سه‌شنبه 4 آذر 1399 - 19:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

مازيار فكري ارشاد

 

ابراهيم و ما

 

 

آنونس فيلم «دعوت» جديدترين ساخته ابراهيم حاتمي‌كيا اين روزها در سينماهاي تهران نمايش داده مي‌شود. فيلمي كه قرار است گل سرسبد اكران پرهيجان عيد سعيد فطر باشد. مسلماً با تماشاي يك آنونس نمي‌توان قضاوت جامع و كاملي درباره يك فيلم داشت. اما تماشاي همين صحنه‌هاي پراكنده و كوتاه مي‌تواند براي هواداران سينماي ويژه حاتمي‌كيا سرشار از دلهره و اميد باشد. آنچه به عنوان صحنه‌هايي از فيلم جديد حاتمي‌كيا ديديم، هيچ شباهتي به آنچه از سينماي اين فيلمساز توانمند در ذهن داريم ندارد. غرض اين نيست كه يك فيلمساز صاحب سبك، بايد تا ابد به يك شيوه و شمايل فيلم بسازد و ذره‌اي در جهان‌بيني سينمايي خود تغيير ايجاد نكند. هيچ فيلمسازي با طرفداران پر و پا قرص آثار خود چنين قرار را نگذاشته است و جز اين هم معقول و منطقي نيست.

حاتمي‌كيا را به عنوان مرثيه‌سراي جنگ و پيش از آن، آدم‌هاي زخم‌خورده جنگ مي‌شناسيم. با فيلم‌هايش بغض كرده‌ايم، فرياد زده‌ايم و اشك ريخته‌ايم. سال‌ها از پايان جنگ مي‌گذرد و آدم‌ها در گذر زمان تغيير مي‌كنند، كه اگر نكنند درجا زده‌اند. حاتمي‌كيا هم عهدي با ما نبسته كه تا پايان عمر حرفه‌اي‌اش، مرثيه‌خوان آدم‌هاي جنگ باشد. به ويژه آنكه برخي تصويري پاستوريزه و كنسروي از اين آدم‌ها بر پرده سينما مي‌خواهند و ما حاتمي‌كيا را چنين نمي‌پسنديم. اما اگر «دهه» آن آدم‌ها گذشته، خاطراتشان كه گم نشده و پا برجاست. اتفاقاً ابراهيم قصه ما هم بهترين كسي است كه مي‌تواند خاطره آن آدم‌ها و تجربيات‌شان را براي ما روايت كند.

از اين‌ها بگذريم. جديدترين ساخته فيلمساز محبوب ما عيد فطر روي پرده مي‌رود. اما آنچه به عنوان آنونس فيلم ديديم ما را نگران مي‌كند. فضاها و آدم‌هايي در اين فيلم به تصوير كشيده شده‌اند، كه فضاي آشناي سينماي حاتمي‌كيا را برايمان تداعي نمي‌كند. آيا ابراهيم قصه ما اين فضاها و اين آدم‌ها را مي‌شناسد؟ آيا جنس دغدغه‌هاي آنان با جنس دغدغه‌هاي حاتمي‌كيا همخواني دارد؟ اين همه بازيگر نام‌آشناي سينماي تجاري و غيرتجاري در فيلمي از ابراهيم حاتمي‌كيا چه مي‌كنند؟ آيا به خوبي و درستي هدايت شده‌اند و آيا بار ديگر شاهد روايت قصه‌اي دلچسب از فيلمساز محبوبمان خواهيم بود؟ همان‌گونه كه اشاره كردم، قضاوت بر اساس آنونس يك فيلم كاري شتاب‌زده و ناصواب است. اما نكند اين بار سرخورده شويم. روزي در يك برنامه تلويزيوني از حاتمي‌كيا درباره يكي از فيمسازان هم‌نسل و هم‌فكرش پرسيدند. اشك به چشم آورد و گفت: خدا آخر و عاقبت همه ما را به خير كند. نكند واكنش ما به آخرين فيلم حاتمي‌كيا از همين دسته باشد. بايد صبر كرد. خدا آخر و عاقبت همه ما را به خير كند!

 

چهارشنبه 20 شهريور 1387 - 13:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری