يكشنبه 3 مرداد 1400 - 10:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين سعيدي

 

بازديد كاركنان سازمان تبليغات اسلامي از موزه عبرت

 

 

جمعي از كاركنان سازمان تبليغات اسلامي و خانواده هايشان در برنامه ي بازديدي كه به همت پايگاه مقاومت بسيج سازمان تبليغات اسلامي برگزار شده بود از موزه عبرت ديدن كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،در اين برنامه بازديد كنندگان با حضور در ساختمان موزه عبرت كه در پيش از انقلاب اسلامي تحت عنوان كميته مشترك ضد خرابكاري فعاليت مي كرد از نزديك با بخش هاي مختلف اين مجموعه آشنا شدند.

نخستين برنامه بازديد از موزه عبرت تماشاي فيلمي بود كه به بيان توضيحاتي در مورد بخش هاي مختلف اين شكنجه گاه سابق از زبان شكنجه ديده شدگان و مبارزين انقلاب اسلامي مي پرداخت و بعد از اين بخش كاركنان سازمان تبليغات از نزديك با بندها و بخش هاي مختلف اين موزه آشنا شدند كه از آن جمله مي توان به بخش هاي زير اشاره داشت

اتاق هاي شكنجه و آشنايي با شكنجه گراني نظير هوشنگ ازغدي معروف به هوشنگ منوچهري،ناصر نوذري معروف به رسولي،وآرش توسط ماكت و فيلم، آشنايي با بندهاي مختلف اين شكنجه گاه وسلول هاي انفرادي اين ساختمان كه دراين بخش، مي توان به بند چهره هاي ماندگار اشاره داشت كه در آن سلول انفرادي مقام معظم رهبري،آيت الله هاشمي رفسنجاني،آيت الله سيد محمود طالقاني بسيار مورد توجه حاضرين قرار گرفت .همچنين در اين بند نام چهره هاي ماندگار ديگري نظير شهيد اشرفي اصفهاني،شهيد رجايي،حسين شريعت‌مداري،محسن مخملباف و...به چشم مي خورد.

شايان ذكر است ساختمان كميته مشترك ضد خرابكاري تحت نظارت آلمانها و به دستور رضاخان در سال 1311 براي نگهداري زندانيان عادي به نام "توقيفخانه" ساخته و در سال 1316 به بهره برداري رسيد. طراحي ساختمان به نحوي است که کاملا حفاظت شده است و امکان فرار تقريبا صفر درصد است. اين زندان تا سال 50 فقط براي نگهداري افراد عادي بوده و فقط براي مدتي در سال 42 زندانيان سياسي در آن نگهداري شدند. اما در سال 57 با عنوان کميته مشترک ضد خرابکاري براي نگهداري زندانيان سياسي در نظر گرفته شد وپس از انقلاب شكوهمند اسلامي با بازسازي مختصر به عنوان موزه اي در معرض بازديد عموم قرار گرفت تا بازگو كننده مجاهدت هاي فرزندان انقلاب باشد.

 

 

شنبه 26 بهمن 1387 - 17:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری