سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 9:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

تكريم كتاب دين

 

 

نشست خبري سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با حضور حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي و دبير اين جشنواره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در آغاز اين نشست معاون پژوهشي و آموزشي سازمان با بيان اين كه بزرگ‌ترين هدف نظام اسلامي رساندن انسان به تعالي معنوي و الهي است، گفت: مقوله فرهنگ در تمام مراحل اصلي ترين نقش را در رساندن انسان به تعالي ايفا مي كند.

موسوي هوايي با تاكيد بر اين كه بايد فرهنگ جامعه را به سمت و سوي فرهنگ الهي تغيير بدهيم، افزود: مقام معظم رهبري به عنوان يك كارشناس بي نظير فرهنگي فرموده اند، هر گونه اقتداري در نظام جمهوري اسلامي، بايد از يك اقتدار فرهنگي برخوردار باشد.

وي ادامه داد: بخشي از فرهنگ ريشه در اعتقادات، گرايش‌ها و ارزش‌هايي دارد كه در انسان به وجود مي آيد. كل نظام جمهوري اسلامي و جامعه ما يعني جامعه‌اي كه از نهادهاي مختلف انقلابي و ديني تشكيل شده، بايد به سمت و سويي حركت كند كه فرهنگ و ساختار فرهنگي مردم اصل الاصول آن باشد.

الفت ميان انسان معاصر با معارف اسلامي، هدف جشنواره

موسوي هوايي با بيان اين كه نبايد به مقوله فرهنگ و تاكيدات مهم مقام معظم رهبري در اين زمينه، سياسي نگاه كرد،گفت: اين كه خداوند در قرآن به قلم قسم خورده است نشان مي‌دهد نقش قلم در هدايت جامعه بشري بسيار عظيم است؛ بنابراين قلم هاي شما خبرنگاران هم مادامي كه در مسير الهي باشد نه در مسير منافع انساني، شامل اين قسم مي شود.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي تصريح كرد: براي مطرح شدن مساله فرهنگ ديني در زمينه كتاب‌ها و پژوهش هاي مختلف كارهاي متعددي مانند تاسيس كتابخانه‌هاي شبستان و تجهيز آنها، خريداري كتاب‌هاي مناسب و توليد محتوا انجام داده ايم.

وي اظهار داشت: اصلي ترين هدف جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر ايجاد الفت بين نيازهاي انسان معاصر و سوالاتش با معارف الهي و اسلامي است. پاسخ ما به سوالات جوانان بايد از بطن دين و بسيار متقن و محكم باشد.

در توزيع عادلانه و نشر معارف اسلامي در كشور با مشكل مواجه هستيم

موسوي هوايي اضافه كرد: بايد يك تلفيق صحيح و منطقي بين دين، فرهنگ و علوم ارتباطات كه شامل علوم انساني هم مي شود، ايجاد كنيم تا با اين تلفيق بتوانيم پاسخگوي مردم باشيم بنابراين كتاب‌ها و پژوهش‌هايي كه در جشنواره برگزيده مي شود بايد بتواند پاسخگوي يكي از سوالات مهم جامعه علمي ما باشد و اركان تمدن و فرهنگ اسلامي را استوارتر كند.

وي تكريم، پاسداشت و حمايت از نويسندگان حوزه دين را امري بسيار مهم و موثر ارزيابي كرد و ادامه داد: در توزيع عادلانه و نشر معارف اسلامي در كشور با مشكل مواجه هستيم كه اين حاكي از مظلوميت مقوله فرهنگ است كه بايد در زمينه به روزرساني اين اطلاعات گام برداريم.

دبير سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با اشاره به پنج حوزه علوم قرآن و حديث، فقه و مباني حقوق اسلامي، كلام، فلسفه، عرفان و اخلاق اسلامي، تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي، دين و علوم انساني جشنواره كتاب دين، گفت: در جشنواره سوم از محصولات فرهنگي در بخش نشر و كتاب و پژوهش كه به انتقال مفاهيم ديني به كودكان و نوجوانان مرتبط مي شود نيز تقدير خواهد شد.

5533 كتاب و 190پژوهش مجموع آثار رسيده

موسوي هوايي با بيان اين كه با تلاش بي وقفه كارشناسان 5533 كتاب و 190پژوهش در سومين جشنواره كتاب دين مورد بررسي قرار گرفته است، افزود: از اين تعداد 844 كتاب و 36 پژوهش به حوزه علوم قرآن و حديث، 592 كتاب و 22 پژوهش به حوزه فقه و مباني حقوق اسلامي، 1581 كتاب و 55 پژوهش به حوزه كلام، فلسفه، عرفان و اخلاق اسلامي، 1312 كتاب و 34 پژوهش به حوزه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي و 1204 كتاب و 43 پژوهش به حوزه دين و علام اسلامي مربوط مي شود كه مجموع آنها 5723 اثر مي شود.

وي با تاكيد بر اين كه الگوي توسعه فرهنگ ما را نبايد غربي‌ها مشخص كنند، تصريح كرد: با توجه به پيام‌هاي صحيح مقام معظم رهبري همچون جنبش نرم افزاري، نقشه جامع علمي كشور، مهندسي فرهنگ و ... كه زيربناي اسلامي، انساني و ايراني دارد، سعي كرده‌ايم در جشنواره اثري كه به اين پيام‌هاي تمدن ساز نزديك تر است، برگزيده و معرفي شود.

موسوي هوايي گفت: 5 كتاب و 2 پژوهش برتر و 7 اثر ديگر به عنوان اثر شايسته تقدير در جشنواره سوم معرفي مي شوند.

كاهش 40درصدي هزينه‌هاي جشنواره با توجه به اصلاح الگوي مصرف

وي با بيان اين كه براي معرفي بهتر جشنواره كتاب دين، اين جشنواره در هفته معلم در يكي از استوديوهاي صدا و سيما برگزار مي‌شود، گفت: جزئيات برگزاري جشنواره را با توجه به اصلاح الگوي مصرف تغيير داده ايم. بر همين اساس در تغييرات صورت گرفته در برنامه‌ها با حذف حاشيه‌هاي زايد، پذيرايي هاي مجلل و كم كردن تعداد مدعوين، بيش از 40درصد از هزينه‌هاي جشنواره كاسته شده است.

دبير سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با بيان اين كه اصلاح الگوي مصرف به معني كم خرج كردن براي فرهيختگان و انديشمندان كشور نيست، ادامه داد: به برگزيدگان جشنواره كتاب دين چند سكه بهار آزادي و كمك هزينه سفر عمره مفرده همراه با لوح تقدير و تنديس ويژه اهدا مي شود.

آثار برگزيده جشنواره‌هاي كتاب‌دين از اتقان علمي بسيار بالايي برخوردار بوده است

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش گفت: كتاب‌هايي كه تا به حال در جشنواره‌هاي كتاب دين برگزيده شده،از اتقان علمي بسيار بالايي برخوردار بوده است.

موسوي هوايي با تاكيد بر لزوم تغذيه فكري اقشار تاثيرگذار جامعه، افزود: بهترين موردي كه توانسته زيربناي كاري اقشار تاثيرگذار ديني را كه شامل 25 هزار نفر مخاطب خاص همچون روحانيون مستقر، ائمه جماعات، اساتيد دانشگاه و... مي‌شوند، محكم تر و محتواي تبليغي آنها را فراهم كند، آثار برگزيده در سلسله جشنواره‌هاي كتاب دين بوده است.

وي ادامه داد: همچنين در ارائه و ساماندهي مقالات علمي، پژوهش‌ها و پايان‌نامه‌هاي مختلف حوزه دين از آثار منتخب جشنواره كتاب‌دين استفاده مي‌كنيم.

دبير سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با بيان اين كه آثار منتخب جشنواره همواره مورد توجه حوزوي‌ها، دانشجويان و اقشار فرهيخته كشور قرار گرفته،تصريح كرد: بعضي از اين آثار چنانكه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم مطرح شده، مي‌تواند تحولات بنيادي و اساسي خوبي را در رشته‌هاي علوم انساني در دانشگاه‌ها ايجاد كند.

كتاب مي‌تواند انقلاب نرم فرهنگي ايجاد كند

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران در مورد كتابخانه‌هاي شبستان اظهار داشت: فرستادن كتاب به نقاط تاثيرگذار مي‌تواند يك انقلاب نرم فرهنگي در كشور ايجاد كند.

موسوي هوايي، با اشاره به تجهيز كتابخانه‌هاي حوزه‌هاي علميه در شهرستان‌ها و كتابخانه‌هاي مدارس معارف اسلامي توسط سازمان و با تاكيد بر خودجوش و مردمي بودن كتابخانه‌هاي شبستان، ادامه داد: كتاب مي‌تواند به‌عنوان يك ابزار فرهنگي مناسب در كنار روحانيون مستقر، بسيار كارآمد باشد.

وي با بيان اين كه به‌طور ميانگين، تابه حال به هر كتابخانه شبستان 1800 جلد كتاب در موضوعات مختلف ارسال شده، افزود: در اين زمينه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تعاملات بسيار خوبي داشته ايم.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي تصريح كرد: در طول دو سال اخير نيز مسؤولان استان‌ها براي تاسيس و تجهيز كتابخانه‌هاي شبستان، همكاري خوبي داشته‌اند. حدود 1400 كتابخانه شبستان روستايي و تخصصي حوزه دين، در سال جاري تجهيز شده و در كنار روحانيون مستقر به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

الگوي صحيح تفكر آزاد بايد در دانشگاه‌ها ترويج شود

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي همچنين در مورد رابطه اين معاونت با دانشگاه‌ها با بيان اين‌كه در سال 88 طي هماهنگي با نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، برگزاري گفتمان دانشجويي به‌ويژه گفتمان‌هاي تخصصي اساتيد دانشگاه با جديت بيشتري پيگيري مي‌شود، گفت: بايد الگوي صحيح تفكر آزاد را در دانشگاه‌ها ترويج كرد.

موسوي‌هوايي با تاكيد بر ايجاد هم‌افزايي بين دستگاه‌هاي فرهنگي كشور در جريان‌سازي مناسب براي ارتقاي فرهنگ ديني در دانشگاه‌ها، افزود: با برگزاري گفتمان‌هاي مختلف دانشجويي، بايد الگوي صحيح تفكر آزاد را در دانشگاه‌ها ترويج كرد.

وي همچنين برگزاري گفتمان‌هاي دانشجويي را يك جريان قوي فرهنگ‌ساز در كشور دانست و تصريح كرد: سوالات ديني معمولي دانشجويان نبايد برايشان تبديل به يك شبهه بزرگ شود.

لزوم فرهنگ‌سازي ديني براي اصلاح الگوي مصرف

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در ادامه اين نشست خبري با تاكيد براين كه فرهنگ‌سازي ديني براي نهادينه كردن اصلاح الگوي مصرف از اهميت زيادي برخوردار است، گفت: بايد ريشه‌دار بودن اصلاح الگوي مصرف را در قرآن كريم و معارف اسلامي، براي مردم تبيين كنيم.

موسوي هوايي با بيان اين كه اصلاح الگوي مصرف را بايد از خودمان شروع كنيم، گفت: بايد انديشه و راهكارهاي قرآن و معارف اسلامي را در مورد اصلاح الگوي مصرف، براي همه اقشار مختلف جامعه با زباني كه براي آنها ملموس و قابل درك باشد، به خوبي تبيين كنيم.

وي با تاكيد بر اين فرموده مقام معظم رهبري كه «امسال سال رويكرد به سمت اصلاح الگوي مصرف است»ادامه داد: بنابراين اصلاح الگوي مصرف طرحي ضربتي نيست و تنها مربوط به امسال نمي‌شود.

موسوي هوايي با اشاره به برگزاري گفتمان‌هاي دانشجوي با موضوع اصلاح الگوي مصرف در سال جاري،تصريح كرد: به منظور فرهنگ‌سازي براي اصلاح الگوي مصرف دو رويكرد را دنبال مي كنيم يكي توليد محتواي علمي و تبليغي مناسب در اين زمينه و ديگري تعامل سازنده با رسانه ملي و استفاده از ظرفيت‌هاي آن براي محقق شدن اين امر.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين كه اسراف عنايت خدا را از ما برمي گرداند، اظهار داشت: تمام بخش‌ها و موسسات وابسته به سازمان از تبيان گرفته تا حوزه هنري و خبرگزاري مهر و ديگر موسسات موظف هستند در قالب‌هاي مختلف همچون نرم افزار، فيلم سينمايي، داستان،مقاله و ... براي اصلاح الگوي مصرف فرهنگ‌سازي كنند.

گفتني است، نشست خبري سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با حضور مسؤولان برگزاري اين جشنواره 6 ارديبهشت در سالن اجتماعات معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

چهارشنبه 23 ارديبهشت 1388 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری