شنبه 21 فروردين 1400 - 19:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرمين سليماني

 

گزارش سومين گردهمايي كارشناسان طرح و برنامه سازمان تبليغات اسلامي

 

 

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در سومين گردهمايي كارشناسان طرح و برنامه سازمان متذكر شد: يكي از موارد اصلي هزينه هنگفت كنگره آمريكا كه ساليانه براي ضربه‌زدن به نظام و كشورمان تصويب مي‌كند، ايجاد اختلاف و تفرقه‌افكني ميان فِرق و مذاهب به ويژه ميان شيعيان و اهل تسنن است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد در سومين گردهمايي آموزشي- توجيهي كارشناسان استاني طرح و برنامه‌ سازمان تبليغات اسلامي افزود: به همين منظور، سازمان تبليغات اسلامي با محوريت برنامه‌هاي محتوايي مشترك مانند زيارت بعيد حضرت رسول‌(س)، نقل احاديث پيامبر، برنامه‌هاي منطبق بر قرآن و فعاليت‌هاي ويژه مناطق مشترك شيعه و سني‌نشين را تدارك ديده كه بخش‌هايي مانند طرح و برنامه بايد در بررسي‌هاي استاني خود اجراي مطابق برنامه، خلاف يا جلوتر از آن بودن را مدنظر قرار دهند تا بتوان با برنامه‌ريزي و اجراي مناسب امور، به مقابله با تلاش‌هاي تفرقه‌افكنانه استكبار پرداخت.

وي همچنين تصريح كرد: اجرايي شدن برنامه‌هاي يادشده، به نوعي رسيدن به شاخص‌هاي مورد نظر و تحقق اهداف است.

 

لزوم حركت بر مبناي سند چشم‌انداز

در ادامه اين گردهمايي، مديركل دفتر طرح و برنامه سازمان بيان داشت: براي تحقق اهداف بايد مأموريت اصلي، الزامات دستيابي و راهبردهاي اصلي رسيدن به آن را شناخت و به درستي در مسير گام برداشت.

غلامرضا محمدي متذكر شد: بر اين اساس و با توجه به راهبردهاي رسيدن به مأموريت اصلي سازمان (كه شناخت، تبيين و تأمين نيازهاي تبليغي آحاد مردم به وسيله بهره‌گيري از تمامي ظرفيت‌هاي موجود در كشور است)، بايد تصميم‌گيري‌هاي اصلي به خود استان‌ها منتقل و در آنجا انجام شود.

وي توضيح داد: رويكرد اصلي ما تفويض برنامه‌‌ريزي‌هاي سازماني متناسب با مقتضيات مربوطه به استان‌هاست.

مديركل دفتر طرح و برنامه سازمان تبليغات اسلامي با اشاره بر تحريك كردن اذهان اداري استان‌ها به تغيير رويكرد و رفتار محيط تعاملي به عنوان مهم‌ترين كار اين دفتر در سال‌ جاري، بر لزوم حركت‌ مأموريت‌هاي سازمان منطبق با سند چشم‌انداز تأكيد كرد.

تعامل استاني با نمايندگان مجلس

مديركل امور مجلس و استان‌هاي سازمان تبليغات اسلامي نيز در بخش ديگري از اين برنامه خطاب به حاضران گفت: طرح و برنامه مغز سازمان در استان‌هاست و بايد با در اختيار داشتن اطلاعات مورد نياز، ساماندهي و حركت مطابق برنامه را هدايت و راهبري كند.

حجت‌الاسلام اسماعيل فلاح در ادامه تصريح كرد: از جمله فعاليت‌هاي اصلي مجموعه‌هاي استاني طرح و برنامه، مي‌تواند ارتباط بين‌دستگاهي با استاندار، مديران استاني و به ويژه تعامل با نمايندگان مجلس به منظور تحقق شاخصه‌هاي فرهنگي- ديني استان و ارتقاي آن‌ها باشد.

وي در تشريح سخنانش، بيان داشت: از اين رو، تعامل سازماني و ارتباط با نمايندگان بايد از استان‌ها شكل گيرد و صرفاً از مركز ساماندهي نشود.

سهم اندك در تأثيرگذاري بر فضاي مجازي

مديرعامل مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي نيز در سومين گردهمايي كارشناسان طرح و برنامه اظهار داشت: بر اساس سياست‌هاي ابلاغي رهبر گرانمايه انقلاب در سال 80، بايد تحرك و فعاليت بالايي در بحث شبكه‌هاي ارتباطي كشور انجام شود.

محمدرضا فرخ تصريح كرد: بر اين اساس، اينترنت و اينترانت كه بُعدي از شبكه‌هاي ارتباطي و مخابراتي كشور در عرصه مجازي هستند، بايد مورد اهتمام ويژه قرار گيرند.

وي افزود: متأسفانه ما در حال حاضر حتي يك‌صدم سهمي را كه بايد در عرصه مجازي جامعه جهاني و حتي منابع فارسي داشته باشيم دارا نيستيم.

مديرعامل مؤسسه تبيان در ادامه با بيان اينكه اينترانت رسانه‌اي يك‌طرفه نيست و قابليتي كاملاً تعاملي ميان مخاطب و عرضه كننده دارد، گفت: بايد محتواهاي مورد نياز را در اينترانت براي مخاطبان گوناگون ارائه كرد تا كمبود منبع رجوع براي جستجوگر پيش نيايد.

 

تعريف دقيق مقتضيات و مشخصات شاخص‌ها

معاون مديركل دفتر طرح و برنامه سازمان تبليغات اسلامي از ديگر سخنرانان اين گردهمايي با بيان اينكه بايد شاخص‌هاي تاكتيكي و تكنيكي در هر مجموعه سازماني و تبيين شده باشد تا بتوان به شاخص‌هاي عملياتي و استراتژيك دست يافت، تصريح كرد: تعريف و تعيين دقيق شاخص‌هاي سازماني، به اندازه‌گيري درست و مبنايي مأموريت و انجام فعاليت‌ها كمك شاياني مي‌كند.

فرهنگ طهماسبي افزود: نبايد صرفاً به كميت و ميزان حجمي سرمايه‌گذار‌ي‌هاي برنامه‌اي توجه داشت، بلكه بايد تلاش كرد تا مأموريت‌ها بر مبناي گسترش شاخص‌هاي كيفي باشد.

وي متذكر شد: بايد هر ذره‌اي از فعاليت‌هاي فرهنگي- ديني دقيق تعريف شود تا بتوان تحقق آن‌ها را در برنامه‌ها به دقت منظور نمود و در پايان ارزيابي كرد.

گفتني است، اين گردهمايي سه روزه بعدازظهر جمعه با برگزاري 2 دوره آموزش ضمن خدمت كارشناسان استاني طرح و برنامه در متل ‌شيان تهران، به فعاليت خود پايان داد.

 

 

يكشنبه 26 خرداد 1387 - 10:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری