شنبه 21 تير 1399 - 11:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

تشکيل کميته مشترک دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي و کميسيون فرهنگي و آموزش مجلس

 

 

رئيس سازمان تبليغات اسلامي پيشنهاد کرد کميته مشترک دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي با کميسيون فرهنگي و کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تشکيل و به صورت تخصصي فعاليت کنند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با حضور در برنامه "دو قدم مانده به صبح" شبکه چهار سيما در تعريف جامعه سالم گفت: از ديد بنده جامعه سالم جامعه اي است که تعريف چنان سختي ندارد و خيلي از مواردش به ضرورت و با وجدان قابل درک است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: جامعه سالم جامعه اي است که اگر در آن بي نظمي ببينيم آزار مي بينيم و اگر ناهنجاري اخلاقي وجود داشته باشد مواردي چون تهمت و غيبت باعث رنجش و آزار ما مي شود و نگران خواهيم بود که چرا واقعيتها بيان نمي شوند.

وي يادآور شد: اگر فضاي تنفسي خوب و هنجار، جاري و ساري باشد و ناهنجاريها به حداقل برسند، افراد به حقوق هم احترام بگذارند و ارزشها و باورها در بطن جامعه جاري و ساري بوده و در مقابل، ضد ارزشها در جامعه جايي نداشته باشند بي ترديد جامعه سالم خواهد بود.

دين عامل سلامت جامعه است

دکتر خاموشي با تأکيد بر اين که جامعه سالم برگرفته از جامعه ديني است افزود: جامعه ديني از تقوا و ايمان برخوردار است. مثلا مي گوييم جامعه اسلامي بايد متعبد باشد، خداپرست باشد و خدا را شاهد و ناظر بر اعمال خود ببيند، حقوق ديگران را بدهد و زکات به مفهوم عام کلمه را پرداخت کند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي تصريح كرد: دين اسلام مي گويد جامعه‌اي مدينةالنبي است که پيامبر به عنوان خاتم رسل آورده، اين مساله ريشه در جميع اديان دارد و در اسلام به معناي خاصي تعريف شده است.

وي اظهار داشت: با اين نگاه جامعه مورد قبول دين جامعه اي است که موجب هدايت ديني و ملي مردم شود.

خاموشي با تأکيد بر اين که دين جزئي از هويت است تأکيد کرد: در ابتدا براي رسيدن به جامعه مطلوب بايد به بهداشت جامعه بپردازيم. در واقع بهداشت مقدم بر شناسايي آسيبها است،چنانکه ايمان مقدمه نظري دارد براي هر فرد و اجتماع هم بايد مقدمات فکري و نظري لازم را مورد توجه قرار داد.

وي در ادامه با بيان اين که برخي معارف اسلامي تعليمي نيستند و افراد آنها را از روي وجدان درک مي کنند، افزود: نمي توان کسي را يافت که بگويد دروغگويي خوب است، در جهان بشري کسي نيست که بگويد ظلم خوب است و يا کسي نيست که با عدل مخالفت کند .

تربيت اساسي ترين عنصر تعالي بخش جامعه است

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح کرد: يکي از اساسي ترين عنصرهاي تعالي بخش جامعه تربيت فردي و اجتماعي است چون افق ما رسيدن به جامعه ايده آل است حرکت در اين مسير نيازمند مؤلفه مهم تربيت است.

خاموشي با يادآوري اينکه خداوند متعال خود را مربي پيامبر مي داند و پيامبر در مکتب تعليمي خدا درس گرفته و غير وحي نمي گويد گفت: عنصر تعالي بخش جامعه تربيت است و بايد ببينيم شاخصه اجتماعي تربيت چيست.

وي گفت: با عنصر تعليم و تربيت در ساحت فردي، خانوادگي و اجتماعي حلقه اصلاح اجتماع در ابعاد فردي، اجتماعي و خانوادگي طي طريق مي کند.

شناسايي شاخصه هاي فرهنگي

رئيس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: اخيرا مهندسي فرهنگ را داريم که در کلام رهبر معظم انقلاب به کرات تکرار و از شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطالبه شده است.

وي با يادآوري اينکه فرهنگ مجموعه اي از اراده، عزم و انگيزش جامعه و يا در نگاهي ديگر، باورها، نگرشها، سنتها و فرهنگهاي حاکم بر جامعه است، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامي در کلامي زيبا اعلام کردند فضاي تنفسي اجتماع فرهنگ است که در هر چيز جاري و ساري است همانگونه که نمي توان فضايي را خالي از هوا ديد.

خاموشي با تأکيد بر اينکه براي درک فضاي فرهنگي بايد شاخصه هاي فرهنگي را بشناسيم گفت: بايد ايده آل را شناخته و بعد ببينيم با ايده آل چقدر فاصله داريم و در نهايت چطور مي توانيم اين فاصله را جبران کنيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اينکه طي دو سال اخير دبيرخانه شورا اقدامات خوبي در زمينه مهندسي فرهنگي داشته است حاصل اين فعاليتها را تأکيد بر ضرورت "پيوست فرهنگي در برنامه توسعه" اعلام کرد و گفت: اين ضرورت تنها يک عبارت نيست بلکه هموار کننده مسير وضع موجود به وضع مطلوب است.

متولي اصلي مهندسي فرهنگي شوراي عالي انقلاب فرهنگي است

خاموشي با تأکيد بر اينکه متولي اصلي مهندسي فرهنگي شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، گفت: بايد بدانيم مطلوب چه مؤلفه و شاخصه اي دارد سپس فرهنگ موجود و شاخصهاي آن را بشناسيم و با شناخت شاخصهاي فرهنگي با برنامه ريزي کلان براي رسيدن به مطلوب فعاليت کنيم.

وي با يادآوري اينکه شاخصه گذاري در عرصه فرهنگ پيچيده است يادآور شد: معيارهاي ارزيابي فرهنگي در برنامه سوم پيش بيني و در برنامه چهارم مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دستور کار قرارگرفت که در پي آن صداوسيما، سازمان تبليغات اسلامي و تربيت بدني ارزيابي شدند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: گزارشهاي اين ارزيابيها در صحن شوراي عالي انقلاب فرهنگي طرح و نقشه راه براي حرکت فرهنگي در سطح کلان مشخص مي شود.

وي با تأکيد بر اينکه حضرت امام (ره) مي فرمودند مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي حکم قانون را دارند گفت: رهبري نيز در صحبتهاي متعدد اصرار بر اين دارند که مصوبات شورا جايگاه قانوني دارند.

تشکيل کميته مشترک دبيرخانه شورا و کميسيون فرهنگي و آموزش مجلس

خاموشي در ادامه پيشنهاد کرد کميته مشترک دبيرخانه شورا با کميسيون فرهنگي مجلس و کميسيون آموزش و تحقيقات تشکيل و به صورت تخصصي فعاليت کنند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پايان گفت: اين کميته مي تواند سياستها را به مجلس ارائه و مجلس نيز براي قانوني کردن آنها فعاليت کند . تشکيل اين کميته مشترک با مجمع تشخيص مصلحت نظام و دولت نيز ضروري است . البته به واسطه ترکيب فعلي شورا اين کميته ها فعال هستند اما مي بايست کارهاي اجرايي را شکل دهند.

 

دوشنبه 15 مهر 1387 - 13:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری