جمعه 26 دی 1399 - 21:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرام

 

بحر خروشان

 

 (شرح حال عالم ربّاني سيدعلي قاضي)

 

پس از قرآن کريم و روايات معصومين(ع)، بيش از همه، آگاهي از زندگاني شخصيت­هاي عامل، در هدايت انسان­ها و تهذيب نفس، تأثيرگذار است. عارف برجسته، آيت­الله سيدعلي آقا قاضي طباطبايي از عارفان سرشناس ميان خواص است که گزارش زندگي او، سرمشق جويندگان مسير الي­الله مي­تواند باشد. «جان­پرور است، قصۀ ارباب معرفت».

وي در سيزدهم ذي­حجۀ 1285ق. به دنيا آمد. پدرش، آيت­الله سيدحسين قاضي طباطبايي و از سادات حسني بودند. در کودکي به مکتب­خانه سپرده شد و با هوش سرشاري که داشت، دروس مربوطه را به سرعت طي کرد و به منظور سيراب نمودن روح تشنۀ خود، راهي حوزۀ علميۀ تبريز شد. و در آن­جا از محضر اساتيدي چون: پدر گرامي خودشان؛ ميرزا موسي تبريزي (که از شاگردان شيخ انصاري و سيدحسين کوه­کمره­اي بود)؛ ميرزا محمدعلي قراچه­داغي؛ و... بهره­مند شده، بعد از مدتي راهي حوزۀ علميۀ نجف اشرف مي­شود و در محضر اساتيد مبرّز و زبده­اي چون آيات عظام: محمدکاظم خراساني (آخوند خراساني) صاحب کفايۀ الاصول؛ ميرزا فتح­الله شريعت اصفهاني (شيخ الشريعۀ)؛ ميرزا حسين تهراني؛ و... کسب فيض مي­نمايد. وي در بيست و هفت سالگي به درجۀ اجتهاد نائل مي­شود.

از شاگردان ايشان نيز مي­توان از آيات بزرگوار: شيخ محمدتقي آملي؛ علامه سيد محمدحسين طباطبايي؛ محمدتقي بهجت؛ سيديوسف حکيم؛ شهيد سيد عبدالحسين دستغيب؛ سيد محمدهادي ميلاني؛ سيد شهاب­الدين مرعشي نجفي؛ سيد ابوالقاسم خوئي؛ حاج شيخ ابوالفضل خوانساري؛ سيدهاشم حداد؛ سيد عبدالکريم کشميري؛ و... نام برد.

از آثار ايشان مي­توان به تفسير بخشي از قرآن کريم و نيز تأليفاتي در فقه و اصول اشاره کرد که متأسفانه اکثر آثار ايشان از بين رفته و آنچه باقي مانده، تعليقه­اي بر کتاب ارشاد شيخ مفيد است. از او اشعاري نيز موجود است که به مناسبت­هاي مختلف سروده­ است، مثل غديريه؛ شعر در مدح وادي­السلام؛ و در مورد نجف اشرف.

سرانجام در ربيع­الاول 1366ق. اين عارف مجاهد و عالم عامل، پس از سال­ها تلاش و مجاهدت با نفس و کسب مقامات عالي عرفان، به سراي باقي شتافت و پيکر ايشان توسط آقا سيد محمدتقي طالقاني غسل داده شد و در قبرستان واد­ي­السلام نجف اشرف به خاک سپرده شد.   

انتشارات کانون انديشۀ جوان، با انتشار کتاب بحر خروشان، نوشتۀ حسين روحاني­نژاد در حجم کم و پربار، به معرفي اين شخصيت کم­مانند پرداخته است. نظر به اينکه نويسنده، مخاطبان جوان را در نظر گرفته، کوشيده است ضمن رعايت اختصار، از دشوارنويسي دوري گزيند.

او مطالب کتاب را در سه بخش سامان داده است: در بخش اول، زيست­نامۀ مختصر مرحوم قاضي را ذکر کرده است. در اين بخش مراحل زندگي قاضي، سخنان بزرگان در معرفي شخصيت او، استادان و شاگردان قاضي و ... نيز درج شده است.

بخش دوم، عهده­دار بيان مکتب فکري و ديدگاه­هاي قاضي است که در دو فصل تبيين شده است. در فصل اول ولايت­مداري و عشق او به خاندان رسول خدا(ص) ذکر شده و در فصل دوم، ديدگاه­هاي او در سير و سلوک و سفارش­هايش در اين مسير، آمده است.

بخش سوم، بيان­گر مکتب عملي و روش تربيتي مرحوم قاضي است. روش قاضي در تربيت خانواده و شاگردان و روش سلوک خود او تبيين شده است. نمونه­هايي از کرامت­هاي او، نشانۀ توفيق او در اين راه است.

در پايان، تصاويري از دوران جواني و سالمندي قاضي و محل­هاي سکونت او و سنگ مزارش درج شده است. فهرست­هاي متعدد، وصول به مطلب مورد نظر را آسان کرده است.

ذکر جملاتي از بزرگان در معرفي آن عارف کامل سودمند است:

امام خميني: «قاضي، کوهي بود از عظمت و مقام توحيد». (روح مجرد، ص285)

علامه طباطبايي: «از اين­گونه امور حقيقي، هرچه هست از مرحوم آقاي قاضي داريم؛ چه آن­چه را که در حياتش از ايشان تعليم گرفتيم و از محضرش استفاده کرديم و چه آن­چه را که خودمان داريم، از مرحوم قاضي گرفتيم». (در آسمان معرفت، ص29)

شيخ آقابزرگ تهراني: «او دانشمند و مجتهدي متّقي است و متخلقي فاضل و پرهيزگار مي­باشد. ده­ها سال ميان ما و آن جناب، دوستي و معاشرت بود. در طول اين مدت، وي را در روش خويش، استوار و در خوي و خصلت، جوان­مرد و در ذات و فطرت، بزرگوار يافتم». (طبقات اعلام الشيعه، قرن14، ص1565)

سيد هاشم حداد: «مرحوم قاضي يک عالمي بود که از جهت فقاهت، بي­نظير بود؛ از جهت فهم روايت و حديث بي­نظير بود؛ از جهت تفسير و علوم قرآن بي­نظير بود؛ از جهت ادبيات عرب و لغت و فصاحت بي­نظير بود؛ حتي از جهت تجويد و قرائت قرآن، کم­تر قاري قرآن بود که جرأت خواندن در حضور وي را داشته باشد؛ چراکه اشکال­هاي تجويدي و شيوۀ قرائتشان را مي­گفت». (روح مجرد، ص145 پاورقي)

آيت­الله سيد عبدالکريم کشميري: «او مردي الهي و ملکوتي بود. اهل اين زمين نبود. ما هر همّ و غمي از امور دنيا و معنويات داشتيم، وقتي پيش آقاي قاضي مي­رفتيم، برطرف مي­شد». (روح مجرد، ص189)

کتاب با چاپ چشم­نواز، راهنمايي مناسب، براي جويندگان راه حق و حقيقت است.

 

 

 

سه‌شنبه 18 فروردين 1388 - 12:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری