شنبه 17 خرداد 1399 - 21:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

آرام

 

حوزه علوم انساني بايد بر اساس انديشه دانشمندان مسلمان، آيات و روايات و انديشه علماي خلف و حاضر باشد

 

 

رئيس سازمان تبليغات اسلامي از فعاليت شوراي اسلامي شدن دانشگاهها براي طراحي کلان متون درسي دانشگاهي خبر داد و ابراز اميدواري کرد اين طراحي کلان در شوراي اسلامي شدن دانشگاهها به نتيجه برسد و متون درسي به صورت هدفمند اسلامي شوند.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي ، حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيد مهدي خاموشي با اعلام اين مطلب گفت : شوراي عالي انقلاب فرهنگي ماموريت اسلامي شدن علوم و اينکه آيا کتابها يا محتواي علومي که تدريس مي شوند به ديد اسلامي تدوين شده اند را به شوراي اسلامي شدن دانشگاهها سپرده تا براي متون درسي دانشگاهها اظهار نظر و تدبير کنند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي خاطرنشان کرد: حوزه علوم انساني نبايد بر مبناي غرب و انديشه توليدي غرب پيش رود بلکه بايد بر اساس انديشه دانشمندان مسلمان، آيات و روايات و انديشه علماي خلف و حاضر باشد. همچنين نگاه به فعاليتهاي تربيتي دانشگاه مي تواند شاخصي براي اسلامي شدن دانشگاهها باشد که اکنون آمار فعاليتهاي تربيتي و فرهنگي دانشگاهها رو به پيشرفت است و ميزان معتکفين دانشجو، اردوهاي دانشجويي و فعاليتهاي فرهنگي دانشگاهها افزايش داشته است.

وي وجه ديگري از دانشگاه اسلامي را هر چه نزديکتر شدن دانشجويان کشور به ويژگيهاي دانشجوي مسلمان دانست و افزود: دانشجويان کشورمان ترکيب بسيار خوبي دارند، البته در هر جمعيتي افراد خاصي نيز وجود دارند اما در جمع دانشجويان کشورمان افرادي با تربيت، با فرهنگ و توان بالاي انديشه بومي اسلامي و دلداده مکتب و آئين و فرهنگ خود هستند اما توقع ما بلند است و معتقديم خوبي موجود بايد افزون شود و به نقاط بالاي ويژگيهاي تربيتي دانشجوي مسلمان برسيم.

دكتر سيد مهدي خاموشي با يادآوري نزديک شدن نقشه جامع علمي کشور به مراحل نهايي گفت: نقشه جامع علمي کشور به زودي به صحن شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي آيد و به سمع و نظر انديشمندان مي رسد کما اينکه مشاوره هاي سنگين و بکارگيري فرهيختگان علوم مختلف در زمينه تدوين نقشه جامع علمي کشور صورت گرفته و شاهد پيگيري مجدانه رئيس و اعضاي کارگروه اين نقشه هستيم.

وي با تاکيد بر ضرورت ترسيم دقيق شاخصه هاي رسيدن به اهداف چشم انداز در حوزه علم و فناوري گفت: به نظر مي رسد در حال حاضر برنامه هاي توسعه متصدي و متولي اين گونه اعمال و هدفمنديهاي موقت هستند اما تعيين شاخصه هاي دقيق تر در عرصه علم و فناوري ضرورت دارد تا بدانيم هر سال بايد چه مقدار از راه را طي کنيم. همچنين ترسيم چشم انداز براي گروههاي مرجع، اساتيد و پژوهشگران ضروري است تا بتوانيم دائم و مستمر در مورد ميزان و سرعت نزديک شدن به اهداف چشم انداز و اهداف مقطعي خودآزمايي کنيم.

حجت الاسلام و المسلمين دکتر خاموشي با يادآوري رشد روزافزون تعداد مقالات علمي بين المللي کشورمان و پيشرفتهاي کشور در حوزه هايي نظير بيوتکنولوژي، نانوتکنولوژي، هوافضا، حوزه ديجيتال، حوزه هسته اي در بکارگيري دانش صلح آميز هسته اي و پزشکي و ... در خصوص وضعيت کشورمان در حوزه علوم انساني معتقد است: به نظر مي رسد جمهوري اسلامي ايران در حوزه علوم انساني خيلي بيشتر پيشرفت داشته اما شاخصه هايش زياد مشخص نيست.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي افزود: به نظر مي رسد با مقايسه تعداد مقالات علوم انساني و تعداد کتب کشورمان در حوزه علوم انساني نسبت به کشورهاي هدف چشم انداز به اين نتيجه برسيم که ايران داراي رقم بسيار بالايي است. بنابراين بايد نوع حرکت در علوم انساني را نيز در زمينه فعاليتهاي انجام شده در کشورمان شاخص گذاري کنيم. در يک جمع بندي کلي نيز مي توان گفت که فعاليتهاي علمي و فناوري جمهوري اسلامي ايران در دهه اخير و ان شاء الله در دهه پيش رو در حال انسجام و قوت بيشتر و تخصصي تر شده است.

دکتر خاموشي تاکيد کرد: نگاه دولت و مجلس شوراي اسلامي و برنامه ريزان سنواتي و برنامه هاي توسعه بايد طوري باشد که کاري در کشور صورت نگيرد مگر اينکه پشتوانه پژوهشي داشته باشد.

 

 

يكشنبه 20 مرداد 1387 - 10:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری