يكشنبه 11 خرداد 1399 - 14:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م- رستمي

 

مجموعه مقالات بنيادهاي نخبه‌پرور ايران و جهان

 

 

مجموعه مقالات بنيادهاي نخبه‌پرور ايران و جهان

چاپ اول 1387 بهمن‌ماه

انتشارات اميركبير

 

اين كتاب مجموعه مقالاتي است كه به اهتمام علي‌اكبر موسوي موحدي و ابوالفضل كياني بختياري گردآوري، تدوين و نگاشته شده است و هدف از آن علاوه بر معرفي و ارزيابي فرهنگستان‌ نهايي جمهوري اسلامي ايران و مراكز علمي و آكادمي كشورهاي اروپايي و امريكايي، جمع‌آوري و مجموعه‌بندي كردن مقالات متعدد در اين حوزه است. اين كتاب پانصد و هشتاد صفحه‌اي، مي‌تواند موجب سهولت كار محققان، پژوهندگان و علاقه‌مندان به روند و پروسه‌ بنيادهاي نخبه‌پروري علوم متعدد در ايران و جهان باشد.

مهم‌ترين ركن براي توسعه علمي كشور، تربيت نيروي انساني عالم، ماهر و متخصص است، از اين رو اين كتاب به بررسي روند توسعه علمي و تكنولوژي كشورهاي توسعه يافته جهان مي‌پردازد تا چراغ راه آينده ما شده و ما نيز طبق فرهنگ و سنت‌هاي ديرينه مثبت خود، امكان رشد و توسعه براي كشورمان را مهيا سازيم.

كشور ما پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به اين امر آگاهي يافت كه ديگر نمي‌توان نمونه‌هاي غربي را سرمشق مطلق خود قرار داد و از آنجا كه هر دانشي معيارهاي خويش را فقط در درون بافت فرهنگي، سنت و گنجينه زبان خاص خود مي‌يابد هرگونه تقليد ناآگاهانه و نسخه‌برداري از مكاتب فكري و فرهنگي، غالباً سرگشتگي و از خودبيگانگي را در پي دارد و در بلندمدت موجب بي‌هويتي مي‌شود. به اين ترتيب مي‌توان به وسيله هماهنگ‌سازي نمونه‌هاي پيشرفته غربي با بافت فرهنگي خود، هم پذيرش آن را آسان كرد و هم به خلاقيت‌ها ميدان داد.

«بنيادهاي نخبه‌پرور ايران و جهان» نقش فرهنگستان‌ها و مراكز آگاهي‌هاي ايران و جهان و تأثير مستقيم آن را بر انديشه و شكوفايي هر كشوري بررسي مي‌كند.

فرهنگستان‌ها جايگاه انديشه، تفكر و جستجو براي حل معضلات هر كشوري است كه فرهنگستان را به عنوان يك نهاد متشكل از دانشمندان و انديشمندان تأسيس كرده است تا در اين آشفته‌بازار جهاني براي ارتقاء سطح دانش و حمايت از دانشمندان و پژوهندگان كشور و اعتلاي سطح دانش، راهكارهاي مناسب را ارائه نمايند. فرهنگستان‌هاي جمهوري اسلامي ايران نيز در اين راه قدم گذاشته‌اند و هنوز در آغاز راهند.

قسمت آخر اين كتاب مي‌پردازد به «مجله‌هاي دسترسي آزاد و نقش آن‌ها در گسترش و پيشرفت ايران» هدف اين مقاله بررسي نقش مجله‌هاي دسترسي آزاد در ارتباطات علمي و در گسترش دانش و پيشرفت علمي است. مجله دسترسي آزاد به مجله‌اي گفته مي‌شود كه دسترسي آزاد و رايگان به متن كامل مقاله‌هاي منتشر شده در آن براي همگان ميسر باشد. علي‌اكبر موسوي نويسنده كتاب در كارنامه علمي و پژوهشي خود، علاوه بر صدها مقاله انگليسي و فارسي و چندين جلد كتاب تخصصي، راه‌اندازي چندين مركز و بنياد علمي ثبت نموده است.

وي استاد مؤسسه بيوشيمي و بيوفيزيك دانشگاه تهران و چهره‌ ماندگار سال 1383 مي‌باشد.

 

دوشنبه 18 خرداد 1388 - 13:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری