جمعه 9 خرداد 1399 - 21:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت‌الاسلام محمدباقر مدرس بستان‌آبادي

 

قرآن سرلوحه خلقت است

 

 سماعه بن مهران از امام صادق (ع) نقل مي‌‌كند كه فرمود «اِنّ العزيز الجبّار انزل عليكم كتابه و هو الصادق البّارُ فيه خبركم و خبر مُن قبلكم و خبر من بعدكم و خبر السماء و الأرض ولو اتاكم مَنْ يخبركم عن ذالك تعجبتم» همانا خداي عزيز جبّار كتابش را بر شما فرو فرستاده و اوست راستگو و خيرخواه. در آن كتاب سرنوشت و اخبار شما و سرنوشت و اخبار اقوام گذشته و اقوام آينده آمده و سرنوشت آسمان و زمين در آن بيان شده و اگر كسي نزد شما آيد و از آنها به شما آگاهي دهد هرآينه در شگفت مي‌مانيد.1 علت شگفتي آن است كه چه كسي مي‌تواند از هزاران سال‌هاي گذشته و هزاران سال‌هاي آينده را حكايت كند و آگاهي دهد جز خدا؟ پس قرآن بهترين شاهد و دليل است كه از نزد خدا آمده و بايد به قرآن با چشم عظمت نگاه كرد.

ابي الجارود گويد، امام باقر (ع) مي‌فرمود، رسول الله (ص) فرموده: «انا اوّل واقد علي العزيز الجبار يوم القيامه و كتابهُ و اهل بيتي ثمّ امتّي ثم اسألهم ما فعلتم بكتاب الله و با اهل بيني» من نخستين كسي هستم كه روز قيامت بر خداي عزيز جبّار وارد مي‌شوم همراه كتابش و اهل بيتم، سپس امتم وارد مي‌شوند، پس از ايشان مي‌پرسم چه كرديد با كتاب خدا و اهل بيت من.2

بنابر مفاد روايات قرآن نه تنها براي اين است كه بخوانيم از خواندن آن ثواب ببريم و با اين ديد به آن نگاه كنيم بلكه قرآن ثقل اكبر است، سرلوحه خلقت  است و هدايت اقوم است. بايد عظمت قرآن از اين بعد مورد توجه قرار گيرد.

1- اصول كافي ج 4 ص 399 حديث 3

2- اصول كافي ج 4 ص 400 حديث 4

 

 

سه‌شنبه 8 مرداد 1387 - 17:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری