دوشنبه 29 دی 1399 - 0:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام حجت ارشاد حسيني

 

برترين الگوي آسماني

 

 

بِسمِ الله الرَّحمنِ الرَّحيمِ

اِنّا اَعطَيناکَ الکَوثَر، فَصلِّ لِرَبِّکَ وَانحَر، اِنَّ شانِئَکَ هُوَالاَبتَر

"اي پيامبر! ما به تو کوثر عطا کرديم، پس نماز بگزاربراي پروردگارت و قرباني کن که همانا دشمن بدگو و بدخواه تو (عاص بن وائل) ابتر و دم بريده و مقطوع النسل است."

 

و خداوند فاطمه را بانوي بهشت قرار داد. بزرگ بانويي که ميلادش جهل جاهلان عصر را در هم شکست و باعث عزّت دخترکاني شد که پيشتر موجب ذلت پدر بودند و وجودشان ننگي براي طايفه عرب.

شدت علاقه پيامبر اکرم (ص)  به دخترش فاطمه (س) در آن حد بود که بارها مي فرمودند: فاطمه پاره تن من است[1] و آنچنان او را عزيز مي داشتند که فرمودند: "رضا و خشنودي خداوند در گرو رضاي فاطمه (س) و خشم و غضب خداوند بسته به خشم و غضب فاطمه (س) است."[2]

فاطمه را خداوند نام نهاد، نام او آنقدر نزد خداوند متعال قيمت دارد که وقتي در جواب جبرئيل مي خواهد اهل بيت نبوت و معدن رسالت را معرفي بفرمايد، اين نام، نام فاطمه را محور قرار مي دهد و فقط اين نام را ذکر مي کند: "هُم فاطمهُ و اَبوُها و بَعلُها و بَنوُها"[3]

پس براي او علي (ع) را برمي گزيند. تا، همسري و همراهي ولايت کند. علي (ع)، اميرمومنان، پسر عموي رسول خدا (ص)، چنانچه اگر علي (ع)  نبود، براي فاطمه (س) تا روز قيامت در سراسر زمين کفو و همتايي نبود.[4]

پيامبر اکرم (ص) به اذن خدا، به عنوان پاداش و اجر زحمت رسالت، مودت و دوستي با فاطمه (س) را خواستار مي شود.[5]

از زمان پيامبري آدم تا خاتم (ص)، زناني زيستند که در عصر خويش الگو و نمونه بودند و هرکدام مقرب درگاه الهي، چون حضرت مريم (س) مادر مسيح. اما خداوند  فاطمه(س) را فاطمه قرار مي دهد و ايشان  از نظر قرب به حق تعالي و تقرب در پيشگاه او  به مقامي خاص و يکتا  مي رسد. که هيچکدام از آنان با فاطمه (س) برابري نمي کنند.   

چنانکه، خداوند مريم (س) را نيز،  بزرگ داشت و او را سيده نساء عالم زمان خود خواند[6] اما،  او فاطمه (س) را  سيده نساء تمام عالميان از اولين تا آخرين[7] ناميد.   

ملائک و جبرئيل با مريم(س) سخن گفتند[8] ولي ملائک و جبرئيل مکررا بر فاطمه(س) فرود مي آمدند و با وي سخن مي گفتند و جبرئيل از تمام آينده به فاطمه (س) خبر مي داد و آن حضرت پس از گفتگو سخنان خود را براي امام علي (ع) املاء مي کردند و امام علي (ع) آنها را در مصحف فاطمه (س) جمع آوري مي کردند.[9]

حضرت مريم(س) نذر حضرت رحمن بود که تا سن بلوغ در خدمت معبد باشد و بعد از آن خود مخير باشد که در معبد بماند يا خير. به يک معنا، حضرت مريم (س) خدمتگذار خانه خداوند شد و خداوند نيز او را پذيرفت[10] اما بانوي اسلام، صديقه طاهره (س) به مقام والاي "اَمهُ الّلهي" و کنيزي خود خداوند نائل آمد و هيچ کس در اين مقام، همگام او نيست. [11]

خداوند مريم(س) را پاک و طاهر قرار داد و به او مقام عصمت داد و درباره او فقط فرمود: "وَطَهَّرَک" [12] اما عصمت و طهارتي که فاطمه (س) از آن برخوردار است هيچ پيغمبري حتي انبياء اولوالعزم جز پيامبر خاتم (ص) داراي آن نيست. قرآن کريم از عصمت و طهارت فاطمه (س) در ضمن عنوان اهل بيت، سخن مي گويد و چنان تأکيدي دارد که درباره هيچ کس اينگونه بيان نمي کند. [13]

حضرت مريم (س) منصب "اُمُّ کلمه الله"[14] است يعني مادر مسيحي که کلمه الله است و مريم (س) به برکت او اُمُّ کلمه الله است. همان مسيحي ، که افتخارش سربازي پسر فاطمه (س) است که پس از ظهور حجه بن الحسن العسکري (عج) از آسمان فرود مي آيد و به او اقتدا مي کند.

اما فاطمه (س)" اُمُّ الکلمات"[15] است؛ فاطمه (س) يازده امام معصوم (ع) ،که امام مسيح اند دارد. امامان معصومي که قرآن ايشان را کلمات الله خوانده است.

و اين چنين فاطمه (س) از مريم (س) برتر و والاتر مي شود.

آري،  فاطمه (س) بزرگ بانويي است که تمام انبياء الهي به جز پيامبر خاتم (ص)، شأن شاگردي مکتب فاطمه (س) را دارند. ايشان نه تنها برترين و والاترين الگو و نمونه براي تمامي انسانها از نخستين  تا آخرين است بلکه مربي و معلم همه ما از هر قشر و مسلک و مذهب و آييني است و شفيعه ما در روز محشر مي باشند.

شاگردان و شيفتگان فاطمه (س) از ايشان بهره مي جويند و سخنان و رفتار ايشان را سر لوحه زندگي خويش قرار مي دهند. بزرگ ترين شاگرد مکتب فاطمه (س) در عصر ما امام خميني (ره)، بود که در سرتاسر نهضت انقلابي خويش در مبارزه و با ظلم و طاغوت لحظه اي از حضرت  فاطمه (س) و فرزندانش جدا نشد و همواره از آنها و خداوند متعال استمداد گرفت که اگر نبود، يقينا چنين انقلاب سترگ و حماسه بزرگي به دست او انجام نمي شد، حادثه اي که تمام انديشمندان جهان شبه معجزه تفسير کرده اند و کاري خدايي دانسته اند و بدون ترديد چنين بود.

 

1- بحار الانوار، ج 3، ص 92.

2- بحارالانوار، ج43، ص19.

3- مفاتيح الجنان، حديث کساء.

4- بيت الاحزان، ص21.

5- سوره شوري، آيه 23.

6- سوره آل عمران، آيه 43.

7- مفاتيح الجنان، ص 521.

8- سوره آل عمران، آيه 43.

9- بحار الانوار، علامه مجلسي، ج10. مصحف فاطمه (س): کتابي است که جميع علوم و تمام حوادث آينده در آن موجود است و فعلا آن کتاب مقدس نزد امام زمان (عج) مي باشد.

10- سوره آل عمران، آيه 38.

11- بحارالانوار، ج43، ص172.

12-سوره آل عمران، آيه 43.

13- سوره احزاب، آيه 34.

14- سوره آل عمران، آيه 46.

15- سوره لقمان، آيه 28.

16- فاطمه زهرا بانوي بهشت، سيد محمد حسن مومني.

 

يكشنبه 2 تير 1387 - 11:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری