پنجشنبه 26 تير 1399 - 5:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سروش بانياني

 

سوره دانشگاهي با بازدهي بالا

 

 

 دانشگاه سوره يا موسسه آموزش عالي سوره سازمان تبليغات اسلامي، در بهمن ماه سال ۱۳۷۲ توسط حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي تاسيس شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دانشگاه سوره يا موسسه آموزش عالي سوره در بهمن ماه سال ۱۳۷۲ توسط حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي تاسيس شد. پس از دو سال پذيرش آزاد، از سال ۷۴ از طريق سازمان سنجش آموزش کشور پذيرش دانشجوي را در ۱۱ رشته آغاز کرد.

گفتني است، اين موسسه با جذب دانشجو در دوره‌هاي كارداني و كارشناسي در رشته‌هاي صنايع دستي، موسيقي، تئاتر، سينما، معماري، مجسمه‌سازي، گرافيک و نقاشي شروع به فعاليت نمود. در سال ۱۳۷۶ اين موسسه از نوع دوم به نوع اول ارتقاء يافت و مدرك تحصيلي آن توسط وزارت علوم تحقيقات و فناوري به رسميت شناخته شد.

لازم به‌ذكر است، موسسه آموزش عالي سوره در حال حاضر داراي سه باب ساختمان (ملكي و استيجاري) و همچنين تجهيزاتي چون لابراتوار مجهز عكاسي (سياه و سفيد و رنگي)، كارگاههاي سفال، چاپ دستي (سيلک و باتيک)، چوب، نساجي، بافت (فرش و قالي)، تراش سنگ، تراش شيشه، نقاشي روي شيشه؛ لعاب، سراميك، رنگ رزي، جواهرسازي، سايت رايانه، كتابخانه، پلاتوهاي نمايش، كارگاه عروسك سازي، نگارخانه و نمازخانه و سالن ورزش مي‌باشد. همچنين زميني به مساحت ۳۵۰۰ مترمربع در منطقه پونك در شهر تهران به منظور ساخت مكان جديد دانشگاه خريداري گرديده است.

جالب است بدانيد، در سال تحصيلي ۸۴-۸۵، با راه اندازي دوره كارشناسي ارشد در رشته‌هاي آهنگسازي، صنايع دستي، نقاشي، گرافيک و ادبيات نمايشي موافقت شد و اين دوره از سال تحصيلي ۸۵-۸۶ به جذب دانشجو در اين رشته‌ها پرداخت. در حال حاضر نيز با تلاش مسئوولين، مقدمات ارتقاء موسسه به دانشگاه فراهم شده است. همچنين رشته تبليغ و ارتباطات در مقطع كارشناسي ارشد مورد تصويب شوراي عالي گسترش وزارت علوم قرار گرفت.

دانشگاه سوره تهران در سال ۱۳۷۲ به صورت موسسه غير انتفاعي با مدرک معادل آغاز به کار کرد که زير نظر حوزه هنري تهران بود.

سپس در سال تحصيلي ۷۴-۷۵ مدرک آن از کارداني به کارشناسي تبديل شد و رتبه الف را بين موسسه‌هاي غير انتفاعي آموزش عالي بدست آورد. اکنون تعداد زيادي دانشجو در رشته‌هاي سينما با گرايش کارگرداني، فيلمنامه نويسي،تدوين و فيلمبرداري، موسيقي، ادبيات نمايشي، کارگرداني تئاتر، صنايع دستي، نقاشي، گرافيک و معماري مشغول به تحصيل هستند.

دانشگاه سوره براي اولين بار بعد از انقلاب، رشته معماري داخلي را با مدرک رسمي کارشناسي از وزارت علوم و تحقيقات بنيان نهاد. و در 14 آذر 1387 نخستين همايش معماري داخلي برگزار شد که دانشگاه سوره يکي از برگزارکنندگان آن بود. دانشکده معماري سوره در خيابان نجات الهي واقع شده و سردر جديد اين دانشکده توسط يکي از دانشجويان به نام "حامد پورعابدين " طراحي شده است.

يادآور مي‌شود، اين دانشگاه که در خيابان آزادي بين خوش و آذربايجان قرار دارد در رشته‌هاي مختلف هنري در حال فعاليت است. از جمله اين رشته‌ها: گرافيک، نقاشي، تئاتر، سينما، معماري، صنايع دستي و...مي‌باشد. اين دانشگاه وابسته به حوزه هنري مي‌باشد. موسسه آموزش عالي سوره نخست در دو شعبه تهران و اردبيل تأسيس شد، که هم‌اکنون تنها شعبه تهران داير مي‌باشد. مؤسسه آموزش عالي سوره، شامل گروه‌هاي آموزشي مختلفي است، همچون گروه‌هاي آموزشي: سينما، صنايع دستي، هنرهاي تجسمي (گرافيك و نقاشي)، موسيقي سنتي، معماري، نمايش (تئاتر)، مديريت فرهنگي و هنري، تحصيلات تكميلي، دانشکده علوم ارتباطات، آموزشهاي آزاد و ...

در نوشتار زير به چند گروه اشاره مي‌كنيم:

گروه آموزشي هنرهاي تجسمي (گرافيك و نقاشي ):

گرافيك: دانشجويان با گذراندن دروس دوره مي‌توانند در آينده وارد زمينه‌هايي چون طراحي آرم و پوستر، چاپ، طراحي كاتالوگ، تمبر، صفحه آرايي، تبليغات تجاري و انيميشن تصويرسازي؛ خوشنويسي و طراحي حروف، كتاب آرايي و ... شوند.

اين گروه با استفاده از امكانات و تجهيزات فني، هنر تصويرسازي، چاپ و تكثير در سطح وسيعي به نحو احسن به نيازهاي جامعه در زمينه پيام رساني و ارتباط تصويري مي پردازد. 3 نفر عضو هيات علمي تمام وقت و 18 استاد مدعو به طور متوسط در هر نيمسال در اين گروه مشغول به تدريس هستند.

نقاشي: اين گروه نيز با 3 عضو هيات علمي و 15 استاد مدعو در هر نيمسال با به كارگيري كليه امكانات هنري در زمينه استفاده از نقاشي براي ترويج فرهنگ هنر اسلامي فعال است. دانش آموخته‌گان اين رشته مي‌توانند در عرصه‌هاي مختلف نقاشي، طراحي، انيميشن، كارگاههاي نقاشي و ... وارد شده، آموخته‌هاي خويش را به كار گيرند تا موجب رشد و گسترش شناخت بصري متناسب با نيازهاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي پيرامون خود باشند.

دانشجويان اين رشته در طي تحصيل ضمن فراگيري مباني هنرهاي تجسمي و اصول طراحي، چاپ، عكاسي و .. از طريق پژوهش‌هاي كتابخانه‌اي و ميداني با انجام سفرهاي پژوهشي شيوه‌هاي مختلف نقاشي را مي‌آموزند و سبكهاي گوناگون را زير نظر استادان مجرب تجربه مي‌نمايند. به همت استادان اين گروه، رشته انيميشن نيز آماده و به شوراي گسترش ارسال و تصويب مقدماتي راه اندازي اين رشته در موسسه صورت گرفته است. اميد مي‌رود در اين رشته نيز بزودي دانشجو جذب شود.

گروه موسيقي سنتي:

گروه موسيقي سنتي نيمسال اول تحصيلي خود را در مهرماه سال 1373 آغاز كرد. اساس اعتقاد گروه موسيقي بر تعليم و آموزش موسيقي سنتي و مقامي است. دركنار اين اعتقاد دانشجويان با موسيقي غربي نيز به طور علمي آشنا مي شوند. آنان با مباحث علمي موسيقي ايراني نيز آشنا شده و عموم مباحث نظري را با گرايش و عنايت به حكمت هنر و موسيقي فرا مي‌گيرند. شيوه علمي، آموزش دانشجويان موسيقي كاربردي بوده و بايد از ابتداي تحصيل گروه‌هاي موسيقي تشكيل داده و به فعاليت بپردازند.

اين گروه در حال حاضر داراي 16 استاد مدعو به طور متوسط در هر نيمسال مي‌باشد. گروه موسيقي از سال تحصيلي 82 به بعد دانشجوي جديد نپذيرفته است و آخرين گروه دانشجويان موسيقي در سال تحصيلي86 - 85 فارغ‌التحصيل خواهند شد.

گروه آموزشي صنايع دستي :

صنايع دستي و هنرهاي سنتي كه امروزه با نام‌ها و اصطلاحات مختلفي چون هنرهاي صناعي، هنرهاي ملي، هنرهاي اسلامي و ... مورد توجه قرار گرفته است متشكل بر آموزش و پژوهش پيرامون مشاغل صنعتي و هنري نياكان ماست كه دل و جان و باور خود را در گرو آن نهاده‌اند. اين رشته دانشگاهي با پيشينه‌اي طولاني، بخش عظيمي از تاريخ هنر و فرهنگ ايران را در برگرفته است. موسسه آموزش عالي سوره نيز با هدف آموزش هنرهاي سنتي، اين رشته را تاسيس نموده تا در حفظ ميراث فرهنگي ايران اسلامي، ارتقاء كمي و كيفي آن و ايجاد زمينه‌هاي اشتغال جوانان سهيم باشد.

اين گروه آموزشي با سه عضو هيات علمي تمام وقت و 20 استاد مدعو در هر نيمسال در دوره كارشناسي داير بوده و دانشجويان با شركت در كلاسهاي نظري و كارگاهي با چند شاخه ديگر اين رشته از جمله سفال، فرش، نگارگري، معرق، منبت، خوش نويسي، قلمزني و .... آشنا مي‌شوند. دانشجويان در مقطع كارشناسي، تاريخ هنر ايران و جهان متمدن گذشته و مكتب‌هاي هنري جديد را مي‌آموزند. بخش وسيعي از دروس دوره كارشناسي مربوط به كارگاه‌هاي هنري است كه در طول هشت نيمسال هنرهايي چون رنگرزي گياهي و طبيعي، تراشكاري و نقاشي روي شيشه همراه با فنون متنوع امروزي، سفالگري و حجم سازي و نقوش برجسته و بافت قالي و گليم و گبه و نساجي سنتي، جواهرسازي و قلمزني فلز و .... آموخته مي‌شود. آموزشهاي عملي دروس مذكور به گونه ايست كه دانشجويان فعال پس از اتمام دوره، امكان حضور در بازار كار و عرصه‌هاي گوناگون آفرينش آثار هنري را خواهند يافت.

موسسه آموزش عالي سوره در سال تحصيلي 84-85 موفق به كسب مجوز و راه‌اندازي دوره كارشناسي ارشد اين رشته گرديد.

گروه آموزشي سينما:

رشته آموزشي سينما با سه گرايش كارگرداني، فيلمنامه نويسي و تدوين در اين موسسه فعال است. اين گروه آموزشي داراي تجهيزات آموزشي از قبيل تدوين ديجيتال، دوربينهاي 16 ميليمتري، پروژكتور، ويديو سي دي، تلويزيون و ..... بوده و دانشجويان با حضور در كلاسهاي نظري و همچنين كارگاههاي آموزشي با تاريخ سينماي ايران و جهان، شيوه‌ها و سبك‌هاي گوناگون فيلم سازي، تكنيك‌هاي فيلمبرداري، كارگرداني عكاسي و ... آشنا شده و با حضور در كارگاههاي عملي به ساخت فيلم به صورت تجربي پرداخته و با هماهنگي موسسه امكان حضور در پروژه‌هاي بزرگ فيلمسازي را مي يابند تا بتوانند تجارب بيشتري كسب كنند.

تعداد اعضاي هيات علمي تمام وقت اين گروه دو نفر و تعداد استاد مدعو در هر نيمسال به طور متوسط 27 نفر مي‌باشد.

گروه آموزشي معماري:

رشته معماري موسسه آموزش عالي سوره از سال تحصيلي 73 داير و در مقطع كارداني به جذب دانشجو پرداخت. اين گروه با عنايت خاص به معماري اسلامي كه زمينه اصلي آموزش معماري مي‌باشد تشكيل شده است. آشنايي با طبيعت، خواص مواد و نيز شناخت صورت و هندسه اين عناصر در طبيعت به شكل مطلوب، جزو اولين ضرورت‌هاي آموزشي دانشجويان اين رشته است. وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از سال تحصيلي 81-80 با پذيرش دانشجو در دو مقطع كارشناسي پيوسته و كارشناسي ناپيوسته موافقت نمود. در شرايط فعلي موسسه در دو مقطع كارشناسي پيوسته و ناپيوسته دانشجوي در حال تحصيل دارد. كه تعداد اين دانشجويان بالغ بر170 نفر مي‌باشد. دانش آموخته‌گان رشته معماري مي‌توانند پس از فراغت از تحصيل به عضويت سازمان نظام مهندسي كشور درآمده و پس از گذراندن آزمون مربوطه داراي پروانه اشتغال و حق امضاء گردند.

از موفقيت‌هاي چشمگير اين گروه آموزشي، پذيرفته شدن ميزان قابل توجهي از دانش آموخته گان در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه‌هاي سراسر كشور است. به طوري كه در ارزيابي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از دانشكده‌هاي معماري دانشگاه‌هاي كشور موسسه آموزش عالي سوره مقام چهارم را كسب نموده است. در اين گروه آموزشي 5 عضو هيات علمي تمام وقت و 28 استاد مدعو به طور متوسط در هر نيمسال تحصيلي به تدريس و انجام امور آموزشي اشتغال دارند.

همچنين با صدور مجوز راه اندازي رشته معماري داخلي از سوي شوراي گسترش در نيمسال دوم سال تحصيلي 86-85 براي اين رشته30 نفر دانشجو گزينش شد. از سوي ديگر مقدمات لازم براي اخذ مجوز رشته معماري اسلامي فراهم آمده است که اميد مي‌رود طي سال آينده در اين رشته نيز دانشجو جذب شود .

گروه آموزشي نمايش (تئاتر):

گروه تئاتر موسسه آموزش عالي سوره، همزمان با افتتاح موسسه از بهمن ماه 1372 آغاز به كار نمود و اكنون دوره كارشناسي اين رشته با گرايش‌هاي ادبيات نمايشي،كارگرداني، هنرهاي نمايشي و نمايش عروسكي، با هدف شناساندن شيوه‌هاي انتقال مفاهيم ارزشي، شناخت اصول و فنون پيشرفته هنر نمايش در جهان و بهره‌گيري شايسته از آن مشغول فعاليت است. دانشجويان اين رشته در طول دوره با اصول و مباني هنرهاي نمايشي آشنا مي‌شوند و ازطريق پژوهشهاي كتابخانه‌اي و ميداني و سفرهاي تحقيقي با ويژگي و شيوه هاي مختلف اجراي انواع نمايش‌هاي منطقه‌اي و بومي اقوام و فرهنگهاي مختلف ايران آشنا مي‌گردند.

دانشجويان اين رشته با حضور در كارگاههاي مجهز شيوه‌هاي طراحي و ساخت ماسك و عروسك را آموخته و اجراي انواع نمايش‌هاي عروسكي را آموزش مي‌بينند. از ابتداي تاسيس موسسه متناسب با گرايش‌هاي نامبرده جلسات سخنراني و نقد و بررسي آثار هنرمندان معاصر رشته نمايش برگزار شده است. حضور مداوم هنرمندان و صاحب‌نظران هنرهاي نمايشي در جلسات گفت و شنود، اين فرصت را براي دانشجويان فراهم مي‌آورد تا با تجربيات ارزنده پيشكسوتان و بزرگان نمايش آشنا شوند. حضور دانشجويان در جشنواره‌هاي مختلف سنتي آييني دستاوردهاي مثبتي چون: ارتباط نزديك با مردم، به عمل آوردن آموخته‌هاي نظري، پيدايش روح همدلي و همياري را به همراه خواهد داشت. اين گروه داراي2 عضو هيات علمي تمام وقت و 23 استاد مدعو در هر نيمسال مي‌باشد.

گروه آموزشي مديريت فرهنگي و هنري:

اين گروه با هدف تعليم و تربيت افرادي كارشناس براي سرپرستي و مديريت مراكز فرهنگي و هنري در سال1380 تاسيس گرديد. كارشناسان اين رشته پس از اتمام دوره مي‌توانند فعاليت‌هاي فرهنگي هنري را در فرهنگسراها، خانه‌هاي فرهنگ، كانون‌هاي فرهنگي و خانه‌جوانان سرپرستي نمايند. دروس اين رشته در چهار محور، مديريت، امور هنري، فرهنگي اجتماعي و ديني برنامه‌ريزي شده است .

آموزشهاي آزاد:

با توجه به تقاضاي روزافزون براي تشكيل كلاس‌هاي آموزش آزاد، موسسه آموزش عالي سوره در راستاي اهداف خود در زمينه تربيت نيروهاي متعهد و متخصص به برگزاري كلاسهاي آزاد هنري در رشته هاي طراحي و نقاشي، گرافيك كامپيوتري، موسيقي، خطاطي نمايش، صنايع دستي، خوشنويسي، سينما، مباني كامپيوتر و طراحي و دوخت لباس اقدام نموده است. براي افزايش كيفيت كلاسها سعي شده از استادان مجرب و كارآزموده براي تدريس استفاده گردد. استفاده همزمان هنرجويان از كارگاههاي آموزشي مجهز و كلاسهاي نظري به كاربردي بودن اين آموزشها افزوده و در نتيجه استقبال از برگزاري چنين كلاسهايي را افزايش داده است.

استفاده از آموزشهاي كاربردي در دوره‌هاي تحصيلي موسسه باعث شده است تا دانشجويان بتوانند همزمان با كسب معلومات نظري به اجراي كارهاي عملي نيز بپردازند و در اين راه به سرعت مراحل پيشرفت را طي نمايند.

تحصيلات تكميلي:

در سال تحصيلي 85-84 وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با درخواست مجوز برگزاري دوره‌هاي تحصيلات تكميلي موسسه آموزش عالي سوره موافقت نمود. دوره كارشناسي ارشد رشته‌هاي آهنگسازي، ادبيات نمايشي و صنايع دستي، نقاشي و گرافيک از سال تحصيلي 86-85 شروع به فعاليت نمود و در رشته‌هاي فوق‌الذكر به جذب دانشجو پرداخت. دانشجويان دوره کارشناسي ارشد اين موسسه موظف مي‌باشند تا قبل از اخذ پايان‌نامه در دوره‌هاي آموزشي زبان شرکت کرده و در آزمون توليمور موفق به کسب حداقل نمره 400 شوند از سوي ديگر ارائه يک مقاله علمي که در نشريات علمي چاپ يا مجوز چاپ در نشريه رهپويه هنر را دريافت کرده باشد از ديگر شروط فارغ التحصيلي دانشجويان مي‌باشد.

گروه تحصيلات تکميلي به منظور افزايش کيفيت آموزشي و توان علمي دانشجويان بويژه در رشته آهنگسازي با دانشگاه‌هاي خارج از کشور ارتباط برقرار کرده و از اساتيد اين دانشگاه‌ها بهره‌مند مي‌باشد. موسسه آموزش عالي سوره اسفند سال 1385 موفق به اخذ مجوز جذب دانشجو در رشته تبليغ و ارتباطات فرهنگي شد.

دانشکده علوم ارتباطات:

دانشکده علوم ارتباطات در راستاي اهداف سازمان تبليغات اسلامي و در جهت بهره‌مندي از فنون، روش‌ها و تکنيک‌هاي پيشرفته در تبليغات ديني راه‌اندازي شده است در اين دانشکده ايجاد سه گروه آموزشي تبليغ و ارتباطات فرهنگي، حقوق رسانه و مديريت رسانه پيش بيني شده است که مجوز راه اندازي و جذب دانشجو در رشته تبليغ و ارتباطات فرهنگي در اسفند ماه سال 1385 صادر شده است و مقدمات لازم جهت اخذ مجوز دو رشته ديگر از شوراي گسترش وزارت علوم تحقيقات و فناوري نيز فراهم شده است . دعوت از اساتيد اين رشته با مدرک تحصيلي دکتري صورت گرفته و اميد مي‌رود در سال تحصيلي 87 - 86 در رشته‌هاي مذکور نيز دانشجو جذب شود. ساختمان دانشکده علوم ارتباطات واقع در ميدان فلسطين مي‌باشد که مجهز به سايت رايانه‌اي، سالن اجتماعات مجهز و امکانات ارتباطات ماهواره‌اي مي‌باشد. همچنين مجوز تأسيس رشته روابط عمومي در دوره كارشناسي براي مؤسسه صادر شده است كه در سال تحصيلي جديد اولين گروه دانشجويان جذب خواهد شد.

توسعه رشته‌هاي جديد:

توسعه رشته‌هاي جديد و تمرکز بر دوره‌هاي کارشناسي ارشد از جمله سياست‌ها و برنامه‌هاي هيات رييسه موسسه مي‌باشد بدين منظور مجوز تاسيس رشته‌هاي مطالعات ادبيات جنگ، اتنوموزيکولوژي، معماري، مديريت فرهنگي هنري، حقوق رسانه، مديريت رسانه، در دروه کارشناسي ارشد و رشته‌هاي معماري اسلامي کتاب و نگارگري، ارتباطات اجتماعي ،هنرهاي اسلامي، عکاسي، انيميشن از هيات محترم امناء اخذ شده است که مطالعه مقدماتي و تدوين سرفصل و شرح درس برخي از رشته‌ها آغاز گرديده و درخواست صدور مجوز برخي ديگر از رشته‌ها که در ساير دانشگاهها داير مي‌باشند نيز به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارسال شده است و در حال حاضر مجوز رشته‌هاي انيميشن، كتابت و نگارگري صادر گرديده و از سال تحصيلي 87-86 دانشجو جذب خواهد شد.

نگارخانه:

نگارخانه سوره با مساحت640 مترمربع با برگزاري نمايشگاههاي مختلف مشغول فعاليت است. تاكنون نمايشگاههاي متعددي در اين نگارخانه برگزار شده است. به طور ثابت آثار دانشجويان در زمينه‌هاي نقاشي و گرافيك و صنايع دستي در اين نمايشگاه در معرض ديد عموم قرارگرفته است.

همچنين دانشجويان سوره با استفاده از فضاي مناسب نگارخانه مي‌توانند پايان نامه‌ها و پروژه هاي نهايي خود را در اين مكان برگزار كنند.

گفتني است، علاقه‌مندان مي‌توانند به آدرس: تهران، خيابان آزادي، نبش خوش مراجعه يا با شماره‌هاي تلفن:66874711-021-نمابر:66354262-021 تماس حاصل فرمايند.

 

چهارشنبه 28 اسفند 1387 - 11:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری