جمعه 16 خرداد 1399 - 23:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

بررسي عملكرد ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در سال 87

 

تاكيد بر لزوم انطباق مراسم عزاداري در ايام فاطميه با منويات مقام معظم رهبري و علماي شيعه، تحليل وضعيت عزاداري‌ها در ماه محرم والويت‌بندي مناسبت‌هاي مذهبي از جمله مهم‌ترين فعاليت‌هاي ستاد مركزي ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي در سال 1387 بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، پس از ابلاغ مصوبه 603 شوراي عالي انقلاب فرهنگي به سازمان مبني بر ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي، ستادي مركزي متشكل از دستگاه‌هاي مرتبط همچون سازمان صدا و سيما، وزارت كشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نيروي انتظامي، نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و وزارت اطلاعات در سازمان ايجاد شد كه حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي رياست آن را به عهده گرفت.

در نخستين جلسه اين ستاد كه 17 ارديبهشت سال گذشته برگزار شد، چگونگي برگزاري مراسم عزاداري در ايام فاطميه بررسي شد. مصوبات اين جلسه كه تاكيد بر برگزاري با شكوه مراسم‌هاي عزاداري در ايام فاطميه دوم بدون نفي برگزاري مراسم در ايام فاطميه اول با توجه به منويات مقام معظم رهبري از جمله مهم‌ترين آنها بود، پيامدهاي مختلفي را براي اعضاي ستاد به همراه داشت كه حتي تا مرز تهديد هم پيش رفت.

در اين جلسه به كميت‌ها و كيفيت‌هاي متفاوت مراسم عزاداري در ايام فاطميه و طولاني بودن مدت اين ايام در بعضي از مناطق و سرگرداني مردم در اين زمينه اشاره شد كه اين امر تبعاتي هم به همراه داشت.

**هدف كمرنگ كردن عزاداري‌ها نيست

اما حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد در واكنش به بعضي از اين اعتراض‌ها در يكي از جلسات ستاد با بيان اين كه همه علما، مراجع و عاشقان اهل بيت (ع) درپي برگزاري هر چه باشكوه‌تر مراسم عزاداري‌ها هستند، گفت: تمام كساني كه اسلام را به‌صورت منطقي درك كرده‌اند، از وجود پاره‌اي خرافات و موهومات در برخي از مراسم‌ها ابراز نگراني مي‌كنند.

وي ادامه داد: آنگونه كه بعضي‌ها فكر مي‌كنند، هدف كمرنگ كردن عزاداري‌ها و مقابله با هيئات مذهبي نيست، بلكه متناسب كردن عزاداري‌ها با فرهنگ اصيل اهل ييت (ع) است.

احصا و اولويت‌بندي مناسبت‌هاي مذهبي يكي از فعاليت‌هاي مهم ستاد مركزي سامندهي شئون فرهنگي در سال گذشته بود. با توجه به اين كه پيشينه برخي از دهه‌ها كه اخيرا بر اساس مناسبت‌هاي مذهبي نامگذاري شده است، به همين دهه اخير برمي‌گردد؛ همه اعضاي ستاد بر نظارت دقيق بر اين نامگذاري‌ها تاكيد كردند.

**بستر مناسب براي ساماندهي مراسم محرم

بعد از انتقاد رييس ستاد ساماندهي شئون فرهنگي از ديده شدن بعضي روزه‌خواري‌هاي علني در ماه مبارك رمضان و تاكيد اعضاي ستاد بر نظارت بيشتر دستگاه‌هاي ذي ربط كشور در اين زمينه، نوبت به مهم‌ترين وظيفه ستاد يعني بررسي مناسبت‌هاي مذهبي ايام محرم رسيد.

با توجه به اين كه علما، فضلا، فرهيختگان، مراجع عظام تقليد و مقام معظم رهبري مساله ساماندهي شئون فرهنگي را در مباحث و رهنمودهاي خود در مناسبت‌هاي مذهبي به طور جدي مطرح كرده بودند، برخلاف گذشته بسترسازي خوبي براي محقق شدن اين امر انجام شد و ستاد ساماندهي شئون فرهنگي براي ساماندهي عزاداري‌ها در محرم 87 با فراغت بيشتري به فعاليت خود ادامه داد.

**تاكيد بر برگزاري عزاداري سنتي

روحاني‌نژاد در يكي از جلسات ستاد ساماندهي شئون فرهنگي پيش از محرم، بررسي مناسبت‌هاي مذهبي به ويژه دهه محرم را مهم‌ترين وظيفه اين ستاد دانست و يادآور شد: حضور گسترده مردم در اين دهه قابل قياس با تمام مناسبت‌هاي مذهبي ديگر در طول سال نيست.

رييس ستاد ساماندهي شئون فرهنگي قمه‌زني، استفاده از شمايل‌ها و ابزار آلات موسيقي در عزاداري‌ها و بي‌محتوا بودن بعضي از اشعار نوحه‌ها را دور از ساحت عاشورا و امام حسين (ع) برشمرد و با تاكيد بر برگزاري مراسم عزاداري به روش سنتي، عنوان كرد: در قالب طرح كنگره شعر عاشورايي اشعار پرمحتوا، پالايش شده و متناسب با فرهنگ اهل بيت (ع) به مداحان ارائه داده مي‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش در مورد ورود بعضي از سبك‌هاي آوازخواني نامناسب در نوحه‌ خواني‌ها هشدار داد و گفت: اميدواريم در محرم 87 شاهد چنين مواردي نباشيم.

وي برگزاري نمايشگاه‌هاي فرهنگ مناسبت‌هاي مذهبي و كنگره شعر عاشورايي را از برنامه‌هاي مهم سازمان تبليغات اسلامي براي محرم 87 عنوان كرد و بيان داشت: ديدار مسؤولان كانون مداحان با مراجع عظام تقليد به منظور تغذيه فكري آن‌ها در آستانه محرم از ديگر برنامه‌هاي سازمان است كه از اهميت خاصي برخوردار است.

**اطلاعيه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي براي محرم 1430 هجري

جلسات ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي ادامه پيدا كرد تا اين كه اين ستاد به مناسبت فرا رسيدن ايام محرم و موسم عزاداري سالار شهيدان، با صدور اطلاعيه‌اي در 15 بند، عموم مردم رابه برگزاري باشكوه و به دور از تحريفات مراسم‌هاي عزاداري حسيني دعوت كرد.

توجه به برگزاري مراسم عزاداري در مساجد به عنوان اصلي‌ترين جايگاه هيئات مذهبي، تبيين معارف اسلامي اعم از اعتقادات، اخلاق، احکام، سيره پيامبر اعظم (ص) و ائمه معصومين (ع)، «توجه به تشکيل حلقه‌هاي قرآني اعم از قرائت ترجمه، مفاهيم و تفسير در هيئات مذهبي و شروع جلسات با تلاوت همراه با ترجمه قرآن، توجه به ادعيه و زيارات ماثوره از ائمه طاهرين (ع) به عنوان برنامه جدي هيئت‌ها، استفاده از پيام‌هاي عاشورا و روايات ائمه اطهار (ع) در پرچم ها، كتيبه‌ها، پوسترها..، اقامه نماز در اول وقت و توجه ويژه به نماز ظهر عاشورا، اهتمام به استفاده از روحاني و خطيب توانا و آگاه در هيئات و پرهيز از برگزاري مراسم‌ بدون خطابه و منبر، ضرورت توجه خطبا به اوضاع فعلي جهان اسلام، استفاده از اشعار پرمحتوا و مستند، ممنوعيت قمه‌زني و زنجيرهاي تيغ دار، استفاده نكردن از ابزارآلات موسيقي به استثناي سنج و طبل، نصب نكردن شمايل‌هاي منتسب به ائمه اطهار (ع)، استفاده نكردن از ريتم‌ها و آهنگ‌هاي نامناسب و لزوم توجه به اطلاعيه‌هاي نيروي انتظامي» از جمله مهم‌ترين بندهاي اين اطلاعيه بودند.

**تغييررفتار مثبت در مراسم مذهبي

چهاردهمين جلسه ستاد مركزي ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي با حضور دكتر سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي و سردار اسماعيل احمدي‌مقدم فرمانده نيروي انتظامي و نمايندگان تام‌الاختيار نهادها و دستگاه‌هاي ذ‌‌ي‌ربط كشور برگزار و گزارشات رسيده از دهه اول محرم 87 بررسي شد.

در اين جلسه از بسترسازي به وجود آمده توسط ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي و اقدامات ايجابي اين ستاد براي ساماندهي عزاداري‌ها تقدير و تشكر شد.

گزارشات رسيده از استان‌ها و آمار و ارقام نشان مي داد عملكرد ستاد ساماندهي شئون فرهنگي درمناسبت‌هاي مذهبي سبب كاهش نگراني‌هاي متدينين‌جامعه، مسئولان نظام، بويژه علما، مراجع‌ تقليد و مقام معظم رهبري در راستاي حذف و يا كاهش خرافات و انحرافات مذهبي شده است.

در آخرين جلسه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت‌هاي مذهبي در سال 87 نيز برنامه‌هاي دستگاه‌هاي عضو اين ستاد در خصوص هفته وحدت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بر اين اساس، جلسات اين ستاد در سال جاري نيز به‌طور منظم برگزار مي‌شود.

 

 

چهارشنبه 2 ارديبهشت 1388 - 15:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری