دوشنبه 5 خرداد 1399 - 2:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

شيپور جنگ

 

 

شيپور جنگ

كانون سپهر انديشه (سازمان تبليغات اسلامي- شركت چاپ و نشر بين­الملل)

چاپ اول، پائيز 1387

 

شيپور جنگ، مشق آزادي است پيرامون مفهوم جنگ و به ­خصوص دفاع مقدّس. به باور نويسنده، هدف سياسي هر جنگي، صلحي است كه پس از آن پديد مي­آيد و در واقع جنگ با هدف جنگ معنا ندارد. در ادامۀ اين بحث به شروع جنگ هشت­ساله و دفاع مقدّس اشاراتي شده است و اينكه صدام حسين، با هدف گرفتن قسمت­هايي از خاک ايران و نفوذ در مناطق ديگر و بالاخره فتح تهران و براندازي حكومت جمهوري اسلامي ايران، اقدام به تجاوز به خاك ايران نموده و جنگ تحميلي را آغاز کرد.

پس از سرنگوني حكومت شاه و پايه­گذاري نظام جمهوري اسلامي ايران، منافع فراوان آمريكا و غرب در ايران به مخاطره افتاده بود. از اين­رو تمام قدرت­هاي دنيا از حملة صدام به ايران نه تنها ناراضي نبودند، بلکه منافع از دست­رفتۀ خود را در اين جنگ جست­وجو مي­کردند.

ارتش عراق پس از گذشت بيست و هشت روز از پيروزي انقلاب اسلامي، يعني از بيست­ويکم اسفند 1357 تا سي­ام شهريور 1359، به 1273 تحرك مرزي اقدام کرد و سرانجام در سي­ويکم شهريور 1359 صدام، دستور يورش همه­جانبه و برق­آسا به ايران را صادر نمود. تاكتيك صدام، جنگي برق­آسا با هدف فتح سه روزه بود. وي ساده­انگارانه از مسئلة رهبري امام خميني(ره) و مردم و جوانان ايران و علاقة آنها به امام گذشته بود. امام در پيام سي­ويکم شهريورماه 1359 از جوانان مملكت خواست تا حق صدام را كف دستش بگذارند و آنان نيز مردانه، هشت­سال جان­فشاني كردند و هر بار كه نيروهاي عراقي به پشتوانة آمريكا و ديگر كشورهاي غربي موفق به گرفتن قسمت­هايي از خاك كشورمان شدند، آنان با توكل به خدا و عشق به امام خميني(ره) و با تشكيل نيروهاي بسيج مردمي و سپاه و ارتش و جهاد سازندگي از سراسر كشور توانستند آن مناطق را باز پس گيرند.

سرانجام پس از وقوع حوادثي مهم و عمليات­هاي مختلف، امام(ره) در بيست­وهفتم تيرماه 1367 و در اقدامي غيرمنتظره كه نشان­گر بلوغ سياسي ايشان بود، قطع­نامه 598 را پذيرفتند و در بيست­ونهم مرداد 1367 آتش­بس رسمي با حضور نيروهاي سازمان ملل برقرار شد.

جنگ هشت­ساله، اولين معارضۀ نظامي عليه ايران در 200 سال گذشته بود كه در آن حتّي يك وجب از خاك ايران جدا نشد. در كتابچة شيپور جنگ به ­اختصار، برخي عمليات­هاي مهم هشت­سال دفاع مقدّس ذکر شده است.

 

چهارشنبه 2 ارديبهشت 1388 - 11:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری