شنبه 17 خرداد 1399 - 0:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان اردبيل

 

نمايشگاه فرهنگ عاشورايي و مناسبت هاي مذهبي

 

 

  در زمان حاضر هر پديده اجتماعي به ويژه عزاداري امام حسين (ع) در معرض انحراف و خرافه قرار دارد و با توجه به اينكه مراسم عزاداري حضرت سيدالشهدا(ع) از ديرباز نقشي اساسي در فرهنگ جامعه شيعي داشته، بنابراين ضرورت آسيب‌شناسي آن آشكار است، از اين رو نمايشگاه فرهنگ عاشورايي و مناسبت‌هاي مذهبي در اردبيل مي‌تواند در اين امر مؤثر واقع شود.

نمايشگاه فرهنگ عاشورايي و مناسبت‌هاي مذهبي در اردبيل در راستاي انتقال ارزش‌ها و اهداف قيام امام حسين(ع)، ترويج و تبليغ فرهنگ غني اسلامي، تبيين شيوه‌هاي صحيح عزاداري حضرت سيدالشهدا(ع) و روشنگري مردم جامعه در اين زمينه و فضاسازي تبليغي در آستانه ماه محرم براي آشنايي هر چه بيشتر مردم با تشكل‌هاي ديني و فعاليت‌هاي فرهنگي و ديني آنان و به‌همت اداره‌ كل تبليغات اسلامي اردبيل از يكم تا پانزدهم دي‌ماه در مركز اين استان برپا شد.

در اين نمايشگاه، محصولات و دستاوردهاي فرهنگي تشكل‌هاي مذهبي و ديني و ادارات و سازمان‌هاي استان با محوريت عاشورا در قالب 30 غرفه به نمايش گذاشته شد.

مسئولان استان اردبيل در گفت‌و‌گو با ايكنا بر ضرورت برپايي چنين نمايشگاه‌هايي در استان تأكيد كرند و نقش آن را در روشنگري مردم، ترويج فرهنگ حسيني و احيا و ماندگاري آن و توسعه فرهنگ ديني در جامعه مثبت و مؤثر ارزيابي كردند.

ارائه پژوهش‌هاي ديني اساتيد اردبيلي در غرفه مؤسسه فرهنگي و هنري «تسنيم»

در اين غرفه، پژوهش‌هايي با موضوع عاشورا و واقعه كربلا به‌همت دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل، مؤسسه تسنيم و با نظارت اساتيد دانشگاه از جمله حجت‌الاسلام والمسلمين «موسوي زنجاني»، «تموك»، «غاربي»، «اسدي» و «پنجعلي‌زاده» گردآوري شده و در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته ‌است.

نمايش خطوط زيباي ايراني معلي توسط «غريبي»، استاد خوشنويسي، ارايه دستاوردهاي مؤسسه تسنيم در برگزاري كنگره شعر عاشورايي و بروشورهاي مذهبي شامل خطبه امام سجاد(ع) و حضرت زينب(س) و تابلوهاي مينياتور كه داستان‌ها و آيات قرآن كريم را به تصوير مي‌كشد، توسط «حسين عباسي» از بخش‌هاي ديگر اين غرفه بود كه بازديدكنندگان زيادي را به خود جلب كرده‌ بود.

ارسال پيام كوتاه وصاياي شهدا و نمايش آثار شهدا

در غرفه بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس اردبيل، ارسال وصاياي شهداي دوران جنگ تحميلي هشت‌ساله در قالب پيام كوتاه در نمايشگاه فرهنگ عاشورايي و مناسبت‌هاي مذهبي يكي از موارد جالب توجه جوانان در اين نمايشگاه بود.

فال شهدا توسط گلچيني از پيام‌هاي عاشورايي شهدا و اجراي مسابقه نيز در اين غرفه علاقه‌مندان خاص خود را داشت.

در غرفه بنياد شهيد و امور ايثارگران، آثار و تصاوير الگوهاي عيني و واقعي عاشوراي حسيني كه همان شهدا و ايثارگران هستند به نمايش گذاشته شد و اين آثار قرآن، پوتين، كلاه، چفيه و سربند به جا مانده از شهداي اردبيل را شامل مي‌شود.

حضور ادارات و سازمان‌هاي استان اردبيل در نمايشگاه

شركت ادارات و سازمان‌هاي استان اردبيل يكي از نقاط قوت اين نمايشگاه است، چرا كه هر يك دستاوردهاي خود در زمينه شهادت امام حسين (ع) و قيام عاشورا را به نمايش گذاشتند و نقش خود در ترويج فرهنگ عاشورايي و نهضت حسيني را به مردم تبيين كردند.

شهرداري اردبيل با برپايي غرفه و به نمايش گذاشتن تصاويري از جلوه‌هاي مذهبي شهر در سال‌هاي گذشته، در نمايشگاه «فرهنگ عاشورايي و مناسبت‌هاي مذهبي» شركت كرده ‌است.

دبيرخانه كانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد اردبيل با ارايه تصاويري از عزاداري و شبيه‌خواني در نمايشگاه، حضور يافته ‌است.

ددر اين غرفه ايستگاه نقاشي ويژه كودكان و نوجوانان برپا شده كه اين گروه سني با محوريت عاشورا و ماه محرم به خلق آثار پرداخته و با آموزه‌هاي ديني و معارف اسلامي آشنا مي‌شوند.

نقش زنان در تاريخ صدر اسلام

«نقش زنان در تاريخ صدر اسلام» در نمايشگاه فرهنگ عاشورا و مناسبت‌هاي مذهبي اردبيل در 15 غرفه به نمايش عموم گذاشته شد.

در غرفه «بانوي خورشيد»، نقش حضرت خديجه(س) در تبليغ دين اسلام و كمك به پيامبراكرم(ص) در غار حرا مشخص شده‌ است و در غرفه ولادت حضرت زهرا(س) نيز چهار فرشته آسماني زن تعبيه شده ‌‌است.

همچنين در اين غرفه‌ها تصاويري از شهداي زن و نقش زنان لبناني در دوران مقاومت عليه رژيم صهيونيستي نيز به نمايش عموم در آمده‌ است.

موضوعاتي درباره شهادت حضرت زهرا(س)، نقش حضرت زينب(س) در قيام حسيني، نام مادران ائمه(ع)، نقش حضرت فاطمه معصومه(س) در دوران امامت امام رضا(ع)، نقش زنان در دفاع مقدس، شهادت حضرت زهرا(س)، نقش حضرت زينب(س) در قيام حسيني، نام مادران ائمه(ع)، نقش حضرت فاطمه معصومه(س) در دوران امامت امام رضا(ع) و نقش زنان در دفاع مقدس نيز از ديگر غرفه‌هاي اين نمايشگاه هستند./p>

 

 

سه‌شنبه 24 دی 1387 - 10:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری