پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

نشست خبري معاون پژوهشي و آموزشي سازمان در خصوص سومين جشنواره كتاب دين

 

 

معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در نشست خبري «جشنواره كتاب دين و پژوهش هاي برتر و معرفي نرم افزار سير مطالعات اسلامي» با اشاره به برگزاري اين جشنواره  در 12 ارديبهشت 88 مقارن با سالروز شهادت استاد مطهري گفت: اين اقدام يکي از 120 فعاليت معاونت پژوهشي است که در سراسر کشور پيگيري مي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،حجت‌الاسلام سيد جواد موسوي هوايي با بيان اين كه سازمان طبق حکم امام (ره) و مقام معظم رهبري وظيفه تبليغ اسلام را به عهده دارد، اظهار داشت: سازمان وظيفه دارد طبق نياز جامعه به ويژه جوانان، اسلام را عرضه کند.

وي با تأکيد بر اينکه جشنواره کتاب دين و مطالعات برتر و نرم افزار سير مطالعات اسلامي يکي از 120 فعاليت و برنامه‌هاي معاونت پژوهشي سازمان تبليغات است که در سراسر کشور پيگيري مي شود، تصريح کرد: مسئله کتاب و کتابخواني هر جامعه‌اي موجب رشد، تعالي و تمدن سازي آن جامعه مي شود. از اين رو به منظور تشويق جوانان به سوي کتابخواني در حوزه دين جشنواره کتاب دين را برگزار مي‌کنيم که پس از برگزاري دوسالانه آن، بخش پژوهشهاي برتر را هم به منظور استفاده از ظرفيت علاقمندان به اين بخش امسال به آن اضافه کرديم.

معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اينکه در اين جشنواره در 5 حوزه اصلي کتاب مورد توجه قرار مي‌گيرد، اين حوزه ها را با قرآن، حديث، اخلاق، حوزه فلسفه، کلام، عرفان، حوزه سيره و تاريخ، تمدن اسلام، حوزه فقه، اصول و حقوق اسلامي، حوزه دين و علوم انساني مرتبط خواند و گفت: در جشنواره اول که در سال 83 برگزار شد 5 هزار اثر در مرحله اوليه ثبت کرديم که داوري طي 5 مرحله از سوي شوراي سياستگذاري انجام شد. اما انگيزه اصلي اين است که بتوان پژوهشهاي برتر ميان رشته اي بين علم فرهنگ و علم ارتباطات و علم ديني برقرار شود که به روز بوده و مورد استفاده جوانان قرار گيرد.

وي با تأکيد بر اينکه اين جشنواره براي جواناني که دغدغه فکري، استراتژي فرهنگي و مهندسي فرهنگي دارند، در اضلاع مختلف مؤثر است، افزود: نويسندگان جوان توانستند که طرحهاي نو ارائه کرده و کتابهايي را به چاپ برسانند. اين جشنواره جاي خود را ميان فرهيختگان بازکرده است، اما اطلاع رساني ضعيفي در اين زمينه صورت گرفت و رسانه ها به خوبي به اين موضوع نپرداختند.

حجت الاسلام موسوي هوايي با تأکيد بر اينکه جشنواره دوم را با محوريت سال پيامبر اکرم (ص) پشت سر گذاشتيم، يادآور شد: معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي رمان بلند "مسيا خاتم پيامبران" را در مقابل رمان سلمان رشدي منتشر کرد که موسوي گرمارودي آن را نوشت. مسيا در انجيل نام حضرت محمد (ص) است اما تبليغ خوبي براي آن نشد.

وي با بيان اينکه از ابزارهاي نوين و کتابهاي الکترونيک نيز بهره برداري مي شود، گفت: سايت www.pajohe.ir براي روحانيون مستقر، مبلغان و مبلغات، ائمه جماعات، ولادت و شهادت حضرت زهرا (س) و مناسبت جمادي الاول و جمادي الثاني به مناسبت ولادت و شهادت حضرت زهرا (س) مطالبي دارد که حدود 100 صفحه a4 عنوان مختلف مورد نياز در فضاي مجازي قرار داديم که مورد استفاده آنان قرار مي گيرد. همچنين مطالبي درباره دعا و ماه رمضان مطالبي براي مخاطبان در سايت قرار داده ايم.

حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي با اشاره به اينکه آمارها نشان مي دهد که هنوز کتاب به عنوان گزينه انتقال مفاهيم بيشترين آمار را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: سومين جشنواره کتاب دين، 12 ارديبهشت ماه سال 1388 در سالروز شهادت استاد مطهري برگزار مي شود که طي دو مرحله خواهد بود که اينک در مرحله گزينش اوليه هستيم.

وي در ادامه به دستاوردهاي دو جشنواره گذشته اشاره کرد و گفت که مجموعه پژوهشهاي برتر و پژوهشهايي که انجام شد از لحاظ فرهنگي کار بسيار خوبي بود که مي توان آن را در فضاي فرهنگي کشور به عنوان کتاب جيبي و پالتويي منتشر کرد. همچنين فرصت خوبي براي کشف خلأهاي موجود بوده است.

معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اينکه سازمان تبليغات اسلامي به منظور تشويق و ايجاد انگيزه براي جوانان به انتشار کتابهاي مفيد با حجم کم روي آورده است که با مطالب کم، رسا و گويا باشند، تصريح کرد: مجموعه 45 جلدي کتاب "انتظار مطهر" که با عناوين تازه و به روز برگرفته از تفکر شهيد مطهري است، با استقبال خوبي رو به رو شده است که مي توان گفت در برهه اي نيز کمياب شده است.

وي بزرگترين اقدام در ايجاد موج فرهنگ ديني در جامعه را کنارگذاشتن عنانيتها و منيتها خواند که جلوي توليد و توزيع مفيد را مي گيرد.

وي در بخش معرفي نرم افزارسير مطالعات اسلامي با تأکيد بر اينکه سرگرداني دانشجويان و دانش آموزان در مطالعات اسلامي و اينکه نمي دانستند از کجا بايد مطالعه اسلامي را آغاز کنند، عاملي براي معرفي نرم افزار سير مطالعاتي اسلامي شده است، گفت: اين سير مطالعاتي براي اقشار مختلف در نظر گرفته شده که مباحث قرآن، حديث، اخلاقي، تربيتي، فلسفي، عرفاني، حقوقي، فقهي، اصول دين، فروع دين، اخلاقيات و احکام دين را که رابطه دين و علوم انساني را پوشش مي دهد، مورد توجه قرار مي گيرد.

حجت الاسلام موسوي هوايي با اشاره به اينکه اين نرم افزار در بخشهاي مختلف سه سير مقدماتي، متوسطه و عالي دارد که در هر بخش 5 کتاب را معرفي کرديم، اظهار داشت: با 25 سير و عنوان مختلف براي مخاطبان کودک، نوجوان، جوان، بانوان، دانشجويان، طلاب و اساتيد اقدام کرده ايم که اگر اين 7 گروه را در 25 و سپس در 3 ضرب کنيم وسعت نرم افزار سير مطالعاتي را نشان مي دهد.

وي با تأکيد بر اينکه اين نرم افزار سير مطالعاتي به صورت لوح فشرده در اختيار اشخاص قرار مي گيرد، گفت: در اين راستا بيش از 8 هزار عنوان کتاب را بررسي و رده بندي کرده ايم که سعي داريم تا 23 هزار کتاب موجود مذهبي را در بازار سير دهيم . قرار است اين نرم افزار تا ميلاد امام حسن (ع) ارائه شود.

معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي با تأکيد بر اينکه با بررسي آسيبهاي اين حوزه روند مطلوب و رو به رشدي داشته ايم به طوري که 4 سال پيش 15 هزار مبلغ را به مناسبت ماه مبارک رمضان اعزام مي کرديم اما اين تعداد امسال به 27 هزار نفر رسيده است، گفت: يکي از موانعي که پيش مي آيد استفاده غلط از ابزارها، عدم استفاده از ابزارهاي خوب و عدم استفاده از سليقه جوانان است که به منظور بررسي اين آسيبها نياز به آمار علمي هست که در مرکز جامع داده هاي ديني آمارها ارائه شد است و با هزينه اي 1 ميلياردي به زودي در اختيار مخاطبان عام قرار مي گيرد.

وي در ادامه لوح فشرده "نواي انتظار" براي امام زمان (عج) و "وصال" براي ماه مبارک رمضان را از ديگر فعاليتهاي سازمان خواند.

توسلي مدير گروه دفتر تهيه و توليد متون سازمان تبليغات اسلامي در اين نشست خبري افزود: از ارديبهشت امسال و از اوايل نمايشگاه کتاب فراخوان جشنواره را از طريق پوسترها شروع کرديم که بعد از آن نامه هاي جداگانه اي ارسال شد. آثار تا 28 اسفندماه جمع آوري مي شوند.

مشروح برنامه "پرسمان" که با حضور حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد، چهارشنبه شب ساعت 22 از راديو گفتگو موج fm رديف 9/103 پخش مي شود.

 

شنبه 16 شهريور 1387 - 9:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری