جمعه 9 خرداد 1399 - 20:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت‌الاسلام محمدباقر مدرس بستان‌آبادي

 

عقوبت سكوت در برابر منكر

 

 پيش‌تر گفته شد كه هر كه راضي به عمل گناه كسي باشد گرفتار همان عقوبت عامل مي‌شود. ولي روايت ديگري هم هست كه مي‌فرمايد كساني كه در مقابل اعمال منكرات ساكت بنشينند گرفتار عقوبت مي‌شوند ولو در درون راضي نباشد.

طلحه شامي از امام باقر (ع) نقل كرده كه از امام درباره آيه 165 سوره اعراف «فلما نسوا ماذُكّروا» توضيح خواستند، امام فرمود: «كانوا ثلاثه اصناف صنف ائتمروا و امروا فتنجوا وصنف ائتَمروا و لم يأمروا فَمَسجَوا ذرّاً و صنف لم يأتمروا و لم يأمروا فهلكوا» يك صنف گفتگو و مشاوره كردند و امر را پذيرفتند و نجات يافتند و صنف ديگر گفتگو و مشاوره كردند ولي دستورات مشاور‌ها يعني نهي‌كنندگان را قبول نكردند لذا مسخ شدند و بصورت ميمون درآمدند، گروه سوم كه نه حاضر به گفتگو شده و نه نهي از منكر كردند ساكت نشستند، آنها هم هلاك شدند.1

صريح آيه و اين روايت اين است: دو گروه گرفتار و يك گروه نجات يافتند؛ گروه متجاوز به مسخ گرفتار شدند و گروه نظاره‌گر و بي‌تفاوت بعلت سكوت به عذاب و هلاكت گرفتار آمدند.

جاي سئوال است كه افراد بي‌گناه چرا گرفتار شدند و خشم الهي آنها را فراگرفت. جوابش از خود آيه و روايت روشن مي‌شود: زيرا آنها با سكوتشان گناه را رواج مي‌دادند به خيال آن‌كه اگر اعتراض كنند شايد بازارشان كساد شود و حداقل دچار ضعف و آشفتگي گردند.

 

1- بحارالانوار ج 100 ص 76

 

 

سه‌شنبه 25 تير 1387 - 14:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری