سه‌شنبه 24 تير 1399 - 18:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

مازيار فكري ارشاد

 

نسكافه داغ داغ، بي‌هيچ خلاقيت و نوآوري

 

 

 نگاهي به فيلم «نسكافه داغ داغ»

نمايش عمومي فيلم «نسكافه داغ داغ» پيش از هر چيز، لزوم توليد فيلم «درباره» و «براي» كودك و اتخاذ ساز و كاري مناسب براي نمايش عمومي اين گونه فيلم‌ها در سينماها را خاطرنشان مي‌كند. دو دهه پيش، سينماي كودك يكي از ژانرهاي موفق سينماي ايران بود، كه اساساً سينماي نوين ايران را به جهان معرفي كرد. اما امروز سينماي كودك به ژانري مهجور و از ياد رفته بدل شده و گه‌گاه فيلمي در اين رويكرد ساخته و اكران مي‌شود و اما كمتر كسي به اين ژانر و لزوم حضور آن در چارچوب مناسبات توليد سينماي كشور مي‌انديشد.

«نسكافه داغ داغ» يك كمدي موزيكال مرتبط با كودكان است، كه از همه عناصر و كليشه‌هاي آثار محبوب اين طيف سني بهره مي‌گيرد. از يك منظر «نسكافه داغ داغ» يك فيلم سراسر كليشه‌اي و پر از تكرار است. طيف‌بندي شخصيت‌هاي فيلم، به دو گروه خوب مطلق و بد مطلق تقسيم‌بندي مي‌شوند و بر طبق فرمول‌هاي ازلي و ابدي ژانر، بدها در پايان متنبه مي‌شوند و به جرگه خوب‌ها مي‌پيوندند.

صحبت از شخصيت‌پردازي در فيلمي با اين ويژگي‌ها به شوخي شباهت دارد. همه شخصيت‌هاي فيلم از نمونه‌هاي مشابه قبلي وام گرفته شده‌اند، كه همان‌ها هم از سينماي ژانر كودك هاليوود گرته برداري شده‌اند. زني شاد و سرخوش كه عاشق بچه‌هاست و دوست دارد با كار در حوزه تئاتر عروسكي و نمايش‌هاي كودكانه تلويزيوني، بچه‌ها را شاد كند در يك قطب ماجرا قرار دارد. طبيعي است كه دو فرزندش هم شيفته و هوادار او باشند. پدر خانواده كه اتفاقاً صاحب يك كارخانه عروسك‌سازي است، به اين بهانه كه فعاليت‌ خارج از خانه مانع از رسيدگي به امور منزل و تربيت بچه‌ها مي‌شود، مخالف كاركردن زن است. اين اختلاف‌نظر به تقابل اساسي پيرنگ داستاني بدل مي‌شود و به اين ترتيب درام داستان شكل مي‌گيرد. به تدريج صف‌بندي ساير شخصيت‌ها نيز مشخص مي‌شود. كارگردان برنامه‌هاي تلويزيوني (با بازي زنده‌ياد خسروشكيبايي) به حمايت از زن وارد ماجرا مي‌شود. عمه بدخلق بچه‌ها نيز پشت برادر كج‌خلق و منفي بافش مي‌ايستد. فقط اينجا معلوم نيست موضوعي چون طلاق و جدايي تا چه حد براي كودكان زير 9 سال، قابل هضم و درك است. يك شخصيت سياه و كاملاً منفي نيز در قالب زني كه مي‌كوشد جاي مادر را در اين خانواده بگيرد در داستان هست، كه در پايان از دور خارج نمي‌شود و بقيه شخصيت‌ها به نوعي متنبه مي‌شوند مادر كه اينك به ستاره‌اي محبوب در برنامه‌هاي تلويزيوني بدل شده، عاقبت دراين جنگ سرد پيروز مي‌شود و به آغوش خانواده باز مي‌گردد. همه اين مقدمه‌چيني‌ها را كردم تا به اين نكته برسم: «نسكافه داغ داغ» فيلمي تكراري است كه هيچ حرفي براي گفتن ندارد.

«نسكافه داغ داغ» و فيلم‌هايي از اين قبيل، در حقيقت فيلم «فيلمنامه» نيستند، بلكه بيشتر فيلم «ايده» هستند كه در ساختاري كليشه‌اي اجرا مي‌شوند و قرار است سر بچه‌ها را گرم كنند. اما در همه جاي دنيا بيشتر براي بزرگسالاني جذابيت دارند كه خسته از مناسبات پيچيده زندگي روزمره، به دنبال يك فيلم ساده، روان و مفرح با پاياني خوش مي‌گردند تا لحظه‌اي غم و غصه‌هاي خود را به دست فراموشي بسپارند. به همين دليل است كه فيلمي چون «نسكافه داغ داغ» ذهن تماشاگر بزرگسال ساده‌انگار را به خود مشغول مي‌سازد و تنها در صحنه‌هاي موزيكال با شعر و آواز مي‌تواند توجه كودكان را به خود جلب كند. وگرنه موضوعاتي چون اختلاف فكري والدين و يا طلاق و جدايي، كه در اين فيلم به طور آشكار مطرح مي‌شود، جذابيت چنداني براي مخاطبان اصلي فيلم يعني طيف و رده سني «الف» و «ب» ندارد.

 

چهارشنبه 1 آبان 1387 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری