شنبه 17 خرداد 1399 - 0:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد شاملو

 

تبيان، پيشرو در ارائه بازي‌هاي سالم رايانه اي در نمايشگاه پليس

 

 

از ابتداي هفته ناجا، 15 مهر، نمايشگاه پليس، با حجمي وسيع تر از سالهاي قبل، کار خود را در 14 نقطه شهر آغاز کرده است که هرکدام از اين 14 نمايشگاه در قسمتي از شهر برپا شده و هرکدام يک يا دو مورد از ماموريت هاي ناجا را به صورت تخصصي پوشش مي دهند.

از جمله اين قسمت ها، مي توان به " نمايشگاه مركزي" در پارک گفتگو، " نمايشگاه پليس راهوار" در شهرک آزمايش و " نمايشگاه وظيفه عمومي" در ساختمان وظيفه عمومي اشاره کرد. نمايشگاه هاي "پليس م.ب.م.م "، "پليس پيشگيري"، " پليس امنيت"، "نمايشگاه تخصصي دانشگاه علوم انتظامي"، "نمايشگاه تخصصي هواناجا"، " فاواناجا"، "نمايشگاه اختصاصي مجلس"، "نمايشگاه عمومي تهران بزرگ"، " نمايشگاه عمومي سركلانتري يكم"، " نمايشگاه عمومي سركلانتري دوم"، " نمايشگاه عمومي سركلانتري سوم" و " نمايشگاه عمومي سركلانتري نهم" از ديگر نمايشگاه هاي هفته ناجا هستند که در ساير نقاط شهر داير مي باشند.

برگزاري نمايشگاه در چندين نقطه شهر برايمان جالب بود، پس سري به سايت ها زديم تا از علت آن آگاه شويم و در اين ميان در پايگاه خبري پليس جوابمان را يافتيم، معاون اجتماعي ناجا، سردار "سيد حسين بتولي"، تنوع و تعدد ماموريت هاي نيروي انتظامي، عمق مطالب و ضرورت پاسخگويي به بازديد کنندگان را يکي از موانع تجميع نمايشگاه ها مي داند و مي گويد: وجود يک نمايشگاه در کلان شهر تهران، بازديد کنندگان را با مشکلاتي روبرو مي کند، بنابراين تعدد نمايشگاه ها، امکان بازديد را براي همه علاقمندان فراهم خواهد کرد.

امسال مانند سال هاي گذشته، خدمات نيروي انتظامي از قبيل صدور عدم خلافي، صدور گذرنامه و صدور گواهينامه و... در نمايشگاه انجام نمي گيرد، چراکه مسئولين برگزارکننده نمايشگاه معتقدند فلسفه برگزاري نمايشگاه، گزارش عملکرد و خدمات انجام شده سال گذشته، اعلام برنامه هاي انتظامي سال پيش رو، بررسي انتظارات مردم و تامين اين انتظارات است و ارايه خدمات جزء وظايف نمايشگاه نيست.

از کارهاي جالب توجه که در نمايشگاه امسال از طرف نيروي انتظامي صورت گرفته، اين است که در راستاي تفکر پيشگيرانه پليس و آگاهي دادن به مردم، در نمايشگاه هاي نظام وظيفه، راهور، پليس امنيت، فرهنگسراي اشراق و نمايشگاه معاونت اجتماعي در پارک گفتگو (نمايشگاه مرکزي)، خدمات مشاوره و مددکاري به بازديدکنندگان ارايه مي گردد.

پارک گفتگو، مرکز اصلي اين خدمات است، به گونه اي که نمايشگاه تخصصي توسط 7 دانشگاه معتبر تهران، در نمايشگاه برگزار مي شود : دانشگاه تهران با حضور دکتر افروز ، دانشگاه علامه طباطبايي با حضور دکتر سهرابي ، دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با حضور دکتر اقليما ، دانشگاه تربيت مدرس با حضور سرکار خانم دکتر نوابي نژاد ، دانشگاه بقيه الله اعظم با حضور دکتر سليمي ، دانشگاه شاهد با حضور دکتر مصري و دانشگاه الزهرا با حضور خانم دکتر حسينيان ازجمله دانشگاههايي هستند که با موضوعات تخصصي در راستاي آسيب هاي رواني - اجتماعي خانواده ناجا را در نمايشگاه ياري مي کنند.

در پارک گفتگو براي بخش مشاوره و مددکاري، بخشي کاملا مجزا اختصاص داده اند و به اجراي تستهاي روان شناختي کاغذ قلمي و رايانه اي به همراه ارائه تفسير، با عناوين: تست رضايت زناشويي، تست رضايت شغلي، کنترل خشم، کنترل اضطراب، کنترل استرس، افسردگي، عزت نفس، شناخت و داوري، شکيبايي، شخصيت mmpi ، رغبت، خودسنجي و ريون و سنجش تجربي رفتار انسان با استفاده از دستگاه هاي روان شناختي با عناوين: دستگاه بيوفيدلک، دستگاه زمان سنج واکنش، دستگاه ترسيم در آينه، دستگاه لرزش سنج، دستگاه جور کردن سکه تحت عنوان خدمات روان سنجي و آزمايشگاه روان شناختي مي پردازند.

اما اگر از درب اصلي وارد شويد و خودتان بخواهيد راهتان را پيدا کنيد، دست کم، 45 دقيقه زمان نياز داريد تا به ابتداي درب ورودي بخش مددکاري برسيد. اما با وجود اينکه در نمايشگاهي با اين وسعت، نبود کاتالوگ هايي براي راهنمايي و آشنا کردن بازديدکنندگان با فضا و اهداف نمايشگاه خودنمايي مي کند، مسئولان برگزاري اقدام جالبي کرده اند؛ افرادي با عنوان راهنما در قسمتي از نمايشگاه مستقر شده اند و براي بازديدکنندگان، در صورت درخواست آنها، به معرفي بخش هاي مختلف مي پردازند، به نحوي که شما حس مي کنيد در يک تور گردشگري هستيد.

با ورود به نمايشگاه، با دالان هايي روبرو شديم که اصلي ترين ويژگي شان، رنگ هايي بود که چشم هر بيننده اي را خيره مي کرد. دالان هايي سياه، خاکستري، سفيد. به سراغ مهدي مرتضوي از مسئولان بخش رفتيم تا دليل در چشم بودن اين رنگ ها را بپرسيم و پاسخ را اينگونه يافتيم:

هدف ما از اين غرفه، آگاه کردن خانواده هاست و اينکه به آنها نشان دهيم، نهاد خانواده با برخوردهاي خود مي تواند عامل پيشرفت يا پسرفت افراد و جامعه باشد. به همين منظور هم اين دالان ها را ساخته‌ايم؛ دالان سياه، مجرمين و تبهکاران را در خود جاي داده، مجرميني که کارهايي مانند قتل و... انجام داده اند و مشخصات و اطلاعاتي از خانواده هايشان در اختيار بازديدکنندگان قرار مي دهيم. دالان خاکستري دالاني است که به دو بخش والدين و فرزندان تقسيم مي شود. در هر کدام از اين دو بخش، تلاش شده تا با کمک تابلوهاي نصب شده، شيوه هاي ارتباطي صحيح والدين و فرزندان با يکديگر آموزش داده شود. دالان سفيد هم مربوط مي شود به نخبگان؛ تابلوهايي از آنها قرار گرفته و از تلاش ها و خانواده هاي آنها اطلاعاتي در اختيار مخاطبان قرار گرفته.

نمايشگاه مرکزي که شعار امنيت عمومي و دنياي مجازي را همراه دارد، در راستاي اين شعار، حجم عظيمي از شرکت ها و موسساتي را که به گونه اي با دنياي مجازي و تامين امنيت در اين حيطه يا بوسيله اين فضا ارتباط دارند را دعوت کرده، از شرکت هاي بيمه و فروشگاه هاي اينترنتي گرفته تا شرکت هايي که خدمات کنسول هاي بازي را ارائه مي کنند.

وقتي براي اولين بار و بدون هيچ مقدمه اي در بين غرفه ها قدم مي زنيد، وجود اين شرکت ها و موسسات برايتان کمي عجيب است و با خود مي گوييد: نمايشگاه پليس با اين موسسات چه ربطي دارد؟

اما نکته جاي ديگري است؛ در پارک گفتگو تلاش شده با کمک اين مراکز و موسسات، به من و شما آموزش داده شود که خدمات دنياي ديجيتال تا چه حد مي توانند سودآور باشند و راه هاي ايجاد امنيت از طريق اين شرکت ها، به ما نشان داده مي شود.

شرکت هاي بيمه، شرکت هاي ارائه دهنده خدمات ارتباطي يا بخشي مثل بخش بازي هاي سالم، که قسمتي از آن را کنسول بازي wii و قسمتي ديگر را موسسه تبيان برعهده دارند، هرکدام براي اين تلاش مي کنند که علاوه بر آشنا کردن مخاطبان با دنياي ديجيتال و مجازي، راه هاي استفاده صحيح و ايمن از آن را آموزش دهند، تا هم کمکي باشد در جهت دولت الکترونيک و هم آموزشي در اين راستا.

از جمله اين شرکت ها و موسسات، مي توان موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان، وابسته به سازمان تبليغات اسلامي را نام برد، که فعاليت هاي خود را در پنج بخش سايت، مولتي مديا، تجارت الکترونيک،مدرسه اينترنتي و خدمات gis و gps ارائه کرده.

هر يک از اين پنج بخش در غرفه اي مجزا ارائه شده که اين کار به صلاحديد مسئولان نمايشگاه انجام شده. پر بازديدترين غرفه از اين پنج بخش، مدرسه اينترنتي و مولتي مديا است، عليرضا سرمدي، مسئول غرفه "مدرسه اينترنتي"، معتقد بود، استقبال از اين خدمات در نزد بازديدکنندگان به نسبت ساير نمايشگاه ها بيشتر بوده، اگرچه اين محصولات و خدمات همگي در ساير نمايشگاه ها نيز ارائه شده، اما تفاوت در اينجاست که در نمايشگاهي مانند، نمايشگاه قرآن، بازديدکنندگان بيشتر به دنبال محصولات قرآني بوده اند، اما در اين نمايشگاه مخاطبان در پي اين نوع از خدمات هستند، براي همين هم، از طرح هاي ارائه شده توسط تبيان، مانند دوره هاي آموزشي icdl، روباتيک و... استقبال قابل توجهي مي شود.

غرفه ديگري که از بخش هاي مختلف تبيان، با وجود فضاي کم اما بازديد قابل توجهي داشت، بخش چندرسانه اي است. بخشي که بازي ها و نرم افزارهاي موسسه تبيان را پوشش مي دهد. نرم افزارهايي مانند مشکاة و عترت و بازي هايي مانند مقاومت، مامور ويژه، نجات بندر و والفجر8 که در زمره بازي هاي سالم قرار مي گيرند. بازي‌هايي که اصلي ترين رقيبشان را بازي هاي ورزشي wii مي بينند، که آن هم مخاطبان بسياري دارد.

سومين غرفه اي که از بين غرفه هاي تبيان بازديد کنندگان بسياري داشت، بخش gis و gps بود، از آنجا که gps تبيان از محصولات جديد است و به نوعي متناسب با فضاي ديجيتال و نيازهاي مردم، استقبال قابل ملاحظه اي از آن شده.

gps تبيان، از پنج قابليت، navigation ، tracking، routing ، دسترسي به اطلاعات مکان هاي مهم همراه با جستجو و قابليت نصب بر روي تلفن هاي همراه بهره مي برد. navigation قابليتي است که مسير حرکت بر روي نقشه را با دريافت اطلاعات جغرافيايي از طريق گيرنده‌هاي gps نشان مي دهد. tracking قابليت ديگري است که امکان جستجوي هدف هاي متحرک و ثابت را به همراه نمايش آنها بر روي نقشه امکان پذير مي کند. routing هم ويژگي ديگري است که با وارد کردن مبدا و مقصد، کوتاهترين راه را به کاربر ارائه مي کند. تهران و مشهد دو شهري هستند که نقشه هاي آنها با جزئيات کامل آماده است.

بخش هاي سايت تبيان و تجارت الکترونيک چون پيش از اين هم در ساير نمايشگاه ها ديده شده بودند و اکثر بازديدکنندگان با آن آشنايي داشتند، از استقبال کمتري نسبت به ساير غرفه هاي تبيان برخوردار بودند. عضويت در سايت تبيان و خريد اينترنتي محصولات تبيان، از جمله خدماتي است که اين دو غرفه ارائه مي کنند.

 

يكشنبه 21 مهر 1387 - 15:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری