شنبه 21 فروردين 1400 - 19:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روح الله تيموري نسب
كارشناس معاونت امور مجلس و استان‌ها

 

حقيقت آزادگي

 

 

به مناسبت ميلاد نوراني حضرت حسين‌ابن‌علي (ع)

آزادي و مردانگي مديون حسين‌ابن علي (ع) است كه با ايمان راسخ و استوارش به واژه‌ها معنايي جاوداني و هميشگي بخشيد آنگاه كه بدون ذره‌اي ترديد در اعتقاد و خلوص قلبي‌اش در ميان لشكريان سياهي پرچم‌دار همه خوبي‌هاي ماندگار شد.

چگونه مي‌توان در ميان انبوهي از دنيافروشي و نامردمي‌ها ايستاد و خم به ابرو نياورد آنگاه كه هويت‌هاي نيك انساني به صداي وسوسه‌انگيز طلا و نقره فروخته مي‌شود؟ چگونه مي‌توان قامت خويش را در ميان مردماني استوار كرد كه به ترسي خيالي همه  وعده ها قول‌هاي خويش را فراموش مي‌كنند تا مبادا شيريني خواب غفلت‌شان زايل شود؟ تنها حسين‌ابن علي (ع) است كه ميراث‌دار به حق دين راستين جد بزرگوارش است و در ميان همه مخالفت‌ها لحظه‌اي بار امانت الهي را بر زمين نمي‌گذارد و خويشتن را با تمام توانش مسئول حفظ همه پاكي‌ها و درستي‌ها مي داند حتي اگر در اين راه، عزيزترين كسانش آزرده و رنجيده خاطر شده و به استقبال شهادت روند.

آسان نيست كه از طفل چندماهه تا جوانان برناي خاندان خويش را در كنار كارواني مشايعت كني كه مقصدي برايش متصور نيست و در مقابل جماعتي دنيا طلب راه‌ بازگشتي برايشان باقي نباشد، اما چه باك كه معارف و ارزش‌هاي دين راستين رسول‌الله مي‌بايست از گزند جهالت‌ها و ناداني‌ زمانه مصون بماند و خورشيد معرفت دل همه مشتاقان را روشنايي بخشد و خانه تاريكي و سياهي را ويران كند.

سوم شعبان سال سوم هجري خجسته زاد روز امام بزرگي است. وقتي صفحات راستين تاريخ را ورق مي‌زنيم و از سوم شعبان سال سوم هجرت خودمان را به دهم محرم سال 61 هجري و دل و عقل‌‌مان را به خصائل نيكو و برگزيده حسين‌ابن علي (ع) مي‌رسانيم، كم كم خود محدود و ناقص‌مان را به دست فراموشي مي‌سپاريم و به روشني تجلي كمال را در وجود سيدالشهدا (ع) مي‌بينيم. وجودي نوراني كه شبيه‌ترين مردان  به رسول خدا (ص) و به حق سرور جوانان اهل بهشت است.

اگر طالب درك نور و معرفت حقيقي هستيم و مي‌خواهيم به فراموشي مزمني از جنس تكرار زمانه دچار نشويم و اگر مي‌خواهيم از سايه روشن كمالات وجود انساني به در آييم و قدري از خود كهنه و عادت زده‌مان دور شويم و واژه‌ها و مفاهيم ناب حيات انساني را به اندازه وسع‌مان بشناسيم بايد حقايق روشن و بي‌صداي تاريخ را بشناسيم، تاريخي كه با حضور آزاد مردان بزرگي از سلاله رسول‌الله (ص) همچون حسين‌ابن علي (ع) جاوداني و ماندگاري واژه‌ها و مفاهيمش را كسب كرده است و به خود و تداومش مي‌نازد.

 

دوشنبه 14 مرداد 1387 - 16:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری