جمعه 26 دی 1399 - 22:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

دكتر داود ميرزايي مقدم
مدیر کل دفتر مطالعات و رصد فرهنگی

 

القدس لنا ،والنصر لنا

 

 

سال 1363 وقتي دانش‌آموز كلاس دوم راهنمايي بودم سرودي را با دوستانم به راهنمايي آقاي حيدري (مربي پرورشي مدرسه‌) با عنوان «القدس لنا» آماده كرديم. لباس چريكي پوشيديم و با چفيه‌هايي كه روي صورتمان را پوشانده بود و با اسلحه‌هاي كلاشينكفي كه پايگاه بسيج شهيد غلامرضا دانش به ما داده بود با حالتي چريكي وارد محل برگزاري نماز جمعه‌ي شهر آشتيان (از توابع استان مركزي) شديم. من تك‌خوان گروه بودم. اين سرود را به كمك خداوند بزرگ و با زحمات مربي‌مان خيلي زيبا و تأثيرگذار اجرا كرديم. از آن روز تا به حال سال‌ها مي‌گذرد و باز هم جمعه‌ي آخر ماه مبارك رمضان كه مي‌رسد همنوا با بنيانگذار فقيد نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در «روز قدس» براي مظلوميت مردم بي‌پناه فلسطين غريب، قبل  از نماز جمعه، يك‌صدا فرياد «مرگ بر اسرائيل» سر مي‌دهيم.

اين روزها بيشتر از هر وقت ديگري صداي شكستن استخوان‌هاي اين رژيم غاصب به گوش مي‌رسد. هنوز زخم‌هاي عميق اين غده‌ي سرطاني از جنگ پيروزمندانه‌ي 33 روزه‌ي فرزندان و پيروان خميني كبير (ره) به رهبري فرمانده‌ي پرصلابت‌شان (سيدحسن نصرالله) بر تن رنجور حكومت اسرائيل التيام نيافته كه رسوايي مالي اولمرت و بي‌كفايتي‌هايش منجر به تغيير او شد.

ياد امام راحل عزيزمان كه رحمت ابدي بر او باد  به خير كه مي‌گفت:  «من طى ساليان دراز، خطر اسرائيل غاصب را گوشزد مسلمين نمودم كه اكنون، اين روزها به حملات وحشيانه خود به برادران و خواهران فلسطينى شدت بخشيده است و به ويژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطينى پياپى خانه و كاشانه ايشان را بمباران مى كند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌هاى اسلامى مى‌خواهم كه براى كوتاه كردن دست اين غاصب و پشتيبانان آن، به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت مى‌كنم آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ايام قدر است و مى تواند تعيين كننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد، به عنوان " روز قدس " انتخاب و طى مراسمى همبستگى بين‌المللى مسلمانان را در حمايت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطين اعلام نمايند. از خداوند متعال پيروزى مسلمانان را بر اهل كفر خواستارم. »

 امسال روز قدس با بارقه‌هاي اميد و پيروزي براي فلسطين عزيز همراه است و اين پيروزي نزديك‌تر مي‌شود اگر به پيام نويد پيروزي حق بر باطل خميني عزيز (ره) گوش فرا دهيم كه مي‌فرمود:

هان اي مسلمانان جهان، و مستضعفان تحت سلطه ستمگران! بپا خيزيد و دست اتحاد به هم دهيد و از اسلام و مقدرات خود دفاع كنيد و از هياهوي قدرتمندان نهراسيد كه اين قرن به خواست خداوند قادر، قرن غلبه مستضعفان بر مستكبرين و حق بر باطل است (پيام امام خميني(ره) به زائران بيت‌الله الحرام، تاريخ 29/6/61، صحيفه. ج 15، ص 125).

آري، روز قدس روز جهانى است، روزى نيست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است و امـروز روز اسـلام، روز قـدس‎ و فلسفه‌ي‎ انتظار است‎. منتظران‎ واقعي‎ كساني  هستند كه‎‎ هميشه و در همه‎ حال‎ آرزو مي‎ كنند حضرت‎ امام‎ زمان (ع) ظهور فرمايند و ظلم‎ را ريشه‎ كن‎ كنند. منتظران‎ از بي‎‎ عدالتي، ظلـم‎، تبـعيـض، تبري مي‎ جويند و انكار بت‎‌هاي زمـانـه‎ در هر شكل‎ و هر قيافه‎‎، جوهره‌ي دين‎‎ آنهاست‎. اما آيا مي‎‎ دانيم‎ كه‎‎ امـروزه هيـچ‎ نـدائي فراتر از نداي‎ مردم‎‎ مظلوم فلسطين‎ به‎ گـوش‎ نمي‎ رسد و آيا فـريـاد ايـن‎‎ مـردم‎، ايـن كودكان‎‎‎‎، زنان، پيرمـردان، پيـرزنـان و ... فراتر و رسـاتـر از آن‎ نـيسـت‎ كـه‎ اي‎ مسلمانان‎ آيا امروزه‎‎‎ كساني هستند كـه بـه ياري ‎ما بشتـابنـد؟  آيـا اشغـال‎ سـرزميـن‎ اجدادي‎ فلسطينيان‎‎ كه‎‎ تاريخ‎ آن به بيـش‎ از هزاران‎‎ سال‎ و به‎ كنعانيان برمي‌ گردد ظلـم‎، بي‎‎‎ عدالتي و تبعيض نيست؟ پـس‎ مـنتـظران‎ واقعـي‎ كجـا هسـتنــد؟ اي مسلمانان‎‎ اگر درافتخار منتـظر بـودن بـه‎ خود مي‌‎ باليد آيا مي‌دانيد كه‎‎ مقابلـه بـا مجسمه‌ي‎ ظلم‎‎ و بت‎ بي‎‎‎‌عدالتي يعني رژيم غاصب‎، تروريست‎ و ظالم‎‎ صهيونيسم بالاترين‎ جلوه‎‌ي انتظار است؟

انشاءالله از دست «تزيپي ليوني» كه عضو تيم پرستوهاي موساد است و سوابق خونخواري و بي‌رحمي خود را در موساد براي سال‌ها به اثبات رسانده و اين روزها از ديگر رقباي خود براي نخست‌وزيري اين رژيم جعلي، نيز كاري برنمي‌آيد و به اميد خداوند بزرگ، امسال اين قدرت نظامي پوشالي در هم خواهد شكست و وعده‌ي خداوند بزرگ تحقق خواهد يافت.

جا دارد سجده‌ي شكر به درگاه خداوند بزرگ به جاي آريم كه رهبري هوشمند داريم و هميشه فرامينش فصل‌الخطاب است و با صراحت هر چه تمام‌تر گروه‌هاي سياسي فعال كشور را در اظهارنظر نسنجيده و خام معاون رييس‌جمهور در دوستي با مردم اسرائيل به رفتار معقول و منطقي فراخواند. چقدر خوبست فعالان سياسي كشور ما در بزنگاه‌ها و موقعيت‌هاي حساس، يا فكر و تعقل سخن گفته و عمل كنند تا ناخواسته دشمن‌شادمان نكنند.

به اميد ديدار شما در راهپيمايي روز قدس؛ توفيق از خداست.

 

چهارشنبه 3 مهر 1387 - 15:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری