چهارشنبه 25 تير 1399 - 15:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روابط عمومي اداره کل استان سيستان و بلوچستان

 

دحو الارض روز گسترش رحمت خدا

 

 

"وَ الْأَرْضِ و َمَا طَحَاهَا"

(قسم به زمين و كسى كه آن را گسترانيده است.)

25 ماه ذي القعده روز دحوالارض است. دحوالارض را چنين معرفي مي كنند "روزي كه زمين از زير كعبه كشيده و گسترانيده شد".

گر چه اين مطلب يعني كشيده شدن و گسترانده شدن زمين در وحله اول عجيب به نظر ميرسد اما تعريف واضح‌تر اين موضوع اين است كه گفته شود:

پس از آنكه تمام سطح كره زمين به مدت طولاني در زير آب فرو رفته و خداوند خواست تا آن را از زير آب بيرون آورد كه صحنه زندگي موجودات مهيا گردد ، اولين نقطه‌اي كه از زير آب سر بيرون آورد همان مكان مقدس كعبه و بيت‌الحرام بود.

اين واقعه نشان دهنده اهميت اين نقطه و مركزيت آن براي همه عالميان است.

در واقع دحوالارض روز شروع حيات بخشي خداوند به جهان خاكي است كه توجه به آن در روايات و تعيين اعمال خاص همچون روزه، عبادت، دعا و غسل و اهتمام به آن از سوي معصومين (ع) نشانگر عنايت حضرت حق به اين روز با بركت است.

تعبير به اينكه "در روز دحو الارض رحمت خدا منتشر گرديده و از براى عبادت و اجتماع به ذكر خدا در اين روز، اجر بسيار است" و امثال آن ، مومنين را بر انجام مستحبات مخصوص اين روز ترغيب مي‌نمايد.

درباره روزه اين روز آمده است :

روزه اين روز همانند روزه هفتاد سال است .

روزه اين روز كفاره گناهان هفتاد سال است .

براي روزه دار در اين روز هركه و هرچه در ميان آسمان و زمين است استغفار مي كند و ...

از ديگر اعمال اين روز شريف دو ركعت نماز است كه در آن حمد و پنج مرتبه سوره "والشمس" خوانده مي‌شود و پس از نماز نيز دعايي است كه در مفاتيح آمده است و همچنين دعاي "اللهم داحي الكعبه ..." از دعاهاي مخصوص اين روز است.

 روايت است كه "امام رضا" (ع) فرموده‌اند: در شب 25 ماه ذى القعده حضرت ابراهيم (ع) و حضرت عيسى (ع)متولد شده‌اند و نيز در اين روز رسول خدا صلى الله عليه و آله ، به قصد حجة الوداع از مدينه به همراه 104 هزار يا 124 هزار نفر از راه شجره به مكه عزيمت نمودند كه حضرت فاطمه (ع) و تمامى زوجات آن حضرت نيز ايشان را همراهي مي‌كردند.

 

 

دوشنبه 4 آذر 1387 - 16:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری