يكشنبه 6 مهر 1399 - 23:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حجت الاسلام كاظم لطفيان
مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

وحدت حوزه و دانشگاه

 

 

وحدت اسلامي يكي از انديشه هاي بنيادين اسلام است كه هويت تاريخي مسلمانان بدان گره خورده است . عالمان و انديشمندان بي شماري همواره طلايه دار اين انديشه ناب اسلامي بوده اند، چنان كه در قرن حاضر امام راحل پرچمدار وحدت اسلامي و پيشگام اين عرضه به شمار مي آيد . وحدت در مكتب امام - ره - كه پايه هاي نهضت اسلامي بر مبناي آن شكل گرفت ، نه به عنوان يك راهبرد موقت  و يا حرکت مصلحتي و مقطعي ، بلكه به عنوان عامل حيات بخش و استمرار پيروزي اجتماع به شمار مي آيد.

از آن جا که وحدت را در انديشه مصلح قرن مي توان در دو بخش درون گفتماني و برون گفتماني پيگيري كرد،بر اين اساس  نوشتار حاضر به بحث وحدت در حوزه درون گفتماني خواهد پرداخت. يكي از لايه هاي وحدت در درون گفتمان ، وحدت حوزه و دانشگاه است . حضرت امام حوزه و دانشگاه را عامل اساسي  ايجاد حركت در جامعه دانسته و معتقدند  "اگر اين قشر را مي توانستند از هم جدا كنند براي هميشه سايه استبداد  و استعمار بر اين كشور حاكم بود ." ايشان با تأکيد بر اتحاد همه اقشار مي فرمايند : "امروز دانشگاه و  حوزه از هر محلي بيشتر به اتحاد و يگانگي احتياج دارند" .

در انديشه امام ، استقلال كشور در گرو حوزه و دانشگاه مي باشد چنان كه مي فرمايند:" استقلال كشور ما منوط به استقلال همين دانشگاه ها  و فيضيه هاست "

مقام معظم رهبري به عنوان سکاندار کشتي انقلاب و ادامه دهنده راه امام نيز بر وحدت اين دو قشر تاكيد و مي فرمايند : وحدت حوزه و دانشگاه  يعني وحدت در  هدف و هدف اين است كه همه به سمت ايجاد يك جامعه پيشرفته ، مستقل ، جامعه امام ، جامعه پيشاهنگ ، جامعه الگو حركت نمايند ."

ايشان از وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان وحدت پا به پاي علم و دين ياد كرده و مي فرمايند: در نظام اسلامي علم و دين پا به پا حركت كنند.  دانشگاه و حوزه يعني دو شعبه از يك موسسه علم و دين اين مؤسسه دو شعبه دارد؛ يك شعبه حوزه هاي علميه و شعبه ديگر دانشگاه، بايد اين دو با هم مرتبط و خوش بين باشند با هم كار كنند از همديگر جدا نشوند.

اكنون كه به بركت خون شهدا به ويژه شهيد بزرگوار آيت ا... دكتر محمد مفتح كه يكي از مناديان وحدت حوزه و دانشگاه بود اين مهم به عنوان يكي از شعارهاي انقلاب اسلامي مطرح گشته ، شايسته است فرهيختگان حوزه و دانشگاه كه از آگاهترين اقشار و نبض تپنده جامعه به شمار مي آيند در يك مسير قرار گرفته و با حركت هماهنگ خويش رشد و تعالي اجتماع را به ارمغان آوردند . هر چند تا رسيدن به فضاي مطلوب وحدت فاصله زيادي داريم ، اما شايسته است اين دو نهاد  به مثابه دو بال پرواز جامعه قلمرو معرفتي يكديگر شناخته و به دور از افراط و تفريط  مانيفست تحول انقلاب اسلامي را تبيين نمايند .

امروز جامعه اسلامي ، اختلاف ياران انقلاب را بر نمي تابد، از سوي ديگر استكبار نيز در انتظار تفرقه و اختلا ف  است  تا بتواند در اين رهگذار به اهداف شوم خود دست يابد؛ وقت آن فرا رسيده است تا با رفع سوء ظن ها و به همت مجاهدان حوزه و دانشگاه صف مبارزه با استكبار شكل گرفته  و تمدن شكوهمند  اسلامي  از افول نجات يابد. اين مهم تنها با گفتگوي عالمانه - بدون لجاجت و به دور از بي ادبي - ، پرهيز از قشري گرايي و پاي بندي به قانون  بدون عدالت ستيزي   شكل خواهد گرفت و زمينه را براي نهضت نرم افزاري و توليد علم نيز فراهم خواهد ساخت .

 چنان كه مي دانيم دانشگاه امروز با دانشگاه سي سال قبل و حوزه امروز نيز با حوزه سي سال پيش  تفاوت  اساسي دارد . با وجودآن كه  نبايد از جنبه هاي  منفي چشم پوشيد از نقاط مثبت هم نبايد غافل بود. چرا كه امروز پيشرفت هاي بزرگي پيش روي خود دارد. امروز صدها مؤسسه تحقيقاتي ، صدها حوزوي اهل قلم و صدها روشنفكر آشنا با علوم جديد و اهل تفكر اجتماعي در حوزه علميه مشغول فعاليت مي باشند .  دانشگاه امروز نيز  به مراتب مردمي تر،  زنده تر و ديني تر از دانشگاه قبل از انقلاب به رخ مي نمايد .

روح تحقيق و پيشرفت و علاقه به توليد علم  و حضور در صحنه رويارويي با مشكلات اجتماعي در دانشگاه هاي ما زنده است . قلب دانشگاه و حوزه امروز با صداي بلند مي تپد و همه آناني كه مرگ دانشگاه  و افول حوزه را آرزو مي كردند بايد اين آرزوي ننگين  را به گور ببرند . در عين حال امروز شايد همه ما نا آرام و از وضع موجود رضايت كامل نداشته باشيم ،  لكن اين نارضايتي به معناي انكار پيشرفت ها نيست ، بلكه به دليل اهداف والاتري است كه قرار بود محقق گردند و اين دغدغه اي مقدس است كه بايد حفظ شود . نبايد ترسيد نبايد مأيوس شد ، بلكه بايد مصمم و جدي باشيم و به آينده بزرگتري كه بايد ساخته شود بينديشيم .

اكنون حوزه و دانشگاه با تهديد هايي از جمله غربزدگي، عوام زدگي ،تحجرگرايي ، اباحي گري و دين گريزي روبرو هستند كه شايسته است ضمن ايستادگي در برابر اين تهديدها با بهره گيري از زبان و ادبيات هماهنگ و ايجاد سامانه هاي آموزشي و پژوهشي بنيان مرصوص تمدن اسلام را پايدار نمايند.

آرمانهاي نظام و انقلاب در پرتو وحدت همه دلسوزان بويژه حوزويان دانشگاهيان امكانپذير است و در صورت تحقق اين مهم مدينه فاضله اسلام نيز تجديد بنا خواهد شد.

 وقت آن فرا رسيده است كه با پرهيز از ستيزه جويي به جبران عقب ماندگي ها پرداخته و با گام هاي استوار راه رسيدن به توسعه همه جانبه ايران عزيز را هموار و در پرتو آن چراغ فرهنگ و تمدن اسلامي را پر فروغ نمائيم.

 

 

سه‌شنبه 26 آذر 1387 - 14:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری