جمعه 9 خرداد 1399 - 10:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت‌الاسلام محمدباقر مدرس بستان‌آبادي

 

رابطه تبليغ با امر به معروف و نهي از منكر

 

 «تبليغ» و «امر به معروف و نهي از منكر» در اسلام دو موضوع متفاوت است كه نسبت بين آنها اعمّ و اخص مطلق است. هر آمر به معروف و ناهي از منكر مي‌تواند وظايف تبليغ را هم انجام دهد ولي هر مبلّغ نمي‌تواند امر به معروف و نهي از منكر كننده باشد. بلكه هر يك احكام ويژه‌ خود را دارد و در مقام اجراء افراد خاص خود را مي‌طلبد. بنابراين تبليغ از ماده بلاغ يعني رسيدن به انتهاي مقصد است، اعمّ از مكان و زمان و مفاهيم؛ و آشكار و روشن كردن حقايق و واقعيات است، اعمّ از احكام و اخلاق و روش زندگي و امور اجتماعي و صنعت و حرفه و هر آنچه در رفاه بشر و زندگي انسان كارساز و مورد پسند دين و عقل و عرف عامّ است. براي هر كسي كه اطلاعي در اين رشته‌ها دارد مجاز و لازم است وارد عمل شود و براي اين عمل مقدّس آيات قرآني مشوّق‌اند و دستور اكيد دارند:

1-آيه 39 سوره احزاب: «الذين يبلغون رسالات الله و يخشونه و لايخشون احداً الاّ الله وَ كَفي بالله حَسيباً» آنان كه پيام‌هاي خدا را به مردم مي‌رسانند و تنها از خدا مي‌ترسند و جز او از كسي واهمه و ترس ندارند خدا پناه و نگاهدارنده و حسابگر آنها است.

و لو در تفاسير به قرينه كلمه رسالات «الذّين را» به انبياء اختصاص داده‌اند و لكن سياق و قرائن خارجي نشان مي‌دهد كه منظور از رسالات وحي آسماني نيست بلكه همه كارهاي خداپسندانه است. در نتيجه هر كسي كه شايستگي تبليغ از حيث دانش و بيان و قلم را دارد قيام به اين عمل مقدس وظيفه او است.

2- آيه 18 سوره عنكبوت: «و ما علي الرسول الاّ البلاغ المبين» تنها وظيفه رسول رساندن احكام و روشن كردن دين است. در اين دو سوره در يك مضمون تبليغ را از وظايف اوليه رسولان مي‌داند.

3- آيه 92 مائده: اهميت تبليغ در اين آيه بسيار بالا است «فَانِ تَوليتّم فَاعْلَموا انمِّا علي رسولنا البلاغ المبين» اگر شما از اطاعت برگرديد منحصراً و حتماً بر عهده رسول ما است تبليغ روشن.

از آيات فوق روشن گرديد كه تبليغ يكي از مهم‌ترين وظايف رسول الله است و در مرحله بعدي وظايف اوصياء و سپس از وظايف امت است كه شايستگي دارند. اين راهي است كه قرآن به روي ما باز كرده و راهنمايي نموده است.

و پس از انقلاب از مواهب امام راحل است كه مسير تبليغ دين را براي ملت مسلمان هموار كرده و سازماندهي نمود و مشكلات و موانع را از سر راه برداشت و اگر سابق موانعي وجود داشت كه داشت و مشكلاتي سر راه بود كه بود الان آنها وجود ندارد. سازمان تبليغات اسلامي با گستردگي تمام در سرتاسر كشور و در كشورهاي خارج از مبلغين پشتيباني مي‌كند و آنها را دعوت به امداد و كمك كرده و اعزام مي‌كند كه خود كتاب جداگانه مي‌خواهد كه در آينده اشاره خواهد شد.

 

سه‌شنبه 25 تير 1387 - 13:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری