پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدحسين سيدغراب

 

تشريح فعاليت پايگاه داده هاي فرهنگي ديني

 

 

مديركل پژوهش‌هاي كاربردي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي اول تير همزمان با سالروز تأسيس سازمان تبليغات اسلامي و روز تبليغ و اطلاع رساني ديني در يك نشست‌ خبري به معرفي فعاليت هاي پايگاه داده هاي فرهنگي ديني که زير نظر دفتر برنامه ريزي پژوهش هاي کاربردي فعال شده است، پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دکتر عليرضا فروغي در نشست خبري "معرفي فعاليت هاي پايگاه داده-هاي فرهنگي ديني مرکز پژوهش هاي دين" اظهار داشت: در حال حاضر چند صد پژوهشکده در سراسر کشور وجود دارد که در زمينه مباحث ديني مشغول فعاليت هستند و اين نياز از سوي سازمان احساس شد که پايگاهي تأسيس شود تا در آن پژوهش هاي اجتماعي دين ساماندهي شود.

فروغي با يادآوري اين که فعاليت پايگاه از سال 85 آغاز، اما به صورت رسمي در 21 آذر ماه  سال 86 افتتاح شد، تصريح کرد: از آن زمان اقدام به گردآوري داده هاي اوليه در حوزه مباحث داده‌هاي سياسي، اقتصادي، و اجتماعي کرديم. با توجه به اين که داده هاي سرشماري سال 1375 گردآوري، پردازش و ساماندهي شده در حال حاضر مشغول شاخص هاي سرشماري سال 1385 هستيم که در کنار آن داده هاي فرهنگي- ديني مرتبط با حوزه ي دين را هم گردآوري مي کنيم.

مسئول مركز پژوهش‌هاي ديني سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: استناد به آمار و داده ها مورد پذيرش عموم، کارشناسان و نخبگان قرار گرفته است ولي ما در اين زمينه با فقر شديدي مواجه هستيم. طبعاً در حوزه ي اجتماعي، فرهنگي و دين اين فقر بيشتر نمود دارد. در بخش اقتصادي بانک مرکزي، متکفّل اين مسؤوليت است؛ اما در بخش اجتماعي پايگاه داده هاي اجتماعي در سال 1377 در وزارت کشور تأسيس شد و تا سال 1381 الي 82 فعاليت خودش را داشت ولي به دلايلي آن فعاليت در اين سالها کمتر ادامه داده شده است. پس از  بررسي متوجه شديم که در حوزه فرهنگي و ديني اين گردآوري داده ها صورت نمي گيرد. به هر حال با جمع بندي که صورت گرفت فعاليت پايگاه شروع شد. 

فروغي با تأکيد بر اين که در حوزه مطالعات اجتماعي دين نياز به مرکز پژوهش هاي دين مد نظر بود گفت: مرکز پژوهش هاي دين در سه حوزه فعاليت خواهد کرد که يکي پژوهش هاي نظري، ديگري پژوهش هاي پيمايشي و سوم پايگاه داده هاي فرهنگي ديني است که ارتباطي ارگانيک ميان اين سه بخش مذکور وجود دارد؛ يعني در پايگاه، داده ها گردآوري مي شوند و در دو بخش پژوهشي مورد تحليل و توصيف قرار مي گيرند. در عين حال با پژوهش هاي نظري که انجام خواهد شد، ما به طرف اين خواهيم رفت که يک پيمايش ارزش ها و نگرش هاي ديني ايرانيان در آينده اي نزديک انجام شود. براي شکل گيري اين پيمايش بايد مطالعات مرتبط به حوزه ي دين به طور تخصصي انجام شود که اين کار از چند سال قبل آغاز شده است.

وي ياد آور شد: سنجه هاي دين داري که در حال حاضر در دنيا به پيمايش  گذاشته مي شود عمدتاً ناظر به کشورهاي اروپايي و آمريکاي شمالي در قرن بيستم و ناظر به مذهب پروتستان مي‌باشد. در حالي که ما يک سنجش بومي و ملي مي خواهيم که متناسب با فرهنگ و تمدن ايراني و اسلامي باشد که آن سنجه گردآوري شده است. بنابراين از ميان سه حوزه ابتدا حوزه سوم را افتتاح کرده ايم يعني گردآوري داده هايي که متناسب با مأموريت دستگاه و نهاد است اما در واقع تحليل حوزه ي فرهنگ، جداي از حوزه ي اقتصاد، اجتماع و سياست نمي تواند انجام شود بنابراين به اين نتيجه رسيديم که داده هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي را هم گردآوري کنيم. وقتي مثلاً در يک حوزه ي ديني يا فرهنگي اطلاعاتي را در اختيار کارشناس قرار مي دهيم بايد اطلاعات اقتصادي، سياسي و اجتماعي آن را هم در اختيار او بگذاريم.

مديركل دفتر پژوهش‌هاي كاربردي سازمان تبليغات اسلامي افزود: براي اين پايگاه نقشه اي در نظر گرفته شده است که در اين نقشه گردآوري داده ها در حوزه ي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي- ديني صورت مي گيرد که نقشه ي آن به صورت مکتوب و تصويري موجود است.

وي با اشاره به اين که تاکنون اطلس مساجد کشور و اطلس تشکل هاي فرهنگي - ديني ارائه شده است، گفت: اطلس حوزه-هاي علميه، روحانيون و هم چنين تشکل ها و  ngoهاي ديني نيز از اهداف آتي اين مرکز محسوب مي‌شود

عضو هيأت علمي دانشگاه شيراز با اشاره به اين که نظام تصميم-گيري و تصميم سازي در کشور بايستي مبتني بر نگاه کارشناسي باشد تصريح کرد: وقتي کارشناسي در قاعده ي هرم سازماني قرار دارد کارکردن بر اساس اعداد و ارقام صحيح منتج به نتيجه مي-شود، در واقع دوره کارشناسي هاي انتزاعي، ذهني، سليقه اي و ذوقي به سر آمده است و اكنون نياز به يک مبنا و سکو براي کارشناسي داريم، اظهار نظر کارشناس يا  استاد ناظري که از بيرون پروژه اي را بررسي مي کند هم نياز به اعداد و ارقام مستند بيروني دارد البته فعاليت هاي خوبي در حوزه ها و بخش هاي ديگر انجام شده است اما نسبت به آن مطلوب و ايده آلي که نظام برنامه ريزي و مديريت فرهنگي- ديني کشور در نظر گرفته، خيلي فاصله داريم.

وي يادآور شد: مأموريت ما آسيب هاي اجتماعي يا شاخص‌هاي اقتصادي و اجتماعي نيست، اين‌ها متولي خاص خودش را دارد بلکه سازمان تبليغات اسلامي دستگاهي است که مديريت فرهنگي ديني کشور به عهده آن است ولي به جهت اين که حوزه هاي اقتصاد، اجتماع و فرهنگ يک کلاف مرتبط به هم هستند تحليل اين حوزه ها جداي از هم نمي تواند انجام شود لذا وقتي مسأله‌ ي فرهنگي را مي خواهيم تحليل کنيم بايد بستر-هاي اقتصادي و پهنه ي برخورداري و محروميت را داشته باشيم.

مسئول مرکز پژوهش هاي دين با بيان اين که پايگاه داده‌هاي ديني به عنوان طرحي ملي داراي بيش از 10 هزار مقاله در حوزه دين با عنوان سنجه هاي دين داري، ابعاد دين داري و هويت ديني است که آن ها از سال 2000 به بعد جمع آوري شده است، اظهار داشت: اين پايگاه هنوز به صورت آنلاين راه اندازي نشده، اما براي استفاده مديران، کارشناسان، پژوهشگران حوزه دين و عموم مردم به زودي راه اندازي خواهد شد.

در ادامه اين مراسم اردشير گراوند، مجري پروژه پايگاه داده‌هاي فرهنگي ديني طي سخناني با اشاره بر اين كه آمار، پايه همه تصميم‌گيري‌هاست گفت: يكي از شاخصه‌هاي توسعه در هر كشوري استفاده آن كشور از اعداد و آمار است.

وي سپس به ارائه توضيحات و گزارشات گسترده‌اي درباره ظرفيت‌هاي پايگاه مذكور پرداخت.

 

 

 

چهارشنبه 12 تير 1387 - 15:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری