چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 21:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت‌الاسلام محمدباقر مدرس بستان‌آبادي

 

قرآن، رمز موفقيت پيامبر

 

بنا به شهادت تاريخ عمده رمز موفقيت رسول اكرم(ص) قرآن بود. مخصوصاً در مكه دستور به تشريع احكام دستور نيامده بود، جز منع شرك و تحريم ربا، و آن نمازي كه مسلمانان به صورت فرادا يا با جماعت مي‌خواندند، به رغبت بود نه وجوب و با نماز در مدينه تفاوت‌ها داشت، از جمله ركوع نداشت، از قيام به سجود مي‌شدند و به تشهّد نماز ختم مي‌كردند.1

بيشتر فعاليت پيامبر در مكه تلقي وحي و القاء آيات قرآن بود و قسمت اعظم سوره‌ها در مكّه نازل شده است. از 114 سوره قرآن هشتاد شش سوره در مكه نازل شده است. و البته بيشتر سوره‌هاي مكي كوتاه و گاهي سه يا چهار آيه است.

ولكن كمي بيشتر از ربع در مدينه نازل شده كه بيشتر در بيان احكام است. در عدد آيات بين 6204 و 6214 و 6219 و 6225 بين اهل مكه و مدينه و شام و بصره و كوفه اختلاف است تعداد هزار و ششصد چند آيه از آن در مدينه نازل شده است.

طفيل بن عمر شاعر صاحب قبيله و دانشمند وارد مكه شد. جاسوسان قريش فهميدند كه طفيل به منظور گرويدن به آئين پيامبر آمده و اسلام او به قريش بسيار گران و سنگين بود. پس با عزمي ‌گران صحنه بساط سوء تبليغات را گستردند پيش طفيل و به گريه و قيافه مظلومانه درآمدند و گفتند: اين مرد كه كنار كعبه نماز مي‌خواند اتحاد ما را بهم زده، نفاق بر ما افكنده، مي‌ترسيم قبيله‌ات را  از تو متفرق سازد. طفيل از سخنان آنها متأثر شد. مي‌گويد: تصميم گرفتم صبحگاهان كه براي طواف مي‌روم به او حرف نزنم، فلذا پنبه توي گوش‌هايم كردم وارد مسجد شدم. ناگهان يك مرتبه كلام بسيار شيريني بگوشم رسيد كه بيش از حدّ احساس لذّت كردم. به خود گفتم مادرت بعزايت نشيند! تو يك شاعر دانشمندي، چرا به حرف بزچران‌ها و جهال مكه گوش مي‌كني؟ پنبه‌ها را دور انداختم و نخواستم در مسجد با او تماس بگيرم. به خانه رفت و در خانه به محضرش رسيدم. جريان قريش را بازگو كردم و گفتم اكنون آئين خود را به من تعليم كن و مقداري قرآن به من ياد بده.

رسول خدا آئين اسلام را به من تعليم فرمود در حالي كه تا آن روز معقول‌تر از آن آئين در زندگي خود نشنيده بودم به حضرتش عرض كردم: من رئيس قبيله هستم، آئين شما را در ميان قبيله نشر خواهم داد. تا روز حادثه جنگ خيبر نشر داد و در آن روز با هفتاد يا هشتاد خانواده مسلمان به رسول خدا پيوست.2

 

1- مقدمه نهج الفصاحه، ص 46 به نقل از ابن ابي الحديد

2- اسدالغابه، ج 3 ص 55

 

چهارشنبه 6 شهريور 1387 - 17:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری