چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 14:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان لرستان

 

فقيه كامل

 

 

نگاهي به شخصيت مرحوم آيت‌الله‌العظمي بروجردي مرجع عاليقدر شيعيان جهان

آيت الله‌العظمي حاج آقا حسين بروجردي فرزند علامه حاج سيد علي طباطبايي از مراجع و علماي عاليقدر و برجسته جهان تشيع در قرن ‪ ۱۴هجري قمري بود.

ايشان از سادات طباطبايي، سبط سيد مرتضي (ع) و از آيات عظماي فقيه ، مجتهدي اكمل، پيشوايي مسلم و دانشمندي ارجمند بود كه نسبت شريف او با ‪۳۰ واسطه به دومين پيشواي شيعيان حضرت حسن بن علي (ع) مي‌رسد.

آيت‌الله بروجردي در سال ‪ ۱۲۹۲قمري در شهر بروجرد ديده به جهان گشود و از كودكي به فرا گرفتن علوم ديني اشتغال داشت.

ايشان پس از پيمودن مقدمات علوم در سن ‪ ۱۸سالگي وارد دارالعلم اصفهان شد و از حضور ابوالمعالي و سيد مدرس در سطوح فقه، اصول و ادبيات عرب به خوبي استفاده نمود و در اين مدت سالها از محضر حكيم قشقايي و حكيم كاشاني دوره حكمت، فلسفه و كلام و منطق را به پايان برد و بعد از هشت سال اقامت در اصفهان به دستور پدر رهسپار نجف اشرف شد.

مرحوم بروجردي سالها در نجف از محضر پربركت آخوند خراساني، علامه يزدي استفاده نمود و خود در علوم عقلي و نقلي به مرتبه اجتهاد و استادي ارتقا يافت.

اين شخصيت جهاني در سن ‪ ۳۰سالگي در رديف اساتيد حوزه نجف به تدريس اشتغال داشت و بعد از ‪ ۱۰سال اقامت در عتبات عاليات در سال ‪ ۱۳۲۸از عراق وارد بروجرد شد و به مدت ‪ ۳۰سال از بهترين ايام عمرش را در زادگاهش بروجرد به تدريس سپري نمود.

آيت‌الله بروجردي در اواخر سال ‪ ۱۳۶۳قمري به علت كسالت در بيمارستان فيروز آبادي شهر ري بستري شد و پس از يك عمل جراحي بهبود يافت و تا زماني كه در بيمارستان بود عده زيادي از افاضل محلي و آيات عظام قم و تهران در بيمارستان از او عيادت مي‌كردند و پيشنهاد اقامت در حوزه قم را به ايشان دادند.

سرانجام در ‪ ۱۴محرم ‪ ۱۳۶۴قمري وارد حوزه علميه قم شد و ديري نگذشت كه پس از فوت مرحوم آيت الله حائري تدريجا در راس اساتيد بزرگ حوزه قم قرار گرفت.

مرحوم آيت الله بروجردي قريب ‪ ۱۶سال در قم با همكاري اساتيد علم، حوزه عريض و طويلي مملو از علماي اعلام و حجج بزرگ اسلام برپا نمود.

معظم‌له در نشر حقايق مكتب، تدريس و تشويق فضلا، ساختن مدارس و مساجد در سراسر جهان اسلام و اعزام علما و اساتيد به نقاط مختلف باعث ترويج دين ، توسعه و شناخت مكتب جعفري در سراسر جهان شد.

از ايشان آثاري مكتوب و تاليفات فراوان از جمله ‪ ۸۰عنوان كتاب در علم رجال و كتب فقه به ارمغان مانده است.

برخي آثار مكتوب ايشان "الگوي زعامت"، "طبقات الرواه"، "بيوت الشيعه"، "رساله حول سند الصحيفه السجاديه"، " ترتيب اسانيد الكافي" است.

آثار علمي ايشان در موسسه آيت الله بروجردي كه ‪ ۱۲سال پيش توسط آيت الله آقا جواد علوي در قم تاسيس شده در كنار ساير آثار بزرگ شيعيان جمع آوري شده است.

كتاب "جامع الحاديث شيعه" از آثاري است كه دو جلد آن در زمان حيات ايشان چاپ شد و تا به حال توسط محققان ‪ ۳۱جلد ديگر آن نيز به چاپ رسيده است.

آيت الله بروجردي در راستاي ابنيه تاريخي آثار مختلفي در سراسر جهان تاسيس نموده كه از جمله آنها مسجد امام علي (ع) در هامبورگ آلمان است كه با گذشت ‪ ۵۰سال از درگذشت ايشان اولين مركز اسلامي در قلب اروپا است.

بيت آيت الله بروجردي در قم با ‪ ۱۴۰سال قدمت و بيت ايشان در زادگاهش بروجرد با ‪ ۱۵۰سال قدمت از ديگر آثار ارزشمند تاريخي مزين به نام ايشان است.

ايشان همچنين با هدف ترويج دين اسلام در نقاط مختلف جهان و عتبات و عاليات مساجد، حسينيه، كتابخانه و مدارس اسلامي تاسيس نموده است.

سرانجام پس از عمري خدمت در راه اسلام آيت‌الله بروجردي در سن نود سالگي و در دوازدهم شوال سال ‪ ۱۳۸۰هجري قمري بر اثر عارضه قلبي دار فاني را وداع نمود و پيكر پاك ايشان در جوار بارگاه حضرت معصومه (س) به خاك سپرده شد.

با فوت آن عالم جليل القدر، جهان اسلام هفته‌ها در سوگ و عزا ماند و وفات ايشان چنان موجي در جهان بشريت پديد آورد كه دوست و دشمن و مردم نقاط دور دست جهان به شخصيت الهي ايشان واقف شدند.

 

 

 

چهارشنبه 1 آبان 1387 - 14:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری