يكشنبه 11 خرداد 1399 - 22:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره کل استان كهكيلويه وبويراحمد

 

نوروز رستاخيز طبيعت

 

 

نوروز آغاز بهار و موسم اعتدال طبيعت و لطافت هوا ، تعديل شب و روز ، رهايي از قساوت زمستان و سرما و تاريكي شبهاي سرد مي باشد . عيدي همراه سرود پرندگان و تكبير جنگل و تسبيح باد و ريزش باران و فرياد رعد و رويش صحراست . نوروز بازگشت حيات مجدد به طبيعت خفته است ، روزي كه با تابش نزديكتر خورشيد و نزول بركات آسماني درختان لباس سبز نوروزي مي پوشند و در دامن كوه ها و صحراها فرش زمردين سبزه ها گسترده مي شود و در حقيقت روز عيد طبيعت را جشن مي گيرند . چه بسا جسم و تن آدمي نيز كه از همين طبيعت نشأت گرفته از اين تغيير و تحول بي بهره نباشد .

توحيد درسي از بهار

از نوروز و بهار طبيعت و حيات دوباره يافتن گلها و گياهان ، سبزه ها و درختان ، به جنب وجوش آمدن پرندگان و حيوانات ، طراوت يافتن باغها و چمن زارها بايد درس توحيد و قدرت الهي و رستاخيز و بازگشت به سوي پروردگار را آموخت . در قرآن كريم بيش از پانزده بار از اين تجديد حياتي كه براي زمين رخ مي دهد ، به عنوان يك درس و تعليم و يك حكمت آموزي ياد شده است . گر چه بعضي از انسانها متأسفانه استفاده شان از طبيعت و فصل بهار از حد استفاده يك حيوان تجاوز نمي كند و از آن براي كردن پر شكم و بي بند باري و عياشي و گذران وقت بهره ديگري نمي برند . اما بعضي افراد درسي را فرا مي گيرند كه خداوند متعال بارها در قرآن به زنده شدن زمين و رويش گياهان تذكر داده است و آن درس توحيد و رستاخيز است .

« زمين را جامد و افسرده و بي روح و بي جنبش مي بيني اما همين كه آب باران را بران نازل كنيم به جنبش و حركت درمي آيد و فزوني مي گيرد و انواع گياهان سرور افزا مي روياند . اين از آن جهت است كه خداوند حق است و نظام زنده كردن مرده ها در قبضه قدرت اوست و اوست كه بر هر چيز تواناست » سوره حج آيه 5 و 6 .

 

نوروز در تاريخ و فرهنگ ايران

نوروز يكي از كهن ترين و ريشه دارترين اعيادي است كه ايرانيان از قبل از اسلام تاكنون آن را گرامي داشته اند و جشن گرفته اند .

در افسانه هاي باستاني ايران ، جشن نوروز را به جمشيد نسبت داده اند و بنا به نقلي چنين آمده است : « كه جمشيد در نوروز دنيا را به تصرف درآورد و ايرانشهر را به آباداني كامل رساند . پس از آن مقرر كرد كه مرتب نوروز را جشن بگيرند » .

و ديگر نقلها كه هر كدام فلسفه اي براي نوروز دارند ، اما به هر حال نوروز ، يك تنوع روحي و يك انبساط رواني است كه قوم ايراني دوام خويش را در فراز و نشيب تاريخ مديون اين سنت ديرينه و خردمندانه دانسته است .

اسلام و نوروز

با طلوع اسلام در ايران نوروز حال و هواي معنوي به خود گرفت و زيباتر از گذشته مورد استقبال ايرانيان قرار گرفت ، چرا كه هيچ گاه اسلام نوروز را نفي نكرد بلكه صفحات زريني بر آن افزود تا اين فرهنگ با تشيع عجين شود و نمادي از مهر و معنويت در اين ايام شكل گيرد .

معلي بن خنيس مي گويد : در روز نوروز بر امام صادق ( ع ) وارد شدم ، امام فرمود : آيا اين روز را مي شناسي : گفتم قربانت گردم ! اين روز را فارسيان گرامي مي دارند و به يكديگر هديه مي دهند . امام فرمود : به خانه كعبه كه اين رمزي ديرينه دارد . اي معلي نوروز همان روزي است كه خداوند از بندگان پيمان گرفت او را بپرستند و به او شرك نورزند .

اين همان روزي است كه كشتي نوح بر ساحل جودي آرامش يافت . اين روز فرود جبرئيل بر پيامبر اسلام است و روزي است كه پيامبر امام علي (ع) را بر دوش گرفت تا بت هاي قريش را در مسجد الحرام شكست . در همين روز ابراهيم بت ها را شكست . اين روزي است كه پيامبر به يارانش دستور داد با علي (ع ) بيعت كنند . در اين روز قائم ما و صاحبان حكومت قيام كنند و در همين روز قائم ما بر دجال پيروز گردد . در هر روز نوروزي ما آرزوي فرج داريم ؛ چرا كه از آرزوهاي ما و شيعيان ماست . فارسيان آنرا گرامي داشتند و شما آنرا ضايع كرديد» .

-       عيد از منظر امام علي (ع)

براي علي فالوده هديه آوردند : فرمود اين چيست گفتند امروز نوروز است . فرمود اگر مي توانيد هر روز را نوروز سازيد« يعني به خاطر خداوند ، به يكديگر هديه بدهيد و به ديدار يكديگر برويد »

امير المؤمنين علي (ع) در فرمايشي جامع دربارة عيد فرمود : « هر روزي كه در آن معصيت خدا نشود آن روز عيد خواهد بود »

آداب و سنتهاي نوروزي

1-    ديد و بازيد و صله رحم

يكي از سنت هاي نيكو و رايج نوروز كه در واقع بهترين و ارزشمند ترين دستاورد اين ايام هست ديد و بازديد و بجا آوردن صله رحم مي باشد و انجام اين عمل در آغاز سال مي تواند سرآغازي براي روابط بهتر و تعامل با اقوام و همچنين زدون كينه و دشمني و در نهايت شروع سالي توأم با موفقيت ، آرامش ، مهر و دوستي باشد .

در اسلام نسبت به اهميت صله رحم سفارش زيادي شده است از جمله :

اما صادق (ع ) فرمود : با يكديگر پيوند داشته باشيد و به هم نيكي كنيد و با يكديگر مهربان باشيد و همچنانكه خداوند به شما دستور داده است با برادران نيكوكار باشيد .

امام علي (ع) فرمود :

كسي كه داشتن يك خصلت را تضمين كند چهار خصلت را در او تضمين مي كنم . كسي كه صله رحم را در زندگي داشته باشد من دوستي فاميل ، فراواني اموال ، طول عمر و دخول در بهشت را براي او تضمين مي كنم .

ابوذر مي گويد : از پيامبر (ص ) شنيدم كه فرمود ، چشمگيرترين مسأله در روز قيامت در پل صراط امانت و صله رحم است . آنكس كه اهل صله رحم و اهل امانت باشد از صراط عبور مي كند ولي كسي‌كه خائن به امانت و قاطع رحم باشد از صراط به آتش در مي غلطد .

و باز پيامبر اكرم فرمود :

1- صله رحم عملي است كه پاداش آن زودتر نصيب انسان مي گردد !

2-غسل كردن

3-لباس پاكيزه و نو پوشيدن

4-خود را خوشبو نمودن

5-روزه گرفتن

6- قرائت دعاي تحويل سال

7- نوشتن و قرائت هفت سين قرآني

امير المؤمنين علي (ع) فرمود : هر كس در كاسه چيني بنويسد با زعفران و آنرا با آب زمزم يا خالص شستشو دهد و بياشامد تا آخر سال دچار مرض و كسالت نگردد و بيمه قرآن شود . البته گفتني است كه منظور از هفت سين هفت آيه زير است كه با سلام شروع مي شود نه آنچه در بين مردم مرسوم است .

1-    سلام قولا من رب رحيم

2-    سلام علي نوح في العالمين

3-    سلام علي ابراهيم

4-    سلام علي موسي و هارون

5-    سلام علي آل ياسين

6-    سلام عليكم طبتم فادخلوها خالدين

7-    سلام هي حتي مطلع الفجر

8-    خواندن اين دعا

« بسم الله الرحمن الرحيم . اللهم هذه سنه جديد و انت منك قديم اسئلك خيرها و خير ما فيها و اعوذ بك من شرها و شر ما فيها و اسئلك مؤنتها و شغلها يا ذالجلال و الاكرام

9-    ديدن پدر و مادر در اولين ساعات روز و ديدن بزرگان فاميل

10- آشتي كردن با هر كس كه قهر بوده ايد يا كدورت در بين شما بوده

11- ديدن علما و دانشمندان و بزرگان محل

12- محبت به خويشان ، بستگان ، فقرا و خصوصاً فرزندان با عيدي دادن به آنها

13- زيارت اهل قبور رفتن و براي آنها خيرات دادن

14- ديدار بيماران ، جانبازان و دلجويي از آنان

15- ديدار مصيبت ديدگان در آن سال

16- حل و اصلاح اختلاف ديگران

17- مهماني رفتن و مهماني دادن

آداب مسافرت

در ايام نوروز و به سبب فراهم شدن زمينه گردش و مسافرت بسياري از مردم در اين ايام به گشت و گذار مشغول مي شوند كه مسافرت در جاي خود بسيار نيكو است . مسافرت باعث پختگي انسان ، افزايش معلومات ، تنوع و شادابي روح ، پند گرفتن و ديدن عبرتها و ... خواهد شد ولي بسيار شايسته است كه در مسافرت به اين نكات توجه نمايم .

1-  در ساعات نيك از ايام هفته و ماه به مسافرت برويم مثل روز پنجشنبه ، شنبه ، ششم ، دهم ، يازدهم ، چهاردهم ، هجدهم ، نوزدهم ، بيست و سوم ، بيست و ششم و بيست و نهم ماه

2-    حتي الامكان تنها به مسافرت نرويم

3-    قبل از سفر صدقه دهيم و وصيت نماييم

4-    اسراف نكنيم

5-    دعاهاي وارده و آيه الكرسي را بخوانيم

6-    در كارها با همسفران مشورت نماييم

7-    قبل از سفر دوستي براي خود انتخاب كنيم

8-    خواندن اين دعا

« اللهم اني اعوذبك من و عثاء السفر وكابه المنقلب و سوء المنظر في الاهل و المال و الولد اللهم انت الصاحب في السفر و انت الخليفه في الاهل و لا يجمعهما غيرك لان المستخلف لايكون مستعتجا و المستصحب لا يكون مستخلف

 

چهارشنبه 28 اسفند 1387 - 15:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری