جمعه 20 تير 1399 - 1:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سيدرضا آباقي

 

عيد فطر باز شدن همه درهاي رحمت الهي به روي انسان روزه دار است

 

 

گفتگو با حجت الاسلام اسماعيل فلاح معاون امور مجلس و استان هاي سازمان تبليغات اسلامي

ماه رمضان با همه لحظات پر از معنويتش، با همه سحرهاو افطارها،شب هاي بزرگ قدر و جلسات پربار قرآنش،حال خوش روزه داران و خوان رحمت الهي اش،با نغمه هاي مناجات و ربّنايش و با همه... خيلي زودتر از آنچه فکر مي کرديم به پايان رسيد.

حالا ديگر نسيم خوش فطر در گلستان رحمت الهي رمضان به وزيدن گرفته و نغمه الله اکبر و الحمدلله علي ماهدانا در همه جا طنين افکنده است. خوشا به حال کساني که در ماه رمضان به معناي واقعي کلمه مهمان خدا بوده اند و روزه دار.

عيد سعيد فطر آن قدر براي مسلمانان بزرگ است که از آن گفتن و شنيدن آن طور که حق مطلب را به جا بياورد کار چندان ساده اي نيست. با اين حال با حجت الاسلام اسماعيل فلاح معاون امور مجلس و استان هاي سازمان تبليغات اسلامي در مورد جنبه هاي مختلف اين عيد بزرگ گفتگويي کرده ايم که در ادامه مطلب مي خوانيد.

مي توان گفت تجلي معناي دقيق روزه را بايد در لحظه افطار جستجو کرد يا اين طور بگويم آن چيزي ما آخرالامر از روزه برداشت مي کنيم به افطار برمي گردد. به نظر مي رسد خود عيد سعيد فطر نيز همان طور که از لحاظ ريشه لغوي اش مشخص است نوعي افطار محسوب مي شود . نظر شما در اين مورد چيست؟

البته من بر خلاف عقيده شما فکر مي کنم تمام معناي ماه رمضان و روزه به افطار خلاصه نمي شود.  

مي خواهم بگويم بين افطار و عيد سعيد فطر از لحاظ معنايي رابطه دقيقي وجود دارد چرا که روزه با افطار تمام مي شود و ماه رمضان با عيد سعيد فطر.شما اين مساله را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

به نظر من ماه رمضان کلا يک موقعيت خاص و ويژه ايست که خداوند آن را به بندگان خود عطا فرموده است. در بين همه ماه هاي قمري ديگر تنها رمضان است که ماه مهماني خدا ناميده شده است. يعني اين که خدا تمام بندگانش را در يک فرصت يک ماهه به سوي خود دعوت کرده است و هر فردي مي تواند بنا بر وسع و ظرفيت خود از اين فرصت استفاده کند.نوع ارتباط خدا با بندگانش ارتباطي معنوي و روحاني است بنابراين هر کسي که روحانيت و معنويتش بيشتر باشد از اين مهماني الهي بيشتر بهره مي برد. از بهترين اوقاتي که انسان مي تواند در ماه رمضان با خداي خودش راز و نياز  و درددل کند، يکي وقت سحر است و ديگري وقت افطار. حتي آنهايي هم که در اين ماه صرفا براي خوردن سحري از خواب برمي خيزند به خدا نزديک تر مي شوند. در حقيقت آغاز روزه با ارتباط معنوي انسان با خداي خود در وقت سحر همراه است به همين دليل اگر کسي به اين معنا توجه داشته باشد همان طور که در روايات آمده است، روزه دار واقعي محسوب مي شود و توجه به ذات اقدس الهي دارد. چنين کسي در لحظه افطار به نوعي وارد رضوان و بهشت الهي مي شود و به همان فعليتي مي رسد که خداوند براي او در نظر گرفته است. مي توان گفت براي چنين بنده اي که 30 روز با خدا ارتباط برقرار کرده و وارد رضوان او شده و همه اعمالش را متوجه قرب الي الله کرده است عيد سعيد فطر عيدي است که بنده بودن او را تضمين مي کند و بهشت را به او بشارت مي دهد. چه عيدي بالاتر از عيد فطر که انسان روزه دار در آن وارد رضوان الهي مي شود. انساني که 30 روز صائم بوده و با خدا ارتباط داشته است لايق پاداش بزرگي است که خداوند آن را در روز عيد سعيد فطر به او عطا مي کند. اگر اين امر ميسر شود آن وقت انسان همواره در طول سال ارتباط تنگاتنگي با خداي خويش دارد. درواقع قبولي عبادات او در ماه رمضان و ورودش به رضوان الهي بعد از 30 روز ارتباط معنوي با خدا، او را براي کل سال بيمه مي کند. در دعاي روز عيد فطر بارها خدا را حمد و ستايش مي کنيم براي اين که ما را مورد پذيرش خود قرار داده و زمينه را براي بخشش همه نعمت هايش به ما فراهم کرده است که بهترين آنها نعمت هدايت است لذا مي گوييم الله اکبر الحمد لله علي ما هدانا

پس از نظر شما عيد فطر درواقع نوعي ورود است

بله همين طور است چون خداوند در اين روز درهاي رحمت خود را بر بندگان مي گشايد.اين يعني چه؟ يعني اين که انسان وارد رضوان الهي مي شود چون بهشت همان متنعم شدن از نعمت هاي الهي در يک مکان امن است.البته مرتبه اين ورود براي هر فردي متفاوت است و بستگي دارد به نحوه ارتباط او با خدا.

همانطور که مي دانيد در روز عيد فطر روزه گرفتن حرام است.جالب اين جاست تکليف بزرگي که انجام آن در ماه رمضان عين ثواب بوده است حالا در روز عيد فطر به يکباره بر ما حرام مي شود.شما چه معنايي را از اين ضديت برداشت مي کنيد؟

روزه گرفتن در عيد فطر حرام است به خاطر اين که درهاي نعمت الهي به روي انسان باز شده است. کسي که مي خواهد از نعمت هاي الهي بهره مند شود نمي تواند روزه باشد.خداوند روزه را در اين روز خاص حرام كرده به اين دليل كه مي خواهد بندگانش از همه نعمت هاي او بهره مند شوند.

عيد فطر درحقيقت نوعي آزاد شدن از قيد و بند هاست. شما اين گفته را قبول داريد؟

بله قطعا عيد فطر با آزادي رابطه دارد چون شما 30 روز متوالي در يك چهارچوب خاص بوده ايد، از خيلي چيزها امساك كرده ايد و تمام اعضا و جوارحتان را از گناه نگه داشته ايد. در مراتب بالاتر روزه گرفتن، شما حتي جز خدا به كس ديگري فكر نكرده ايد. بعضي ها فقط اوامر و نواهي خدا را اطاعت مي كنند ولي بعضي ديگر رابطه شان با خدا بسيار عميق تر از اين حرف هاست. چنين كساني كه تمام اعضا و جوارحشان به ياد خداست عيد فطر حقيقي را به خوبي  درك مي كنند. به هر حال در عيد فطر انسان روزه دار از بسياري از تقيدات رهايي پيدا مي كند اما اين آزادي به معناي آزادي نفس نيست بلكه به معناي آزادي از نفس است. آزاده واقعي كسي است كه اميال نفساني را كنار گذاشته و از شيطان تبعيت نكند.

خيلي ها معتقدند كه احكام الهي احتياج به دليل و فلسفه ندارد. با اين حال با توجه به اين كه دادن زكات فطره واجب است آيا مي توان براي آن دليل خاصي پيدا كرد؟

نمي توانيم براي اين امر دليل قطعي بياوريم.هر چيزي زكات خاص خودش را دارد مثلاً زكات علم نشر آن است. در اين جا هم در حقيقت روزه گرفتن براي شما يك دارايي محسوب شده و بايد زكات آن را بدهيد. از طرف ديگر يكي از كارهايي كه در ماه رمضان خيلي به آن توصيه شده دستگيري از فقرا و مساكين است كه زكات فطره مي تواند اين امر را به خوبي محقق كند.به هرحال اكمال ثواب روزه بستگي به پرداخت فطريه دارد.زكات فطره درواقع جواز ورود به عيد فطر است و عيد فطر باز شدن همه درهاي رحمت الهي به روي انسان صائم و روزه دار است.

خيلي ها كه به قول معروف درست و حسابي در ماه رمضان عبادت كرده اند با فرا رسيدن عيد فطر اگرچه نوعي حال بسط و خوشحالي به آن ها دست مي دهد اما كمي ناراحت هم مي شوند. البته ميزان اين ناراحتي و حال قبض براي همه يكسان نيست. شما اين مساله را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

خب، براي كساني كه با آن فضاي پر از معنويت ماه رمضان انس گرفته و سحرها و افطارهايش را به خوبي درك كرده اند جدا شدن از اين فضا بسيار سخت است. شما وقتي با معشوق خود شروع مي كنيد به صحبت كردن تا آن لحظه آخر جدايي از اين كه مدتي را با او سر كرده ايد خوشحال هستيد اما وقتي از او جدا مي شويد از يك لحاظ ناراحت و از لحاظ ديگر خوشحال هستيد.از اين ناراحت هستيد كه از او جدا شده و از اين خوشحال هستيد كه مدتي را با معشوق خود گذرانده ايد. حال يك روزه دار واقعي هم در عيد فطر همين طور است. از اين كه از فضاي معنوي ماه رمضان جدا شده ناراحت و از اين كه توفيق30 روز مهمان خدا بودن را داشته خوشحال است.

اميدوارم كه خداوند تبارك و تعالي توفيق درك واقعي ماه رمضان و عيد سعيد فطر را به همه ما عطا كند. ما در قنوت نماز عيد فطر مي گوييم خدايا به حق اين روز بزرگ ما را داخل كن در آن چه كه محمد(ص) و آل او را داخل كرده اي و خارج كن از آن چه محمد (ص) و آل او را از آن خارج كرده اي. الهي آمين.

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 9 مهر 1387 - 13:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری