يا نامزد خاص، و تحريك تعصبات قومي، مذهبي، صنفي، گروهي و محلي.

8-2-3 كمك به ايجاد فضاي نقد منصفانه و مشفقانه درباره عملكرد اركان انتخابات و دوري از هرگونه اعتماد به گزارش‌ها و القائات بيگانگان و معاندان نظام اسلامي.

4. نخبگان و شخصيت‌هاي تأثيرگذار

1-4 احترام به قوانين و مقررات انتخابات و كمك به ترويج روحيه قانون‌گرايي در جامعه.

2-4 تلاش براي رشد آگاهي عمومي، نشاط اجتماعي، و مشاركت آگاهانه و حداكثري در انتخابات.

3-4 توجه و احترام به ارزش‌هاي ديني و ملي در بيانيه‌ها و سخنراني‌ها و موضع‌گيري‌ها.

4-4توصيه به دقت و مطالعه در شناسايي احزاب، جريان‌هاي سياسي يا نامزدهاي انتخاباتي، و پرهيز از اظهارنظرهاي غيرمسئولانه.

5-4 كمك به شناخت معيارهاي نامزد اصلح و ايجاد روحيه نقد منصفانه و اخلاقي عملكرد اركان دخيل در انتخابات.

6-3 حفظ وقار و منزلت اجتماعي در مواجهه با سود يا زيان جريان‌هاي انتخاباتي.

7-4 حفظ هشياري در برخورد با مخالفان نظام و پرهيز از اعتماد به بيگانگان و معاندان.

5. داوطلبان، نامزدها، احزاب و ستادهاي انتخاباتي

1-5 احترام به قوانين و مقررات انتخابات در همه مراحل انتخابات.

2-5 احترام به اصول و ارزش‌هاي اساسي نظام اسلامي؛ مانند اسلاميت، جمهوريت، استقلال، آزادي و عدالت

3-5 نگاه وظيفه‌گرايانه و خداپسندانه به ثبت‌نام و قرارگرفتن در معرض انتخاب مردم، و پرهيز از انگيزه‌هاي مادي و هواپرستانه.

4-5 كناره‌گيري و انصراف از داوطلبي و نامزدي در هر يك از مراحل انتخابات، در صورت آگاهي از حضور فرد يا افراد شايسته‌تر.

5-5 ترجيح مصالح عمومي و ملي بر منافع شخصي و گروهي

6-5 حفظ متانت و شرح صدر اسلامي در صورت رد صلاحيت شدن و دوري از جنجال‌آفريني.

7-5 رعايت انصاف و ادب در برخورد با رقبا و احترام به قواعد اخلاقي رقابت.

8-5 رعايت اعتدال و پرهيز از اسراف و زياده‌روي در هزينه‌ها

9-5 اهتمام به حفظ پاكيزه‌گي محيط زيست و پرهيز از آلودگي‌هاي محيطي در تبليغات.

10-5 توجه به عزت‌نفس و كرامت انساني و دور از هرگونه تهديد يا تطميع، خريد و فروش‌هاي رأي، يا وام‌دار شدن به صاحبان ثروت و قدرت.

11-5 حفظ هشياري تبليغاتي و پرهيز از اتكا و اعتماد به بيگانگان و رسانه‌هاي معاند نظام، يا افشاي اسرار نظام.

12-5 تعهد به شفاف‌سازي منابع مالي و هزينه‌هاي انتخاباتي، و اطلاع‌رساني به افكار عمومي مردم و عدم استفاده از امكانات دولتي و عمومي.

13-5 رعايت انصاف در تبليغات و اجتناب از زيرسؤال بردن دستاوردهاي نظام اسلامي و ناديده‌ گرفتن زحمات و خدمات دولت‌ها.

14-5 تعهد به برنامه محوري در تبليغات انتخاباتي، و پرهيز از كلي‌گويي و فريب افكار عمومي.

15-5 آموزش قوانين انتخابات و مفاد منشور اخلاقي به اعضاي ستاد انتخاباتي و تأكيد بر حفظ و رعايت آن‌ها.

16-5 همكاري صميمانه و سازنده با برگزاركنندگان در جهت برگزاري هرچه سالم‌تر انتخابات.

17-5 پذيرفتن نتيجه انتخابات و پيگيري اعتراض‌ها يا شكايت‌هاي احتمالي از طريق نهادهاي قانوني.

18-5 تبديل فضاي رقابت به فضاي همكاري سازنده با جريان پيروز در انتخابات.

6. انتخاب‌كنندگان

1-6 احترام به قوانين و مقررات انتخابات، و همكاري با مجريان و عوامل انتخابات

2-6 كسب آگاهي درباره قوانين مربوط به رأي‌دهندگان و رعايت دقيق آن‌ها.

3-6 مشاركت فعال و مسئولانه در انتخابات، به منزله وظيفه‌اي ديني و ملي، و تشويق محترمانه ساير شهروندان به مشاركت در انتخابات

4-6 تلاش براي كسب آگاهي دقيق درباره نامزدها و احزاب و برنامه‌هاي آن‌ها، براي اتخاذ تصميم متعهدانه در انتخاب اصلح.

5-6 اهتمام به كسب آگاهي درباره معيارهاي يك انتخاب درست و پرهيز از تعصبات قومي، مذهبي، محلي.

6-6 رعايت احترام نامزدها و احزاب‌ها و طرفداران آن‌ها.

7-6 اهتمام به نظارت اجتماعي و انجام درست فريضه امر به معروف و نهي از منكر در انتخابات براي پيشبرد اهداف يك انتخابات سالم.

8-6 شناخت اهميت‌ و ارزش حق رأي، به منزله حقي غيرقابل واگذاري و معامله.

9-6 احترام به نگرش‌ها و سليقه‌هاي مختلف سياسي، و پرهيز از بدبيني و بدگماني.

10-6 هوشياري در برابر تبليغات بيگانگان

 

 

چهارشنبه 20 خرداد 1388 - 16:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری