شنبه 14 تير 1399 - 3:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدحسين سيدغراب

 

برگزاري دوره آموزش عمومي توجيهي بدو خدمت كاركنان جديدالاستخدام

 

 

در راستاي اجراي طرح جامع آموزش كاركنان سازمان تبليغات اسلامي و برنامه اجرايي سال 87 اداره ارزشيابي و آموزش ضمن خدمت كاركنان اداره‌كل امور اداري، دوره آموزش توجيهي بدو خدمت ويژه افراد جديدالاستخدام ورودي 86 و 87 دفتر مركزي و استان‌ها را به صورت متمركز در سطح كشور برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دوره مذكور از اوايل آذر جاري با ارسال منابع آزمون به استان‌ها آغاز شد. آزمون پايان دوره با شركت 38 نفر همزمان ساعت 30/8 صبح دوشنبه 2/10/87 به صورت متمركز در دفتر مركزي- اداره ارزشيابي و آموزش ضمن خدمت در دو بخش تستي و تشريحي برگزار شد.

در ادامه، با حضور مديركل  امور اداري شركت‌كنندگان با وظايف و مأموريت‌هاي معاونت اداري و مالي آشنا شدند.

از ساعت 14 تا 17 نيز در ساختمان نواب شركت‌كنندگان با حضور حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان و مديران كل آن معاونت با وظايف و مأموريت‌هاي حوزه فرهنگي آشنا شدند.

حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد راهبردها و وظايف كلان حوزه امور فرهنگي و تبليغ سازمان را بدين شرح كرد:

1- برنامه‌ريزي به منظور شناسايي جريانات و وضعيت فكري- فرهنگي كشور و آگاهي به روز نسبت به مصوبات و سياست‌هاي فرهنگي؛

2- برنامه‌ريزي كاري و ارائه الگوهاي مناسب فعاليت فرهنگي- تبليغي بر اساس مطالعات و شناسايي انجام شده؛

3- ابتكار عمل در خصوص تهيه و تنظيم طرح‌هاي جديد در دستيابي به اهداف معاونتي و برنامه‌ريزي به منظور بكارگيري روش‌هاي نوين در فعاليت‌هاي مجموعه اجرايي ضمن نوسازي و استمرار مداوم طرح‌هاي موفق فرهنگي- تبليغي بر اساس اطلاعات و آمار به‌روز؛

4- مطالعه و برنامه‌ريزي به منظور اعتلاي سطح فرهنگي؛

5- مطالعه و برنامه‌ريزي به منظور اعتلاي جايگاه مساجد در توسعه فرهنگ ديني(امور مبلغين و مساجد)؛

6- مطالعه و برنامه‌ريزي هدفمند براي سازماندهي- ساماندهي، توسعه، تعميق، هدايت، حمايت، نظارت و آسيب‌‌زدايي بر فعاليت‌هاي تبليغي مردمي (تشكل‌‌هاي ديني و مراكز فرهنگي)

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان در بخش ديگري تأكيد كرد: يكي از محورهاي مهم در حوزه فرهنگي، توليد فكر و انديشه فرهنگي است. اقتضاي زمان استفاده از ابزارهاي نوين تبليغ است. اگر جامعه‌اي نتواند زبان تبليغي خود را به درستي به كار بندد، بي‌گمان از تحولات عقب مي‌ماند و اين عقب‌ماندگي موجب نفوذ اهداف ضدارزشي مخاصمان فرهنگي اسلامي مي‌شود. مديران و كارشناسان فرهنگ ديني بايد با نوآوري در عرصه فرهنگ ديني و با استفاده از فن‌آوري روز وظايف خود را به نحو احسن انجام دهند. توسعه فرهنگ ديني و هدايت صحيح روند تبليغ در جامعه نيازمند استفاده از ابزارهاي نوين تبليغ است.

سيداسماعيل حسيني سرپرست اداره كل امور فرهنگي سازمان، حجت‌الاسلام حسن رقيمي مديركل امور مبلغين و مساجد، حجت‌الاسلام احمد حاتميان رئيس گروه مناطق ويژه و سرپرست اداره كل، رضا معممي مقدم معاون اداره كل تشكل‌هاي سازمان ديني و مراكز فرهنگي وظايف و مأموريت‌هاي ادارات كل تابعه را بيان كردند.

در پايان، شركت‌كنندگان سوالات خود را مطرح و مسئولان مربوطه پاسخ‌هاي لازم را ارائه دادند.

هدف اين دوره آشنا ساختن كاركنان جديد با اهداف و وظايف سازماني محل خدمت آن‌ها، قوانين و مقررات استخدامي، قوانين و مقررات عمومي، حقوق فردي و شغلي، محيط كار، اخلاق كار و ارزش كار و ارزش‌هاي سازماني بود كه بنابر اعلام برگزاركنندگان، اين امر تا حد مطلوبي محقق شد.

محتواي دوره آموزشي بدو خدمت در دو بخش مباحث نظري و قانوني و شناخت كاركنان از سازمان تبليغات اسلامي، تدوين شده كه شامل آگاهي‌هاي عمومي در زمينه نظام جمهوري اسلامي ايران، قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، تشكيلات دولت، نظام اداري و اصول، راهبردها و اهداف حاكم بر آن، قوانين و مقررات استخدامي، آشنايي با برنامه‌هاي توسعه و اصول و سياست‌هاي حاكم بر آن، آشنايي با وظايف، مسئوليت‌ها، حقوق و محيطي كه كارمند قرار است در آن مشغول به كار شود، اخلاق كارگزاري و روابط انساني در محيط كار بود.

منابع آموزشي:

گفتني است، منابع آموزشي زير در قالب cd در اختيار تمامي شركت‌كنندگان قرار گرفت و به 2 شكل تستي (بخش اول) و تشريحي (بخش دوم) از آن‌ها آزمون به عمل آمد.

بخش اول:

1- ولايت فقيه

2- قانون اساسي جمهوري اسلامي

3- قوانين و مقررات استخدامي كشور

بخش دوم:

1- رهنمودهاي مقام معظم رهبري به عنوان مباني در سياست‌هاي كلان سازمان

2- سياست‌ها و خط‌مشي‌هاي كلي سازمان تبليغات اسلامي

3- اصول سياست‌هاي برنامه‌اي سازمان

4- اصول سياست‌هاي اجرايي سازمان

5- برنامه سوم و چهارم توسعه

6- چشم‌انداز 20 ساله

7- اساسنامه سازمان

 

چهارشنبه 4 دی 1387 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری