يكشنبه 11 خرداد 1399 - 14:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م- رستمي

 

زندگي بدون اسراف

 

 

نويسنده: محمدعلي انصاري

مترجم: محمدرضا جباران

به همت: پژوهشكده باقرالعلوم (ع)

انتشارات: نورالسجاد

موضوع كتاب، پيامدهاي ناگوار اسراف در امور مادي زندگي است كه از جمله آن‌ها مي‌توان به هدررفتن منابع طبيعي و نعمت‌هاي الهي، تحميل هزينه‌هاي گزاف در خانواده‌ها، تأخير در امر ازدواج جوانان و در نتيجه افزايش آلودگي‌هاي اخلاقي و در نهايت فقر عمومي و مشكلات اجتماعي اشاره كرد.

اسلام ديني همه‌جانبه‌ نگر است و به تمام جزئيات زندگي توجهي ويژه دارد از اين رو به اسراف به عنوان يكي از آسيب‌هاي زندگي اجتماعي به شكلي كامل و موشكافانه پرداخته است.

اين كتاب در سه فصل موضوع اسراف را مورد كنكاش قرار داده است. فصل اول حقيقت اسراف، فصل دوم حكم كلي اسراف و فصل سوم ذكر مهم‌ترين موارد خاص اسراف از نظرگاه آيات و روايات مورد توجه و تدقيق قرار گرفته است.

نويسنده در مقدمه كتاب مي‌نويسد «... از اسراف در قرآن و سنت به فراواني و در موارد متعدد نهي‌ شده است و فقها احكام آن را به صورت پراكنده بيان كرده‌اند. ولي متأسفانه با تمام اهميتي كه اين موضوع دارد، جز آنچه مرحوم نراقي در عوايدالايام نگاشته نديدم كسي به طور جامع و مستقل در اين باره چيزي نوشته باشد...»

در سالي كه توسط مقام معظم رهبري سال اصلاح الگوي مصرف نامگذاري گرديده مطالعه اين كتاب مي‌تواند جوانب و ابعاد آن را از ديدگاه اسلام مورد توجه و تأمل قرار دهد.

 

دوشنبه 11 خرداد 1388 - 9:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری