دوشنبه 28 خرداد 1397 - 12:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

ديگر مطالب

 

آرام

 

نرم افزار تعيين سن ساخته شد

 

نرم افزار تعيين سن که با استفاده از بررسي چهره افراد سن آنها را به دقت تعيين مي کند به منظور استفاده در مراکز امنيتي ساخته شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، دانشمندان دانشکاه ايلينويز نرم افزار دقيقي را براي تعيين سن افراد توليد کرده اند که با استفاده از معاينه صورت افراد سن حقيقي آنها را اعلام مي کند.

به گفته دانشمندان، صورت انسان سرشار از اطلاعات منحصر به فردي است که قادر به ايجاد شواهد بصري براي تخمين سن خواهند بود. همچنين خصوصيات چهره از قبيل قيافه، جنسيت و قوميت نقش مهمي را در آناليز تصويري صورت ايفا خواهد کرد.

به گفته سازندگان اين برنامه، مي توان از نرم افزار تخمين سن در مواردي که نياز به شناخت دقيق افراد نخواهد بود و تنها تشخيص سن آنها کفايت خواهد کرد مانند شناسايي کارمندان دولت استفاده کرد.

علاوه بر آن، از اين نرم افزار مي توان در امور امنيتي و تجسسي و مديريت روابط الکترونيکي استفاده کرد. براي مثال با استفاده از ايجاد منبع تصويري از صورت مشتريان و به دست آوردن آماري از تعداد مشتريان زن و مرد و سن آنها مي توان علايق آنها را تعيين کرده و با استفاده از آن تبليغات تجاري محصولات مختلف را در انحصار افرادي درآورد که نياز آنها مناسب آن آگهي تجاري خواهد بود.

اين نرم افزار قادر به شناسايي سنين 1 تا 93 سالگي بوده و محدوده دقت تخمين آن را مي توان با افزايش مجموعه داده هايي که از تصاوير هزار و 600 صورت در اختيار دارد، افزايش داد.

بر اساس گزارش ساينس ديلي، هزينه اين پروژه توسط انجمن ملي علوم تامين شده و نتايج آزمايشها و بررسي ها توسط اين نرم افزار در مجله موسسه مهندسين الکتريسيته و الکترونيک (ieee) منتشر شده است.

گفته مي شود که تشخيص سن افراد نه تنها براي انسانها امري پيچيده به حساب مي رود بلکه رايانه ها نيز براي انجام اين کار به دقت بالايي نياز خواهند داشت زيرا علاوه بر عوامل ژنتيکي، عواملي از قبيل سلامتي، مکان و موقعيت زندگي نيز بر سن افراد و تشخيص آن تاثير گذار خواهد بود.

 

شنبه 13 مهر 1387 - 16:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری