جمعه 16 خرداد 1399 - 7:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت‌الاسلام محمدباقر مدرس بستان‌آبادي

 

قرآن شفاي دل‌هاست

 

 

پايگاه عظمت قرآن را كه يكي از ثقلين است بايد از نظر آيات قرآن به دست آورد:

«اِنّ هذا القران يهدي للَتي هي اَقْوم» )سوره اسراء آيه 9( اين قرآن راهنمايي مي‌كند به راهي كه راست و محكم‌تر است و در آن موعظه و شفاء دل‌هاي بيمار است و راهنما و رحمت براي مؤمنان است.

«يا ايها الناس قدجائتكم موعظةٌ من ربكم و شفاء لما في الصدور و هديً و رحمه للمؤمنين» (يونس 57) اي مردم به شما از طرف خدا موعظه آمده كه آن عافيت‌دهنده است به شبهات و امراض باطني شما و راهنماي بشر و رحمت بر مؤمنين است.

طلحه بن زيد از امام صادق روايت مي‌كند كه فرمود «انِّ هذا القرآن فيه منار الهدي و مصباح الدجي فَلْيُجّلَ جال نَظَرَه فانّ التفكّرَ حياة قلب البَصيرِ كما يمشي المستيرفي الظلمات بالنور» همانا اين قرآن «كتابي» است كه در آن است مناره روشنايي هدايت و چراغ‌هاي شب تاريك، پس بايد جولان دهد شخص تيزبين به درك حقايق ديدگاه خود را، و براي فراگيري روشنايي آن نظر خود را بگشايد. همانا ديدگاه دقيق و انديشه كردن همان زنده كردن دل‌هاي تيزبين است، مانند كسي كه در تاريكي راه مي‌رود و نور مي‌طلبد1يعني چطور كه روندگان در تاريكي در پي پيدا كردن روشنايي جديت مي‌كنند پيروان قرآن هم بايد در استفاده از روشنايي و هدايت قرآن جدي باشند؛ مانند تشنگان در جستجوي آب.

1- اصول كافي ترحم ج 4 ص 400 حديث 5

 

سه‌شنبه 8 مرداد 1387 - 17:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری