چهارشنبه 6 اسفند 1399 - 23:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روح الله تيموري نسب
كارشناس معاونت امور مجلس و استان‌ها

 

دفاع مقدس، عزت ايران اسلامي

 

 

جنگ و مصائبي كه به واسطه آن به پيكره جامعه انساني وارد مي‌شود هيچ‌گاه در ذهن تاريخ به فراموشي سپرده نمي‌شود و تبعات تحميلي و ناخوشايند آن تا سال‌ها بعد در خاطره‌ها باقي مي‌ماند. مرزهاي سرزميني كه مورد تجاوز چكمه‌هاي نامحرمان قرار مي‌گيرند، آسماني كه آرامش حيات‌‌بخش خود را از دست مي‌دهد، ديوارهاي خانه‌هايي كه فرو ريخته مي‌شود همه‌شان در يك لحظه تصاوير اميدبخش زندگي را با خودشان مخدوش مي‌كنند و آن‌گاه در ميان موجي از آثاري كه تا چندي پيش همه زندگي را فرياد مي‌زدند مي‌بايست تنها به حفظ تك نشانه‌هايي از زندگي انديشيد كه از چشم بدخواهان و سياه‌دلان مخفي مانده‌اند.

ثانيه‌ها و دقايقي كه تا چندي پيش به ساعت‌هاي زندگي هويت مي‌دادند در هياهوي نابرابر جنگ به لحظه‌هاي كوچك و رونده‌اي تبديل مي‌شوند كه غفلت از هر كدامشان دشمن را به تصرف مام ميهن بيشتر نزديك مي‌كند. دشمن حريصي كه هر چه در پيش رود لجوجانه خراب مي‌كند و به پيش مي‌آيد و نگهداشت هيچ چيز جز رسيدن به اهداف از پيش تعيين شده برايش اهميتي ندارد. در مقابل هجوم دشمن نمي‌توان جز به ايستادن و مقاومت كردن به هيچ چيز ديگري انديشيد.

مي‌بايست مردانه و با كمترين امكانات نگاه در چشمان حسود دشمن‌ خيره كرد و حرمت‌شكني‌هايش را پاسخي قاطعانه گفت.

اما در هجومي با تمامي امكانات و پشتيباني‌ها و در كمترين فرصت‌ها و امكانات موجود چه چيزي مي‌تواند ماشين جنگي دشمن را حتي براي لحظاتي متوقف كند و غرورش را بشكند جز اينكه اخلاص و ايمان‌ جان‌هاي مؤمن را به اتحادي جاودانه و با صلابت برساند. جان‌هاي با ارزشي كه با تمام عزتشان در مقابل هجوم نابرابر دشمن چون كوهي استوار مي‌ايستند و از رهايي از قفس محدود تن براي پاسداشت ميهن و ناموس‌شان نمي‌هراسند.

ملت آزادي‌خواه ايران مظلومانه در شرايطي مورد تجاوز و حمله دشمن كينه‌توز بعثي قرار گرفت كه تازه از شرايط سخت و بحراني انقلابي عظيم بدر آمده بود و براي ساختن ايراني آباد و اسلامي تنها به آينده‌اي روشن و سراسر اميد مي‌انديشيد و تمام توانش را براي رسيدن به اين آرزوي بزرگ اما نزديك صرف مي‌كرد.

اما شروع ناخواسته جنگ تحميلي با آن حجم عظيم و نفس‌گير خبر از رسيدن روزها و شب‌هاي ديگري مي‌داد و اينكه ملت ايران كه با تمام اندوخته و اراده‌اش از كوران حوادث انقلاب عبور كرده بود اين بار در جبهه ديگري قرار گرفته و مي‌بايست با وجود تمام سختي‌ها و دشواري‌ها بار ديگر همت عالي‌اش را به دفع دشمن صرف كند. مقاومتي كه جز با ايستادگي مردانه جان‌هاي عاشق ميهن اسلامي حتي تا به لحظه‌ رسيدن به عروجي غريبانه امكان‌پذير نبود.

ملت ايران در طول هشت‌سال جنگ تحميلي با نثار بسياري جان‌هاي با ارزش از همه اقشار در ميان خاكريزها و خاك گرم جبهه‌ها برگي سراسر عزت به اوراق باقي مانده تاريخ حيات بشري افزود تا جان دادن و از همه چيز دل بريدن براي پاسداشت ارزش‌ها و انسانيت ايده‌آلي تحقق‌پذير و جاودانه قلمداد گردد. ملتي كه با كمترين داشته‌هايش در برابر هجوم همه‌جانبه دشمن ايستاد و با سرخي خونش ذلتي هميشگي را تا دور دست‌هاي تاريخ برايش رقم زد.

اينگونه است كه پيروزي و سرافرازي در همه صحنه‌ها براي ملت ايران هميشگي گشت و دشمن بعثي در سياهي افكار و ايده‌هاي پوسيده‌اش براي هميشه به زباله‌دان تاريخ پيوست.

امروز كه سال‌ها از دفاع و مقاومت جانانه ملت استوار ايران گذشته است براي رسيدن به آينده‌اي بهتر و عبور از همه حوادث و مشكلات پيش رو همچنان مي‌بايست به بازخواني همت عالي نسلي پرداخت كه با تقديم همه داشته‌اش، عزت و احترام را براي خودش و آرامش را براي نسل‌هاي آينده به ارمغان آورد. همت عالي كه به ويژه نياز مبرم نسل جوان امروز است تا گذشته پر افتخار ميهنش را بهتر بشناسد و در برابر سختي‌ها براي رسيدن به شكوه لحظات روشن آينده لرزشي در قدم‌هايش به وجود نيايد.

 

شنبه 30 شهريور 1387 - 14:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری