دوشنبه 23 تير 1399 - 11:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

همه آمده بودند...

 

 

ملت ايران با شرکت گسترده در راهپيمايي روز قدس بار ديگر حماسه اي نو در راه تحقق آزادي مردم مظلوم فلسطين آفريدند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مرد و زن و پير و جوان ايران زمين در اقصا نقاط کشور فرياد برآوردند که قدس قبله نخست مسلمانان بايد از چنگال مستکبران آزاد شود.

مردم انقلابي تهران از8 مسير مختلف با شعار مرگ بر اسرائيل و مرگ بر آمريکا خود را به دانشگاه تهران رساندند و خيابان هاي اطراف اين دانشگاه مملو از جمعيت پر شوري بود که نفرت خود از رژيم اشغال گر قدس را اعلام مي کردند.

شرکت کنندگان در مراسم روز جهاني قدس در راهپيمايي سراسري خود در قطع نامه اي اسرائيل را نماد ظلم و تجاوز و ريشه ناامني در جهان برشمردند و تاکيد کردند اين غده سرطاني سرانجام نابود خواهد شد. راهپيمايان با محکوم کردن خط سازش و طرح هاي ناعادلانه، کنفرانس هاي به اصطلاح صلح را نوعي امتيازدهي به رژيم صهيونيستي ارزيابي کردند و از سکوت مدعيان دموکراسي، سازمان هاي حامي حقوق بشر و برخي دولت هاي اسلامي نسبت به وضعيت اسف بار مردم تحت محاصره غزه به شدت انتقاد کردند.

در اين قطع نامه از کشوهاي اسلامي خواسته شده است با استفاده از ظرفيت هاي موثر خود زمينه حل بحران فلسطين را از طريق مراجعه به آراي عمومي مردم اين کشور و برگزاري رفراندوم فراهم کنند.

راهپيمايان همچنين با اعلام حمايت از حزب الله لبنان و سيد حسن نصرالله دبير کل شجاع و قهرمان آن و دولت مردمي فلسطين و رييس مبارز و مقاوم آن اسماعيل هنيه از سازمان هاي جهاني درخواست کردند به وظيفه خود براي آزادي چهار ديپلمات ربوده شده ايراني به دست رژيم صهيونيستي عمل کنند.

شرکت کنندگان در راهپيمايي روز قدس اشغال عراق و افغانستان را عامل بحران در منطقه و جهان دانستند و تلاش آمريکا را براي تحميل قرارداد امنيتي خود به عراق محکوم کردند.

در پايان اين قطع نامه نيز بر حق مسلم مردم ايران در بهره مندي از فناوري صلح آميز هسته اي تاکيد شد.

در راهپيمايي روز جهاني قدس در شهر تهران علاوه بر اقشار مختلف مردم ، دولت مردان، مسئولان و برخي از چهره هاي سياسي نظام نيز حضور داشتند

رييس شوراي اسلامي شهر تهران:

اعلام روز جهاني قدس براي صهيونيست ها مايه رنج و مشقت است

رييس شوراي اسلامي شهر تهران در حاشيه راهپيمايي روز جهاني قدس در مورد اين روز بزرگ گفت: بعد از اعلام روز جهاني قدس توسط حضرت امام خميني (ره) ما شاهد هستيم جايگاه قدس که برخي ها با ترديد به آن مي نگريستند امروز جاي خود را در بين دنياي اسلام بازکرده است.

مهندس مهدي چمران ادامه داد: اعلام روزجهاني قدس براي فلسطيني ها مايه برکت و تقويت روحيه و براي صهيونيستها مايه رنج و مشقت شده است.

 وي افزود: يکي از دستاوردهاي اعلام اين روز تقويت روحيه ملي فلسطيني ها بود که توانستند در سخت ترين شرايط در مقابل غير انساني ترين فشارها مقاومت کنند. مقاومتي که در طول تاريخ اسلام بي نظير است.

رييس شوراي اسلامي شهر تهران آمادگي ملتهاي ديگر در همبستگي با ملت فلسطين، همبستگي با صلح و آزاد سازي کشور اسلامي و همبستگي براي کوبيدن ظلم و کفر را از دستاوردهاي جهان اسلام پس از اعلام روز جهاني قدس برشمرد و تصريح کرد: از ديگر دستاوردهاي اعلام روز جهاني قدس مي توان به تضعيف روحيه دشمن صهيونيستي اشاره کرد که قطعا اين رژيم را با خسارتهاي فراواني مواجه کرده است. به گونه اي که اسراييل را در سراشيبي سقوط قرار داد

سرپرست بعثه مقام معظم رهبري:

رفراندوم تنها راه حل مشکل فلسطين است

سرپرست بعثه مقام معظم رهبري نيز طرح جمهوري اسلامي ايران براي برگزاري همه پرسي در اراضي اشغالي را تنها طرح موجود براي حل مشکل فلسطين توصيف کرد.

حجت الاسلام و المسلمين ري شهري در حاشيه راهپيمايي روز جهاني قدس با اشاره به ابعاد مختلف اين طرح افزود: طرح برگزاري رفراندوم در فلسطين با حضور ساکنان اصلي آن سرزمين که از سوي مقام معظم رهبري نيز مورد اشاره قرار گرفته، تنها طرحي است که مي تواند مشکل فلسطين به عنوان اساسي ترين معضل جهان اسلام حل کند.

ري شهري با تاکيد برلزوم تحرک جمعي مسلمانان دراين چارچوب تصريح کرد: قطعا لازمه اجرايي شدن اين طرح اجتماع مسلمانان جهان در وارد آوردن فشار همه جانبه به رژيم صهيونيستي است.

رييس جمهور سابق کشور:

مساله فلسطين مظهر بد اخلاقي زمان ماست

رييس جمهور سابق کشور نيز با حضور در راهپيمايي روز قدس در جمع خبرنگاران گفت: موضوع فلسطين مظهر بد اخلاقي زمان ماست که در جامعه بين المللي حاکم است.

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي ادامه داد: شايد در گذشته اين که اشغال منشا مشروعيت باشد رايج بود؛ ولي در دنياي جديد و مدرن با همه ادعايي که مي شود اينکه يک قومي بيايد يک سرزميني را اشغال کند، افراد صاحب آن سرزمين را سرکوب کند وبيرون بريزد و بعد نظامي بر پايه اين اشغال تاسيس شود، نهايت بد اخلاقي زمان ما و ظلم و ستم آن است.

وي افزود: متاسفم که دنياي قدرتمند نه تنها اين مساله را تاييد مي کند بلکه به شدت از رژيمي که در آنجاست حمايت مي کند و اين حق زير پا گذاشته شده را ناديده مي گيرد.

خاتمي تصريح کرد:ما به عنوان انسان، به عنوان طرفداران حقوق بشر، به عنوان کساني که مخالف هر گونه ظلم و تبعيض هستيم و به عنوان مسلمان و به خصوص با توجه به اينکه اکثريت قاطع اين مردم مسلمان هستند ،‌ بايد به اين امر اعتراض کنيم و وجدان بشر امروز را در مقابل اين ظلم بيدار نگه داريم تا انشالله به لطف خداوند در سراسر دنيا شاهد باشيم که ظلم از بين مي رود.

وي در عين حال گفت : البته اين ستم در مورد مسيحي ها و يهودي ها هم قابل قبول نيست .

خاتمي در پاسخ به اين سوال که چرا هر ساله شاهد افزايش حضور مردم در راهپيمايي روز قدس هستيم نيز گفت: مردم ما مساله استقلال ، آزادي ، ايجاد يک نظام مبتني بر خواست مردم را تجربه کرده اند و به نظرم روز به روز هم فشار بر ملت فلسطين بيشتر مي شود و آن آرماني که مردم دارند سبب مي شود در عرصه حضور داشته باشند به خصوص امروز که معتقديم مردم فلسطين در غزه و حتي در نوار غربي تحت سخت ترين فشارها هستند و سختي زيادي را تحمل مي کنند، مردم ما وجدان بيداري دارند و دلشان مي خواهد طرفداري خودشان را از آنها اعلام کنند.

 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:

فلسطين اساسي ترين و زنده ترين مساله دنياي اسلام است

رييس مجمع نظام در خطبه هاي نماز جمعه تهران در حضور جمع کثيري از نمازگزاران و راهپيمايان روز جهاني قدس گفت: فلسطين اساسي ترين وزنده ترين مساله دنياي اسلام است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني چهار کانون خيانت انگليس، فرانسه، برخي کشورهاي عربي و آمريکا را عامل اصلي شکل گيري رژيم صهيونيستي برشمرد و با تشريح نقش اين چهار کانون در يکصد سال گذشته تاکيد کرد: مقاومت مردم فلسطين ريشه بسياري از نهضت هاي اسلامي در دنياي اسلام است.

رييس مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: اعلام جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس توسط امام خميني (ره) نشان از هوشياري و آينده نگري آن امام راحل است و اين ابتکار به تدريج در حال گسترش در جهان اسلام است.

وي اظهار داشت: قطعا خداوند با وعده هايي که در قرآن کريم داده است مقاومت و پايداري مردم فلسطين را بي جواب نمي گذارد.

گفتني است،کارکنان سازمان تبليغات اسلامي در راهپيمايي روز جهاني قدس با پخش پوسترهاي مخصوص اين روز بزرگ در ميدان فلسطين و ميدان اباذر و ديگر مسيرهاي تعيين شده حضوري فعال داشتند.

 

دوشنبه 15 مهر 1387 - 11:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری