جمعه 3 بهمن 1399 - 15:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام كاظم لطفيان
مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

ازدواج آسماني ، خانواده آرماني

 

 اول ذي الحجه سالروز پيوند زوج آسماني علي (ع) و زهراي مرضيه (س) است ؛ دومين خانواده آسماني پس از پيامبر اعظم (ص) و خديجه كبري (س) كه به تعبير امام خميني (ره) حجره كوچك آنان انسان هايي را تربيت كرد ، كه نورشان از بسيط خاك تا آن سوي افلاك و از عالم ملك تا آن سوي ملكوت اعلا مي درخشد.

در آيين مقدس اسلام ازدواج مهمتر ين برنامه زندگاني انسان هاست .امري كه در سرشت انسان نهفته و محصول مشاركت افراد است . خانواده نهاد اصلي است كه با مشاركت و تعامل بين زن و مرد تحكيم مي يا بد .

خانواده در ديدگاه اسلام مظهر ايمان ، صفا ، صميميت ، يكرنگي ، يكدلي ، احترام ، محبت و عشق است ، تا بتواند انسان را به سوي سعادت و خوشبختي رهنمون گرداند .

خانواده داراي معنويت بستري براي حفظ و تقويت هويت ديني و ايجاد تعادل و نشاط بر جامعه است .

خانواده امانتي است در دست انسان،  تا در پرتو آن قلب اجتماع به تپش درآيد و به واسطه انتقال سنت ها و ارزش هاي نيك شهروند خوب پرورش يابد .

خانواده اسلامي جامعه را لبريز از معنويت مي كند ، معرفت ديني افراد را افزايش و الگوي  ساير جوامع قرار مي دهد .

به راستي چرا خانواده علي و زهرا چنين درخشيده است ؛ پايبندي به چه اصولي آنان را اسوه عالميان قرار داده است؟  چه مي شود كه فاطمه (س) به علي (ع) "علي خير البعل " خطاب و علي نيز او را "نعم العون علي طاعة الله "  معرفي مي كند كه هيچ گاه درخواست غير منطقي از ايشان نيز نداشته است .

آيا از خود پرسيده ايم  چرا آشفتگي و از هم پاشيدگي دامن بسياري از خانواده ها را فرا گرفته است ،  آيا به آمار طلاق در جامعه نگاهي افكنده ايم ؟ تاكنون آن چه شنيده ايم اين بوده كه غربي ها به ازدواج به عنوان يك رفتار سازماني و بدون هيچ هدف مقدسي مي نگرند و بر اين اساس نيز ثمره بسياري از ازدواج ها  سر از شيرخوارگاه ها در مي آورد .

گفته مي شود در برخي جوامع غربي فرزنداني كه از مادران بدون همسر و بزهكار به دنيا مي آيند دو برابر ديگران است. فقط در سال 2000 حدود 12 ميليون خانواده تك والدي ارمغان فرهنگ مغرب زمين بوده است.

 آنان دنباله رو كساني هستند كه كودكستان هاي دسته جمعي را به جاي خانواده پيشنهاد و خانواده تك والد ، تك نفره ، تك زيست و هم جنس  را به جامعه پيش كش مي نمايند و به همين خاطر تا مرز فروپاشي نيز پيش رفته اند. حتي اگر بخواهند قانوني وضع کنند که هم جنس گرايي در کودکان را محدود نمايد صداي اعتراض آنان به عنوان حقوق بشر در مي آيد!

در حالي که ما دنباله رو مكتبي هستيم كه مي فرمايد : دو ركعت نماز همسر دار بهتر از قيام شب مرد مجرد و روزه گرفتن در روز است . پيرو مكتبي هستيم كه تشكيل خانواده را ركني از اركان ايمان برمي شمارد.

در تفكر غربي زن بازيچه مردان و بازيچه جوانان فاسد و بزهكار است كه تعبير " عروسك " زيبنده آن است نه " زن " . اما در آئين اسلام دامان مادر به تنهايي بزرگترين مدرسه است ، مدرسه اي كه آموزگار آن از جنس معلم معمولي نيست،  بلكه تقوا ، عفت ، پاكدامني ، اشتياق به پيشرفت از خود گذشتگي و ... را در نهاد فرزند پايدار مي گرداند .

اسلام در مقايسه با ساير مكاتب برترين نظام اجتماعي و سالمترين آن را داراست . اثر پذيري از آموزه هاي ديني ويژگي خاصي به خانواده بخشيده است .

اين آموزه ها بسيار ساده و دست يافتني است . پيامبر دست فاطمه را در انتخاب همسر باز گذاشت و خواسته خويش را تحميل نكرد و فرمود : من درباره تو كوتاهي نكردم و تو را به بهترين فرد شوهر دادم . پس از ازدواج نيز  فرمود : دخترم ! به سخنان مردم گوش مده ، مبادا نگران باشي كه شوهرت فقير است ... به داماد خويش نيز سفارش فرمود : تو را به همسرت - فاطمه - سفارش مي كنم ، من يك ركن زندگاني تو ام و فاطمه ركن ديگر آن ...

خانواده علي و زهرا نيز بر پايه اصولي بنيان گذاشته شده كه اگرهر خانواده اي آن را رعايت نمايد بهروزي دنيا و آخرت نصيب او مي شود .

1-    ايمان به خدا و پيروي از دستور العمل الهي زندگاني ؛

2-    اعتماد به خدا كه بنده را از تنگناها رهايي مي بخشد؛

3-    برتري رضاي خدا بر رضا يت بندگان ؛

4-    صبر و تحمل ؛

5-    مقاومت و پايداري؛

6-    مشاركت اجتماعي و سياسي ؛

7-    رعايت حقوق ديگران به ويژه همسايه ها ؛

8-     ايجاد روحيه زهد ،  ساده زيستي و قناعت ؛

9-    روح تعاون و مشاركت در امور زندگي ؛

10-برنامه ريزي مطلوب براي تربيت فرزندان .

بنابراين شايسته است نگرش  و حياتي در زندگي ها مد نظر قرار مي گيرد و از نگرش هاي وارداتي كه ريشه در منفعت گرايي و لذت  طلبي دارد پرهيز تا در پرتو آن هويت ديني و اسلامي پايدار گردد .    

 

شنبه 9 آذر 1387 - 15:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری