جمعه 9 خرداد 1399 - 11:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سروش بانياني

 

سينما آزادي ، پرمخاطب ترين سينماي ايران

 

 

سينما آزادي وابسته به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي  که با ‪ 57هزار تماشاگر در مدت 20 روز، ركورد جذب سينماروها را شكست پر مخاطب‌ترين سينماي ايران لقب گرفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين سينما در زمستان سال ۱۳۸۶، به دست شهردار تهران (محمدباقر قاليباف) مجددا افتتاح شد. ديري نپاييد که ازدحام مردم هنردوست، جان تازه‌اي به اين سينماي قديمي و نام آشناي ايران بخشيد. اين مجموعه داراي ۵ سالن (يک سالن ۶۰۰ نفره و چهار سالن ۲۰۰ نفره)، دو رستوران، سه کافي‌شاپ و مجموعه تجاري است.

سينما آزادي حدود سي و هشت سال پيش، سوم ارديبهشت ۱۳۴۸ توسط دو برادر به نام‌هاي عزيز‌الله و عطا الله روحاني با اکران فيلم مارليک افتتاح شد. آن‌ها نخستين مالکان اين سينما بودند که در آن زمان،‌ «شهر فرنگ» نام گرفت. دو سال بعد، سالن «شهر قصه» نيز در زير زمين آن ساخته شد.

اين سينما پس از انقلاب و در پي مهاجرت برادران روحاني به خارج از کشور، در سال ۱۳۵۹ توسط بنياد مستضعفان مصادره شد و با نام جديد «آزادي» به کار خود ادامه داد  اما در سال ۱۳۶۹ اين سينما به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي واگذار شد.

در همان سال، سيستم‌هاي تصويري و پرده نمايش جديد و تعميرات بنيادي در بخش‌هاي صدا باعث شد اين سينما عصر طلايي خويش را آغاز کند. نمايش بهترين‌ فيلم‌هاي آن زمان در «سينما آزادي» و در نتيجه آن، شکل گرفتن صف‌هاي طولاني علاقه‌مندان سينما پاي گيشه حاکي از صدرنشيني اين سينما درميان ديگر سينماهاي تهران و تقريباً ايران بود.

«آزادي» با اين ويژگي‌ها، در دل اهالي سينما و بخشي از مردم سينمادوست بود، جا باز کرد و حتي در سال ۱۳۷۵ با فروش ۱۵۰ ميليون توماني، لقب پر فروش‌‌ترين سينماي ايران را نيز نصيب خود کرد.

اما ناگهان، سينما آزادي در بيست و هشت سالگي و در اوج فعاليت خود، در يک جمعه بهاري (۲۹ فروردين ۱۳۷۶) بر اثر اتصال سيم‌هاي برق در آتش سوخت.

با اين که مأموران آتش نشاني، سينماي خواهر (شهرقصه) را نجات داده بودند اما به دليل احتمال ريزش ديوارها، بقاياي هردو سينما بطور کامل تخريب شد. اين حادثه غم‌انگيز، در دل اهالي سينما ماتم نشاند. آدم‌هايي که هرکدام، خاطره‌اي از اين سينما داشتند، با گذر از چهار راهي که حفره خالي «آزادي» درآن قابل چشم ‌پوشي نبود، بر روي نرده‌هاي چوبي دور محوطه، صحنه‌هاي فيلم‌هايي چون پدرخوانده، جنگ ستارگان، اجاره نشين‌‌ها، مادر، روسري آبي و از کرخه تا راين را از ذهن مي‌گذراندند و آرزوي بازسازي آن را داشتند.

در مردادماه همان سال، طراحي معماري سينما آزادي جديد از سوي موسسه توسعه مراکز فرهنگي سوره آزادي که وابسته به حوزه هنري است، به مسابقه گذاشته شد.

در مرحله نخست از ميان ۱۶۰ طرح، سه طرح انتخاب شد و در مرحله دوم که تا ارديبهشت ۱۳۷۷ به طول انجاميد، در نهايت طراحي و اجراي آن به بابک شکوفي که در سال ۱۳۷۶ از دانشگاه علم و صنعت ايران فارغ‌التحصيل شده بود واگذار شد. اما طي چندين سال با تغيير مديريت‌هاي مکرر، طرح‌ها نيز دچار تغييرات زيادي شدند.

از مهم‌ترين عوامل اين تغييرات و در نتيجه تاخير در اجراي طرح، عدم امکان خريد زمين شرقي سينما بود که از فرض‌هاي اوليه مسابقه به شمار مي‌رفت. به گفته بابک شکوفي در زمان فراخوان مسابقه، ساختمان بايد در زميني به مساحت ۱۸۰۰ متر مربع ساخته مي‌شد (تقريباً دوبرابر مساحت کنوني)، كه شامل هفت سالن سينمايي و فضاهايي از قبيل مجموعه تجاري، رستوران و کافي‌شاپ بود اما اين موضوع را پس از اينکه خريد زمين کناري سينما منتفي شد، اعلام کردند كه باعث فشرده تر شدن طرح شد.

سال ۱۳۸۴ستاد خبري حوزه هنري اعلام کرد که با توافق به عمل آمده با شهرداري تهران و با دستور محمود احمدي نژاد و تلاش مديران و مسئولان حوزه هنري و معاونت اجتماعي - فرهنگي شهرداري، ساخت سينما در آينده نزديک آغاز خواهد شد.

اين «آينده نزديک» بالاخره بيست و نهم فروردين سال ۱۳۸۵ در مراسم کلنگ‌زني پروژه توسط محمد باقر قاليباف، شهردار تهران فرارسيد و سينما آزادي در جشنواره فجر ۸۶ ميزبان چندين فيلم بود.

هرچند در بيست و ششمين جشنواره فيلم فجر درهاي سينما آزادي پس از گذشت ۱۰ سال دوباره گشوده شد اما هنوز کار ساخت آن به اتمام نرسيده بود و افتتاحيه عمومي آن به پس از جشنواره (۱۹ اسفند ماه ) موکول شد.

زمان افتتاحيه سينما، فيلم «تعطيلات تابستاني» که زمان آتش‌‌سوزي درحال نمايش بود نيز در يکي از سالن‌ها به صورت نمادين اکران شد.

گفتني است، اخبار و اطلاعات مجموعه جديد سينما آزادي واقع در خيابان شهيد بهشتي، تقاطع خيابان خالد اسلامبولي (وزراء) در نشاني اينترنتي www.cinemaazadi.com قابل دسترسي است.

 

چهارشنبه 2 بهمن 1387 - 15:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری