جمعه 16 خرداد 1399 - 1:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

برگزاري چهاردهمين نشست کارشناسان تشکل هاي ديني

 

 

چهاردهمين نشست کارشناسان تشکل هاي ديني ادارات كل تبليغات اسلامي استانهاي كشور با حضور معاون امور فرهنگي و تبليغ، مديركل تشكل هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان و رؤساي گروه ها و كارشناسان اين اداره كل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ابتداي اين نشست حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان در سخناني گفت: بحث ساماندهي تشکل‌هاي ديني يکي از ماموريت‌هاي بسيار مهم سازمان است که اگر بخواهيم فعاليت‌هاي سازمان را اولويت بندي کنيم، بعد از بحث توجه به قرآن، تشکل‌هاي ديني به عنوان اولويت دوم مطرح است.

وي گستردگي فعاليت و مردمي بودن را دو ويژگي مهم تشکل هاي ديني برشمرد و افزود:تشکل‌هاي ديني در دين باوري جامعه تاثير بسيار زيادي دارند.

روحاني نژاد با بيان اين که تشکل‌هاي ديني به‌ويژه هيئات مذهبي با هم مورد توجه مسؤولان نظام اعم از مقام معظم رهبري و رئيس جمهور است، ادامه داد: دشمنان نظام به خوبي مي دانند که هيئات مذهبي تا چه حد مي توانند در حوزه فرهنگ تاثيرگذار باشند؛ بنابراين سعي مي کنند اين فرصت فرهنگي را تبديل به تهديد فرهنگي کنند و بسياري از ارزش‌ها و باورهاي ما را زير سوال برند.

روحاني نژاد با تاکيد بر حفظ سنت گذشتگان در عرصه برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به تشکل‌هاي ديني، تصريح کرد: نظريه پردازان و جامعه شناسان دشمن همچون ساموئل هانتينگتون تشکل هاي ديني را از محورهاي گوناگون مورد بحث قرار داده اند. آنها مي خواهند کاربرد تشکل هاي ديني را به سمت غيرمذهبي شدن تغيير دهند.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان با اشاره به رهنمودهاي امام خميني (ره) در مورد برگزاري عزاداري‌ها به روش سنتي، اظهار داشت: سنت‌هاي پيشينيان ما نبايد دستخوش تفکر غرب قرار گيرد. دشمنان در صدد تغيير سنت‌هاي ما هستند و ما در اين مورد بايد هوشيار باشيم.

وي يادآور شد: تغيير محتواي برنامه‌ها و چهره سازي، از ديگر برنامه هاي دشمن براي تغيير کاربري هيئات مذهبي از دين باورتر شدن مردم به سمت بي تفاوتي آنها به مذهب است. آنها در صددند چهره‌هايي را در هيئات مذهبي پرورش دهند که حتي سخن علما و مراجع هم برايشان مهم نباشد.

در ادامه اين نشست حجت الاسلام يعقوب ديلمقاني مديركل تشكل هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان به تبيين شاخص هاي كيفي اين اداره كل پرداخت.

رييس گروه هماهنگي و نظارت بر مراكز فرهنگي سازمان:

تشكل‌هاي ديني بايد براي جذب جوانان خانه تكاني كلي داشته باشند

رييس گروه هماهنگي و نظارت بر مراكز فرهنگي معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي نيز در جلسه كارگروه كانون هاي فرهنگي در جمع كارشناسان تشكل هاي ديني مراكز استان ها در سخناني گفت: همه تشكل هاي ديني بايد براي جذب جوانان خانه تكاني كلي داشته باشند.

غلامرضايي با بيان اين كه كانون هاي فرهنگي ـ تبليغي مباني اعتقادي را به صورت كلاسيك به جوانان مي آموزند، افزود:ما بايد جوانان خود را در چنين كانون هايي در برابر تهاجمات فرهنگي واكسينه كنيم.بايد ببينيم علاقه جوانان از كجا شروع شده تا ما هم از همان جا كار فرهنگي را شروع كنيم.

وي با اشاره به حمايت سازمان از 239 كانون فرهنگي ـ تبليغي محوري در سال جاري،ادامه داد: كانون هاي فرهنگي ـ تبليغي مي توانند با فعاليت هاي تفريحي، ورزشي و آموزشي جوانان زيادي را به سوي خود جذب كنند.

تشکيل کارگروه هيئات مذهبي

چهاردهمين نشست کارشناسان تشکل‌هاي ديني ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها با تشکيل کار گروه هيئات مذهبي ادامه پيدا كرد.

در آغاز جلسه اين کار گروه، حسام سيروس رييس گروه سازماندهي و نظارت برهيئات مذهبي معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان با تبيين شاخص‌ها و زيرشاخص‌هاي هيئات مذهبي و توضيح در مورد شوراهاي هيئات مذهبي و كميسيون صدورمجوز گفت: اطلاعات مربوط به هيئات مذهبي از استان‌ها بايد به صورت كامل همراه با اولويت بندي براي ما ارسال شود.

وي ادامه داد: برپايي نمايشگاه مناسبت‌هاي مذهبي و كنگره شعر عاشورايي دو طرح مهم ما در سال جاري محسوب مي شود.

رييس گروه مناطق ويژه سازمان تبليغات اسلامي:

بايد برنامه‌هاي مذهبي را متناسب با فرهنگ بومي هر استان اجرا كنيم

رييس گروه مناطق ويژه سازمان تبليغات اسلامي نيز با حضور در چهاردهمين نشست كارشناسان تشكل‌هاي ديني مراكز استان‌ها با ارائه توضيحاتي در مورد اهداف، وظايف، طرح ها و برنامه هاي اين گروه در سخناني گفت: بايد برنامه هاي مذهبي را متناسب با فرهنگ بومي هر استان اجرا كنيم.

حجت الاسلام احمد حاتميان وهابيت و گروه هاي معنويت گراي انحرافي را دو تهديد فرهنگي كشور برشمرد و ادامه داد:اگر چه وهابيت به ظاهر از دل يك مذهب برخاسته اما خاستگاه اصلي آن كاملا سياسي و ضد مذهبي است. وهابيت حتي بسياري از اركان مذهبي اهل سنت را هم قبول ندارد. بايد مباني فقهي و شبهات ايجاد شده توسط وهابيت را شناسايي كنيم.

وي ادامه داد: مسلك‌هاي انحرافي و جريان‌هاي نوظهور معنويت‌گرا كه دم از عرفان مي‌زنند و ادعاي رساندن انسان به آرامش روحي را دارند، بعضي از جوانان را به راحتي به سوي خود جذب مي كنند كه در اين مورد بايد جوانان را با فرهنگ ناب اسلامي آشنا كنيم و به آنها بگوييم كه عرفان اسلامي برخاسته از قرآن است و الگوي آن كسي جز علي (ع) نيست.

حاتميان با اشاره به احاديثي از امام علي (ع) مبني بر وحدت بين مسلمين، افزود: تشكل‌هاي ديني بايد برنامه‌هاي خود را با توجه به فرهنگ ناب اهل بيت (ع) اجرا كنند.

رييس گروه مناطق ويژه سازمان با بيان اين كه عزاداري‌ها بايد مبتني بر آگاهي و شناخت از اهل بيت برگزار شود، تصريح كرد:نبايد مراسم عزاداري را طوري برگزار كنيم كه ايجاد حساسيت كند.

بررسي طرح ها و برنامه هاي مربوط به اقشار تاثيرگذار در استان ها

پس از آن با تشكيل كارگروه ديگري طرح ها و فعاليت‌هاي مربوط به اقشار تاثير گذار اجتماعي در استان‌ها مورد بررسي قرار گرفت.

حجت الاسلام رهنمايي رييس گروه ارتباط و سازماندهي اقشار اجتماعي معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در جلسه اين كارگروه در مورد مسايل و موضوعاتي همچون معرفي اقشار تاثير گذار ، طرح هاي اجرا شده در سال هاي گذشته و معرفي برنامه هاي سال جاري، كانون مداحان، بنياد دعبل خزاعي و آيين نامه گزارش نويسي سخن گفت.

اين جلسه با پرسش و پاسخ در مورد مسايل و مشكلات مربوط به اقشار تاثير گذار در استان ها ادامه پيدا كرد.

تشکيل کارگروه انجمن‌هاي اسلامي

در ادامه اين نشست دو روزه در جلسه كارگروه انجمن هاي اسلامي، مويد جهانبخش رييس گروه سازماندهي و نظارت بر انجمن‌هاي اسلامي معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان با تبيين زيرشاخص‌هاي انجمن‌هاي اسلامي و ارائه توضيحاتي در مورد اساس‌نامه جامع اين انجمن‌ها و اعتبارات استاني در سخناني گفت: در مورد اساس‌نامه جديد انجمن‌هاي اسلامي از همه استان‌ها نظرخواهي شده است.

وي با تاكيد بر لزوم گزارش دهي استان‌ها در بحث انجمن‌ها ادامه داد: انجمن‌هاي اسلامي از پشتوانه قانوني محكمي برخوردارند و ما به طور جدي از آنها حمايت برنامه‌اي مي‌كنيم.

اين جلسه با پرسش و پاسخ در مورد مسايل و مشكلات مربوط به انجمن‌هاي اسلامي ادامه پيدا كرد.

پس از آن كارگروه بانك اطلاعات تشكل هاي ديني براي بررسي نحوه استفاده از آن بعد از ارتقاي نرم افزاري تشكيل شد.

چهاردهمين نشست کارشناسان تشکل‌هاي ديني ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها كه 12 و13 مرداد در متل شيان لويزان برگزار شد، با تقدير از كارشناسان برگزيده استان‌ها با حضور حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان پايان يافت.

 

يكشنبه 10 شهريور 1387 - 12:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری