چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 15:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرام

 

تصوير امامان شيعه در دائرة­المعارف اسلام (ترجمه و نقد)

 

 

ناشر: انتشارات شيعه­شناسي

زير نظر: دکتر محمود تقي­زاده داوري

مهدي مغفرتي

 

امامت، بي­ترديد از مهم­ترين و اساسي­ترين آموزه­هاي مذهب تشيّع است و براي هر مسلمان شيعي، شناخت اين آموزۀ اساسي، يکي از ضروريات به شمار مي­آيد.

دائرةالمعارف اسلام چاپ ليدن هلند، يکي از معروف­ترين و مهم­ترين دائرة­المعارف­هاي انگليسي­زبان، در زمينۀ اسلام است که در مدخل­هاي متعددي، عقائد و آموزه­هاي شيعي، توسط برخي از مستشرقان و اسلام­شناسان غربي مورد بررسي قرار گرفته از جمله؛ آموزه امامت و امامان شيعه، ولي متأسفانه در ارائۀ تصويري جامع و مستند از آن موفق نبوده است.

 از اين­روي، مؤسسه شيعه­شناسي درصدد برآمد تا در گام نخست، کاستي­ها و نقائص اين نوشته­ها را مشخص، و سپس آنها را نقّادي و تصحيح کند و بدين منظور ابتدا مدخل­هاي مرتبط با شيعه و آموزه­هاي شيعي از اين دائرة­المعارف استخراج و ترجمه شده، سپس در بوتۀ نقد و بررسي نهاده آمد.

در دسته­بندي اين مدخل­ها، مدخل­هاي مربوط به چهارده معصوم(ع)، در قالب يک پروژۀ تحقيقاتي گروهي تعريف شدند که نقد و بررسي مدخل­هاي مربوط به دوازده امام(ع) در جلد نخست، تحت عنوان تصوير امامان شيعه در دائرةالمعارف اسلام ((the image of shıte imams ın encyclopaedıa of islam  آمده و نقد و بررسي مدخل­هاي مربوط به پيامبر اکرم(ص) و حضرت صديقۀ طاهره(س) در جلد دوم اين مجموعه ارائه مي­شود.

در جلد اول که شامل 487 صفحه مي­باشد، بعد از مقدمه، 12 فصل مربوط به دوازده امام معصوم(ع) همراه با اطلاعات منابع و مآخذ پژوهش­ها آمده است که البته بخشي نيز با عنوان نقد و بررسي در انتهاي هر فصل مي­باشد (مجموعاً 12 ترجمه و 12 نقد و بررسي). پايان­بخش کتاب نيز، بخش نمايه­ها مي­باشد.

 

سه‌شنبه 24 دی 1387 - 13:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری