يكشنبه 11 خرداد 1399 - 9:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

خرده­شيشه­هاي دانشكده

 

 

خرده­شيشه­هاي دانشكده

كانون سپهر انديشه (سازمان تبليغات اسلامي- شركت چاپ و نشر بين­الملل)

چاپ اول، پائيز 1387

 

موضوع اين كتابچه، دانشگاه و فعاليت­هاي سياسي اجتماعي دانشجويان است كه همواره به تغييرات اساسي در كلّ جامعه منجر شده است. اين كتابچه به مواردي از جمله چگونگي و تاريخ تأسيس دانشگاه، شكل­گيري جنبش­هاي دانشجويي و پيشي­گرفتن دانشجويان نسبت به مردم در فعاليت­هاي سياسي اجتماعي اشاره مي‌كند.

با توجه به موارد اشاره شده در اين كتاب، پس از تأسيس دانشگاه تهران در 24 اسفند 1313 اين مكان به تدريج كانون شكل­گيري جنبش­هاي دانشجويي و وقوع حوادث سياسي اجتماعي و شكل­گيري احزاب مختلف شد. از سال تأسيس دانشگاه تهران تا سال 1357 (پيروزي انقلاب اسلامي)، همواره دانشگاه­ها، به­خصوص دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتي، يكي از مؤثرترين و مهم­ترين نهادهاي جامعه بوده است كه مي­توان به تأثير آن در وقايع سياسي مختلف، از جمله تشكيل سازمان مجاهدين خلق ايران، جبهۀ وابسته به حزب توده، جبهۀ ملي صنعت نفت، كودتاي 28 مرداد، حادثۀ 16 آذر (روز دانشجو) و پيروزي انقلاب اسلامي اشاره كرد.

 همواره پس از هر اعتصاب و جنبش دانشجويي كه اغلب در دانشكده­هاي فني ايران شكل­ مي­گرفت، دولت مجبور به اقدامات جدي عليه دانشجويان مي­شد و معمولأ پس از خفقان و سكوتي كوتاه­مدت، دانشجويان اقدامات خودجوش خود را عليه بي­عدالتي­هاي رژيم و در خدمت آرمان­هاي اجتماعي و سياسي مردم ادامه مي­دادند.

اين کتابچه، شرحي مختصر بر حوادث و وقايع جنبش­هاي دانشجويي در دوران يادشده است.

 

 

چهارشنبه 9 ارديبهشت 1388 - 13:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری