سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

ارزش هوش هيجاني در روابط عمومي

 

 

گزارشي از نشست انجمن روابط عمومي ايران

 دکتر علي محمد گودرزي در صد وهجدهمين نشست علمي ـ تخصصي انجمن روابط عمومي ايران در سخناني پيرامون نقش هوش هيجاني در توسعه ارتباطات گفت: در دنياي پيچيده امروز که فرصت فکر کردن را از انسان مي گيرد، کساني مي توانند موفق شوند که از هوش هيجاني بالايي برخوردار باشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، گودرزي با بيان اين که خودشناسي اولين اساس هوش هيجاني است، افزود: مردم کشور ما با اين که از منابع غني ديني، مذهبي، فلسفي، عرفاني و ادبيات بهره مند هستند اما متاسفانه هوش هيجاني آنها آن طور که بايد بالا نيست. ما به دليل توجه به ديگران از خودمان غافل مانده ايم. در دنياي امروز کسي هوش هيجاني دارد که خود را بيشتر بشناسد.

وي با تاکيد بر اين که هوش هيجاني (eq) با هوش معمولي (iq) متفاوت است، تصريح کرد: 75 درصد موفقيت‌هاي انسان‌ها در کسب و کار و سياست و مسايل ديگر مربوط به هوش هيجاني (eq) مي شود نه هوش معمولي (iq). ايرانيان بايد همان طور که از هوش معمولي (iq) زيادي بهره مي‌برند هوش هيجاني (eq) خود را نيز براي رسيدن به سطحي بالاتر پرورش دهند.

گودرزي يک مدير روابط عمومي موفق را داراي هوش هيجاني بالا ارزيابي کرد و اظهار داشت:هوش هيجاني بر خلاف هوش معمولي قابل آموزش است. مديران امروزي بايد بالاي 60 درصد، از هوش هيجاني برخوردار باشند.

اين پژوهشگر حوزه ارتباطات يادآور شد: بين هوش هيجاني و خلاقيت 90 درصد همبستگي وجود دارد. ما بايد ابتدا هيجانات خود را بشناسيم و سپس هيجانات و احساسات ديگران را مديريت کنيم و هميشه اين را در نظر بگيريم که 95 درصد بشنويم و فقط 5 درصد به ديگران پيام بدهيم.

وي با بيان اين که هرکس نداي درون خود را نشنود زيان کرده است، ادامه داد:هوش معنوي نيز در کنار هوش هيجاني از اهميت بالايي برخوردار است که نمونه آن را در همدلي جهاني براي محکوم کردن جنايات رژيم صهيونيستي در غزه مشاهده کرديم.

گودرزي روابط عمومي را نماد اصلي يک سازمان معرفي کرد و گفت: مدير روابط عمومي بايد فردي جذاب، خوش لباس، داراي اعتماد به نفس، منظم و اهل شفافيت باشد.

وي در بخش ديگري از سخنانش تاکيد کرد: هيچ کس حق ندارد در زندگي نااميد باشد.گاهي اوقات حتي مي توان از شنيدن ضرب المثل يک خانم روستايي ساده راه نجات را پيدا کرد.

در ادامه جلسه كاظمي دينان رييس انجمن روابط عمومي ايران نيز در سخنان كوتاهي ضمن تقدير و تشكر از دكتر گودرزي روابط عمومي را به يك محله مثبت نگر تشبيه كرد و گفت: روابط عمومي بيشتر از همه باعث بلوغ اجتماعي مي شود.

وي وظيفه اصلي روابط عمومي را شاد كردن و آگاهي كردن مردم دانست و تصريح كرد: اطلاع رساني امام حسين (ع) در روز عاشورا بايد سرلوحه كار ماباشد چراكه بعد از حدود 1400 سال پيام عاشورا هنوز زنده و پوياست.

گفتني است، صد و هجدهمين نشست علمي ـ تخصصي انجمن روابط عمومي ايران با حضور اعضاي هيأت مديره اين انجمن و جمعي از فرهيختگان و علاقه مندان به حوزه روابط عمومي دوم بهمن در تالار حركت برگزار شد.

 

چهارشنبه 9 بهمن 1387 - 15:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری