يكشنبه 18 خرداد 1399 - 10:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

اميد شاملو

 

چهل و سه عنوان محصول جديد از تبيان در نمايشگاه قرآن امسال

 

 

راحت‌ترين راهي كه مي‌توانيد خود را به نمايشگاه برسانيد اين است كه از مترو استفاده كنيد. راحت و بي دردسر در ايستگاه شهيد بهشتي يا مصلي پياده شويد و با خودروهاي ون به شبستان برويد. كرايه ون‌ها هم يك صلوات است و بس!

چند سالي هست كه مصلي جداي از وظايف آييني خود، به انجام امور نمايشگاه ها هم مي‌پردازد. نمايشگاه قرآن و نمايشگاه كتاب از برنامه‌هايي‌اند كه به ديدن هر ساله شان عادت كرده  است. مصلي امسال هم پذيرايي از شانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن را بر عهده دارد، كه مانند هر امر ديگري موافقان و مخالفاني را در پي دارد كه چندان به بحث ما مربوط نمي‌شود.

با ديدي كلي نمايشگاه به سه بخش مجزا و مختلف تقسيم شده، بخش نمايشي، بخش هنري، بخش فروش. بخش نمايش مربوط به غرفه‌هايي است كه چيزي براي فروش ندارند و بيشتر به امور فرهنگي مي‌پردازند. در بخش هنري، كارگاه‌هاي آموزش هنرهاي دستي برگزار است، از سفال گرفته تا خوشنويسي زبان انگليسي. بخش فروش هم به غرفه‌هايي مربوط مي‌شود كه اجناسي براي فروش دارند. بخش نمايشي در طبقه اول شبستان قرار دارد، بخش فروش در طبقه همكف و بخش هنري در زيرزمين حياط اصلي شبستان قرار گرفته.

ساعات بازديد از نمايشگاه از 15 تا 24 تنظيم شده، اگرچه در ظاهر تصميمي است كه براي آن وقت صرف شده، اما حداقل چيزي كه لحاظ نشده، در‌نظر گرفتن كارمندان نمايشگاه است! كه اين موضوع را مي توان از ميان گلايه‌هاي غرفه‌داران دريافت.

سازمان تبليغات اسلامي، در بخش فروش تبيان و در بخش نمايش دارالقرآن‌الكريم را دارد. دو موسسه‌اي كه در كارهاي قرآني شناخته شده و بسيار فعال‌اند.

مانند دوره‌هاي قبل، تبيان رنگ و بوي ديگري دارد، غرفه بزرگ، بازديدكنندگان فراوان، دكوري درخور و متفاوت، همه وهمه از نكاتي است كه تبيان را نه تنها از دارالقرآن كه از باقي غرفه‌ها هم جدا ميكند.

وقتي به بخش فروش نمايشگاه مي‌آييد، اگر تبيان را هم نشناسيد تا يكسره به سراغش برويد، با ديدن ظاهر آن و رايانه‌هايي كه بر سر هركدام كسي به جست و جو در ميان انواع متفاوتي از اطلاعات مي‌پردازد، شما را جذب مي‌كند. اگر اينها هم كارساز نباشند، جوايز «بيست ربع سكه» در هر پنجشنبه و هر جمعه كار خود را مي‌كند. اين جوايز براي كساني است كه در تبيان عضو مي‌شوند و يا محصولات آنرا خريداري مي‌كنند.

با همكاري نمايشگاه، سيستم اينترانت بي‌سيم تبيان در سالن‌هاي مصلي هم برقرار است و رايانه‌هاي داخل غرفه كه براي معرفي سايت تبيان يا محصولات نرم‌افزاري موسسه بكار ميروند، همگي به اين سيستم متصل‌اند.

بطور كلي 43 عنوان محصول نرم‌افزاري در اين دوره آورده شده كه به گفته مهندس اجاقي، مسئول بخش رايانه تبيان، براي اينكه بيشترين تلاش براي بهبود كيفيت آثار انجام گيرد، حدود 16 تا 17 عنوان از آثار كه در گذشته جزو محصولات تبيان بوده از رده خارج شده و در نمايشگاه شركت داده نشده.

اما از جمله نرم‌افزارهاي حاضر در غرفه مي‌توان به «مشكات»، «دايره‌المعارف معصومين»، «زائر» و «قرآن و عترت» اشاره كرد.كه نسخه انگليسي برخي از اين آثار هم جزو 43 عنوان گفته شده هستند.

از بخش‌هايي كه تبيان ويژه نمايشگاه راه‌اندازي كرده مي‌توان به سايت قرآني تبيان، كتابخانه صوتي قرآني و مدرسه مجازي قرآن و عترت اشاره كرد.

حامد، محمد و جواد كساني اند كه در غرفه حضور دارند و از كار‌كردن با سايت راضي‌اند و سايت را اينقدر غني مي‌دانند كه براي بار اول بيست دقيقه زمان براي ديدن بخش‌هاي مختلفش صرف كرده‌اند! و سايت را سايتي پربار در زمينه اطلاعات مي‌دانند. اما دوست دارند كه تنهايي در سايت پرسه نزنند و اهالي غرفه آنها را در شناسايي بخش‌هاي مختلف سايت كمك كنند.

دارالقرآن از ديگر موسسات وابسته به سازمان است كه در نمايشگاه غرفه دارد. اما از آنجا كه فضاي قرار گرفته در اختيارش ثلث فضاي سال گذشته است، نسبت به تبيان به چشم نمي‌آيد.

اما تمام تلاشش را كرده تا هر‌آنچه مي‌تواند را در معرض ديد عموم بگذارد. معرفي مترجمان و خطاطان قرآن، معرفي قرآن‌هاي چاپ شده در اندازه‌هاي مختلف و طرح‌هاي آموزشي و ترويجي از مهمترين بخشهايي است كه غرفه براي نمايش قرار داده.

اما در كنار اينها به معرفي فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن‌الكريم هم پرداخته كه از جمله آنها مي‌توان به آموزش قرآن به كاركنان دولت، اعطاي مدرك به حافظان قرآن، ساماندهي مشاركت‌هاي مردمي و نظارت بر چاپ و نشر قرآن اشاره كرد.

به گفته سعيد تواضعي مسئول غرفه دارالقرآن، از آنجا كه همه اينها براي جذب افراد كافي نيست، پس بخشي بنام مسابقه تصحيح قرآن كريم را تدارك ديده‌اند كه در آن افراد به تصحيح غلط‌هاي اعرابي تعمدي در صفحات قرآن مي‌پردازند و در صورتي كه اين كار را درست انجام دهند جوايزي از قبيل قرآن، ساعت يا چراغ مطالعه دريافت مي‌كنند.

در اين دوره از نمايشگاه، از غرفه‌هايي که بازديدکنندگان بسياري دارند مي‌توان به بخش خانواده، کودک و نوجوان اشاره کرد. هرچند اين غرفه‌ها مربوط به موسسات وابسته سازمان تبليغات نيست، اما ازدحام جمعيت ما را بر آن داشت تا به بيان فعاليت‌هاي اين بخش‌ها هم بپردازيم.

اولين سالي است که بخشي بنام خانواده در نمايشگاه راه‌اندازي شده، اما با اين حال هم از بازديد خوبي برخوردارند و هم فضاي خوبي براي کار. همه اينها به همراه برنامه‌هاي جالب توجه غرفه، افراد فراواني را جذب مي‌کند.

بخش خانواده فعاليت‌هايش را در پنج شاخه متمرکز کرده، اولين بخش «دو نيمه سيب» نام دارد که موضوع ازدواج را دنبال مي‌کند، دومين بخش، «کلبه مهر» است که به موضوع همسرداري مي‌پردازد، «نسل نور» سومين بخش است و هدفش راهکا‌رهاي تربيت فرزندان است، بخش چهارم «اصالت حضور» نام دارد و بحث زن در جامعه را بررسي مي‌کند و پنجمين بخش، بخش «آيين حضور» است که خانواده را از منظر آيين و شرايط حضور زن و مرد در جامعه نگاه مي‌کند.

ميزهاي گفت‌وگو از ديگر فعاليت‌هاي پرمخاطب اين غرفه است، که درواقع به فراخور هر بخش که در بالا آمد، يک ميز گفت‌وگو با حضور کارشناسان خانم و آقا از مرکز مشاوره حوزه‌هاي علميه قم و تهران ايجاد شده و به صورت زمان‌بندي‌شده به مخاطبان فرصت مشاوره داده مي شود.

در کنار همه اين فعاليت‌ها معرفي محصولات فرهنگي مانند کتاب، نرم افزار و لوح فشرده و معرفي چادرهاي آستين‌دار در برنامه غرفه است. بعنوان يادگاري هم، از خانواده‌هايي که به غرفه مي آيند عکسي يادگاري گرفته مي‌شود.

امسال غرفه‌هاي کودک و نوجوان، از يکديگر جدا شده‌اند و بطور مجزا فعاليت مي‌کنند.وقتي دليل اين تصميم را از مسئولان غرفه‌ها جويا شديم، از عدم دخالت خود در اين سياست سخن گفتند و اينکه اين تصميم هيات برگزاري نمايشگاه بوده.

اما در هر حال بخش کودک و نوجوان جزو بخش‌هايي است که همواره با خيل عظيمي از کودکان و نوجواناني که همراه خانواده‌هايشان به نمايشگاه آمده‌اند روبرو بوده.

مسئولان غرفه‌ها هم براي اين قشر کارگاه‌ها و مسابقاتي را درنظر گرفته اند تا آنها هم از اين مجموعه بزرگ با رضايت خارج شوند. از جمله کارگاه‌ها مي‌توان به نقاشي روميزي، نقاشي ديواري، کاغذبري، خوشنويسي، حفظ قرآن و داستان‌هاي قرآني اشاره کرد. سنجش معلومات قرآني، جدول‌هاي قرآني و رايانه از قسمت‌هاي مسابقه غرفه اند.

در غرفه کودک بخش رايانه طرفداران زيادي دارد و درواقع مجموعه‌اي از سوالات قرآني است، كه بصورت چهارگزينه‌اي ارائه شده. بخش جدول سوالاتي قرآني را مطرح مي کند که در صورت کامل‌کردن جدول رمز آن بدست مي آيد و رمز جداول از اسماء الهي است.

اگر به بخش هنري نمايشگاه سر بزنيد، اولين چيزي كه به چشم مي‌آيد حضور جوانان و نوجوانان بسياري است كه بعضي از آنها هر روزشان را براي آموزش ديدن زير نظراستاداني كه در اين بخش مشغول آموزش‌ دادن‌اند، در نمايشگاه سپري مي‌كنند. مانند جوان شيک پوشي كه بي‌هيچ واهمه‌اي از اينكه لباسش كثيف ‌شود، دست در گل سفالگري مي‌برد و با خود زمزمه مي‌كند:

در کارگه کوزه گري کردم راي

بر پله چرخ ديدم استاد بپاي

مي کرد دلير کوزه را دسته و سر

 از کله پادشاه و از دست گداي

و در گوشه‌اي ديگر، استاد قلم را بدست مي‌گيرد و سرمشق مي‌دهد تا شاگرد دنبال كند و بياموزد همه آنچه را كه استاد مي‌داند.آن يكي بر سنگ تيشه مي‌زند تا از دل سنگ، آنچه را كه مي‌خواهد بيرون بكشد.

اين بخش جوانان و نوجوانان زيادي را جذب كرده و جزو آن دسته از بخش‌هاي نمايشگاه است كه نمره بالايي را مي‌گيرد.

در هر حال، همزمان با ماه مبارك رمضان، شانزدهمين نمايشگاه قرآن، با همه نقاط قوت و ضعفش در حال برگزاري است و هر روز جمعيت كثيري را به سوي خود مي‌كشد. نقاط قوتي كه بيشتر مربوط مي‌شود به خدمات‌رساني به مراجعين و بخش هنري نمايشگاه و نقاط ضعفي كه خود را در ساعت كاري نمايشگاه، اختصاص فضا به غرفه‌ها و اطلاع‌رساني نمايشگاه نشان مي‌دهد.اميد است، در دوره‌هاي بعدي نقاط قوت را پررنگ‌تر و نقاط ضعف را كمتر ببينيم.

 

دوشنبه 8 مهر 1387 - 12:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری