چهارشنبه 2 تير 1400 - 23:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام كاظم لطفيان
مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

بقيع ميراث معنوي مسلمانان

 

 

به بهانه سالروز تخريب قبور مطهر ائمه مظلوم  بقيع

از آن زمان که پيامبر گرامي(ص) مسأله ولايت اميرالمؤمنين (ع) را مطرح فرمود، بازتابهاي گوناگوني در جامعه اسلامي به دنبال داشت؛ شمار زيادي از مردم محبت آن حضرت را به دل نشاندند و گروهي اندک نيز درصدد دشمني با علي(ع)، برآمده  و تخم کينه او را به دل افشاندند.

گستره دشمني گروه دوم تا  آنجا پيش رفت  که آن حضرت را در محراب عبادت به شهادت رساندند. اگر بخواهيم جلوه هاي دشمني با اهل بيت (ع) را به تصوير کشيم، مي توانيم  به آناني که زمينه سازي شهادت خاندان عترت را فراهم نمودند؛ آنان که به شهادت آنان دست يازيدند، همچنين کساني که به تخريب  قبور و بناهاي مذهبي اقدام و از همه خطرناک تر به آنان که به تحريف تاريخ روي آورده و با وارونه جلوه دادن حقايق تاريخي ذهن مسلمانان را از مسير حقيقي منحرف ساخته اند، اشاره نماييم.

همه اين گروه ها، در جاي خود بايد تحليل و نقد شوند، اما از آنجا که امروز هشتم شوال و مصادف است با سالروز تخريب قبور ائمه بقيع  در اين باره با خوانندگان عزيز سخن مي گوييم.

بقيع ميراث معنوي مسلمانان، نخستين مدفن مردگان از اهل اسلام و يادگار ارزشمند تاريخ پرفراز و نشيب اسلام  است. سرزميني که روزگاري خاتم پيامبران (ص) با گام هاي استوار به زيارت قبور آن مي شتافت و براي آمرزش رفتگان دعا مي فرمود. ارزش تاريخي قبرستان بقيع بر هيچ کس پوشيده نيست و عظمت آن، زماني بيشتر نمايان مي شود که گوهر دست کم چهار پاره تن رسول خدا(ص) را در خود نهفته دارد.

متأسفانه افراط و تفريط که همواره از آسيب هاي تهديدکننده مسلمانان در طول تاريخ بوده است، دامنه خويش را به نمادهاي مورد احترام مسلمين نيز گسترش داده و تخريب بناهاي مذهبي و اماکن متبرکه در دستور کار جاهلان و ناآگاهان قرار گرفته است.  خشونت غيرقابل انعطاف برخي گروههاي به ظاهر اسلامي زخم عميقي به کهنگي تاريخ بر دامن اسلام نواخته است، که ضرورت دارد همه گروههاي اسلامي در اين زمينه با  هوشياري کامل بيزاري خويش را از اينان ابراز نمايند.

فاجعه اي که در هشتم شوال  1344 هجري قمري اتفاق افتاد و وهابيان تندرو که از آوردگاه فکري محمدبن عبدالوهاب و ابن تيميه تغذيه مي شوند و خود  را مجري افکار و عقايد آنان مي دانند، با هدف منع زيارت اهل قبور و حمله به قبور پاک اهل بيت رسول خدا (ص)  آن را با خاک يکسان نموده و با اين کار زشت  زخمي عميق بر دامان اهل اسلام و  اهل بيت عصمت و طهارت نواختند.

اينان که بر اثر جهل، تعصب و ناآگاهي که از گفتار و کردار آنان برمي آيد حتي صلوات بر پيامبررا بر نمي تابند و به اين دليل نيز در آستانه فروپاشي قرار گرفته اند، در سال 1344 ه.ق عاشوراي دومي را رقم زدند که در آن اوج عداوت با خاندان رسول خدا(ص) به چشم مي خورد. فاجعه آن جا عميق مي نماياند که به نام دفاع از اسلام، دفاع از توحيد و در رويارويي با مظاهر اسلامي و عقايد پاک مسلمانان يعني توسل و شفاعت اين تخريب ها صورت گرفته است. و دامنه اين فاجعه تا آن جا عميق تر که حتي به قبر مطهر پيامبر گرامي اسلام(ص) هم رحم نکرده و اگر نبود ترس از مسلمانان آن را نيز با خاک يکسان مي نمودند!.

تخريب حرم هاي مطهر در عملکرد وهابيان متعصب  پيشينه اي دراز  دارد، چرا که به سال 1216 ه . ق پيروان ابن عبدالوهاب به تخريب حرم مطهر سيدالشهدا(ع) و ساير اماکن مقدس اقدام و شماري از مسلمانان را نيز به شهادت رساندند. در اين راستا در سال 1344 فقيهان مدينه زير فشار وهابيان تندرو به انهدام قبور تمام بزرگان ديني فتوا دادند. آخرين اقدامات آنان نيز حملات انتحاري در مجاورت حرم اميرالمؤمنين (ع) و نيز تخريب مرقد مطهر امام هادي(ع) و امام عسکري (ع) در سالهاي اخير است تا با اين اقدام ميان برادران شيعه و سني نيز اختلاف بيندازند.

ناگفته پيداست که تلاش هاي اينان مصداق آيه شريفه ( يريدون أن يطفئوا نور الله بأفواههم و يأبي الله الا أن يتم نوره و لو کره الکافرون )[1] است که گرچه توانسته اند گلستان را لگدمال نمايند، اما رايحه دل انگيز آن را از بين نخواهند برد؛ اگرچه خانه آفتاب را ويران ساخته اند، اما نورانيت آفتاب را از بين نخواهند توانست برد.

گرچه پيروان اهل بيت(ع) از اين اقدامات غير انساني داغي بر سينه دارند و از اين جاهلان به خدا و رسول او شکايت خواهند برد، اما بدانند شفاعت و توسل از عقايد بحق مسلمانان بوده و هرچه اين بهشت هاي روي زمين تبديل به ويرانه شود ، عشق به پيامبر (ص) و خاندان ايشان در دل اهل ايمان شعله ور تر خواهد شد.

اين حرم هاي مطهر براي اين است که اهل ايمان راه را گم نکنند و ارزش آن به خاطر گنبد و بارگاه به تنهايي نيست ، بلکه به خاطر آرميدن گوهر هاي گرانبهايي است که نزد خود به امانت گرفته است که  براي هميشه روشنگر راه همگان باشند. وجود گرانقدر خاندان رسول خدا(ص) در جامعه بسيار حايز اهميت است تا آن جا که اميرالمؤمنين (ع) در بيان زيبايي خطاب به مردم مي فرمايد: "فأينَ تَذهبون و أني تؤفکون و الاعلام قائمه و الآيات واضحه و المنار منصوبه فأين يتاه بکم، و کيف تعمهون؟ و بينکم عتره نبيکم و هم ازمه الحق و اعلام الدين و السنه الصدق فأنزلوهم بأحسن منازل القرآن و ردوهم ورود الهيم العطاش"[2]

اي مردم! به کجا مي رويد؟ از کجا بازگردانده شده ايد؟ حالي که نشانه هاي حق برپاست و آِيات آشکار و چراغها در بيابان ها و راهها بر پا، پس گمراه و حيرت زده به کجا مي رويد؟ و چگونه سرگردانيد در حالي  که خانواده پيامبرتان(ص) در ميان شمايند و آنان که زمام هاي حق اند و نشانه هاي  دين و زبان هاي راستي. پس به بهترين فرودگاه قرآن، آنان را فرود آريد...

بنابراين چه گنبد وبارگاهي باشد و چه نباشد، آن چه مسلمانان به دنبال آنند مرواريد وجود خاندان رسول خداست که براي  هميشه چراغ راه هدايت بشريت باقي خواهد ماند.

 

 

 

 

 

[1] سوره توبه، آيه 32.

[2] نهج البلاغه، خطبه 87.

 

چهارشنبه 17 مهر 1387 - 8:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری